سئو

سئو (SEO) یکی از روش های دیجیتال مارکتینگ است که هدف از آن افزایش بازدیدکنندگان وبسایت ها و در نهایت افزایش فروش و درآمد می باشد. سئو از نظر مفهومی بسیار ساده است اما در عین حال نکات و تکنیک های پیچیده ای دارد که توجه به آن ها رمز موفقیت یک وبسایت به شمار می رود.

راهنمای مطالعه

سئو چیست؟

SEO مخفف کلمه (Search Engine Optimization) به معنای بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. بهینه‌سازی موتور جستجو روشی از استراتژی‌ها، تکنیک‌ها و تاکتیک‌هایی است که برای افزایش میزان بازدیدکنندگان یک وب‌سایت یا یک صفحه وب برای بدست آوردن جایگاه عالی در صفحه نتایج جستجو یک موتور جستجو (SERP)؛ از جمله گوگل، یوتیوب، بینگ، یاهو و سایر موارد استفاده می‌شود.

رند فیشکین، بنیانگذار و مدیرعامل سابق استارت‌آپ MOZ ، اصطلاح سئو را «عمل افزایش کمیت و کیفیت ترافیکی که از طریق نتایج ارگانیک در موتورهای جستجو به دست می‌آید» تعریف می‌کند. سئو یک استراتژی بلندمدت است که به شما در عرصه رقابت کمک می‌کند. پس نمی توان در مقطع زمانی خاص بعد از انجام پروژه، آن را رها کنیم. در اصل، هرچه وب‌سایت شما بهینه‌تر باشد، می‌تواند در نتایج موتور جستجو رتبه بالاتری داشته باشد. هرچه رتبه آن بالاتر باشد، افراد بیشتری را جذب کرده و بیشتر بر روی لینک آن کلیک می‌شود. در نتیجه آن بازدیدکنندگان بیشتری به دست می آورید و این بازدیدکنندگان می‌توانند به مشتری وب‌سایت شما تبدیل شوند.
به عبارت دیگر، سئو (SEO) شامل ایجاد تغییرات خاصی در طراحی وب‌سایت و محتوای شما می‌شود. هرچه محتواهای باکیفیت‌تری در سایت شما باشد، احتمال  اینکه موتور های جست وجو سایت شما را در صفحه نتایج خود در جایگاه بالاتری نشان دهند افزایش می یابد.

سئو سایت

تاریخچه سئو

اعتقاد بر این است كه سئو در اواسط سال 1990 و اوایل سال 1991 متولد شده است. در این زمان، نخستین وب‌سایت در جهان راه‌اندازی شد و به دنبال آن بر تعداد وب‌سایت‌های اینترنتی افزوده گشت. بنابراین نیاز به ساختار و قابلیت دسترسی به شدت احساس می‌شد و درنتیجه اولین موتورهای جستجوگر جهان ایجاد شدند. در واقع بهینه سازی موتور های جست و جو به دنبال توسعه موتورهای جستجو و شبکه جهانی وب رشد کرده است. در سال 1993، Excite  انقلابی در نحوه طبقه‌بندی اطلاعات ایجاد کرد و در سال 1994، آلتا ویستا، یاهو و دیگران به صحنه پیوستند. در سال 1996، هنگامی که سرگئی برین و لری پیج، شروع به ساختن بزرگترین و شناخته شده‌ترین موتور جستجوی تحت عنوان BackRub کردند، SEO به معنای واقعی دچار یک جهش ساختاری شد. BackRub سرانجام به Google تغییر نام یافت و در سال 1998 به عنوان دامنه ثبت شد. با گسترش گوگل، سئو نیز توسعه یافت و فرآیند آن پیچیده‌تر گشت.

سیر تکامل سئو

در ابتدا کار قوانین سریع و سست بودند. بنابراین بازاریابان می‌توانستند با استفاده از شیوه‌های هک کردن و اهرم‌های پرکردن متن با کلمات کلیدی و پیوندهای اسپم، در نتایج جستجو رتبه بالاتری کسب کنند. با روی کار آمدن گوگل، فرصتی برای انجام کارهایی که سایر موتورهای جستجو قادر به انجام آن نبودند، پدید آمد. گوگل به تدریج الگوریتم‌هایی را ارائه کرد که باعث می‌شد به وب‌سایت‌هایی که محتواهای جدید و باکیفیت تولید می‌کنند پاداش داده شود. وب‌سایت‌هایی که دربردارنده محتواهای تکثیرشده از سایر منابع و وب‌سایت‌ها بودند، جریمه شوند. در نتیجه کاربران میتوانستند واقعا به آنچه در نظر دارند دسترسی پیدا کنند.

همچنین گوگل در ابتدای کار خود عواملی چون تعداد کلمات کلیدی، عنوان‌بندی‌ها و سرتیترها، لینک‌ها، تگ‎ها و ساختار سایت را برای سئو و کسب رتبه بالاتر در نظر می‌گرفت. اما به دلایل سوء استفاده طراحان سایت، گوگل دیگر از عوامل و الگوریتم‌های رتبه‌بندی خود پرده برنمی‌دارد. از آن زمان تاکنون، صدها تغییر و الگوریتم ایجاد شده است و سئو به سرعت در حال تکامل است. در نتیجه بازاریابان وادار می شوند که استراتژی‌های جایگزین را کشف ‌کنند. تاریخچه سئو (SEO) به ما می‌آموزد که بهترین راه برای آینده سئو، استفاده از تکنیک‌های بهینه‌سازی اخلاقی و انتشار مطالبی است که دارای ارزش واقعی برای بازدیدکنندگان شما باشد.

نکته

چرا به سئو نیازمندیم، چه تاثیری بر وبسایت ها دارد؟

در بازار رقابتی امروز، بازاریابی سئو از همیشه مهم‌تر است. زیرا به شدت بر روی بهبود حضور آنلاین و جذب ترافیک متمرکز است.که در نهایت به رتبه‌بندی بهتر وب‌سایت یا صفحه وب شما منجر می‌شود. بنابراین اگر یک وب‌سایت، وبلاگ یا فروشگاه آنلاین دارید، SEO  می‌تواند به شما در گرفتن ترافیک رایگان و هدفمند از موتورهای جستجو کمک کند. در نهایت به جذب مشتری منجر می شود. در حالت کلی، بهینه‌سازی موتورهای جستجو برحسب دلایل زیر به شدت مهم و مورد نیاز است.

 • افزایش ترافیک سایت

اکثر کاربران موتورهای جستجو (بیش از 65٪) احتمالاً روی یکی از 5 پیشنهاد برتر در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPS) کلیک می‌کنند. برای استفاده از این امر و جلب بازدیدکنندگان وب‌سایت یا مشتریان به فروشگاه اینترنتی شما، وب‌سایت شما باید در یکی از موقعیت‌های برتر ظاهر شود که این امر با سئو امکانپذیر است.

 • افزایش اعتماد کاربران

کاربران به موتورهای جستجو اعتماد دارند و حضور در موقعیت‌های برتر برای کلمات کلیدی که کاربر در جستجوی آن‌هاست، اعتماد وب‌سایت را افزایش می‌دهد.

 • تبلیغات اجتماعی

سئو برای تبلیغ اجتماعی وب‌سایت شما مناسب است. افرادی که وب‌سایت شما را با جستجو در گوگل یا یاهو پیدا می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که آن را در فیس بوک، توییتر یا سایر کانال‌های رسانه‌های اجتماعی تبلیغ کنند.

سئو برای پیاده‌سازی صحیح یک وب‌سایت بزرگ مهم است. وب‌سایت های با بیش از یک نویسنده می‌توانند از سئو به روش مستقیم و غیرمستقیم بهره مند شوند. سود مستقیم آنها افزایش ترافیک موتورهای جستجو است و منافع غیرمستقیم آن‌ها داشتن یک چارچوب مشترک (چک لیست‌ها) برای استفاده قبل از انتشار مطالب در سایت است. 

تکنیک های سئو

برای بهینه سازی وبسایت برای موتور های جست و جو از تکنیک های مختلفی استفاده می شود. هر کدام از روش هایی که برای سئو استفاده می شود در رسیدن به نتیجه مورد نظر موثر هستند و  تکمیل کننده ی سایر مراحل می باشند. در ادامه مراحل مختلف آن را معرفی می کنیم.

جدول

SEO فنی یا تکنیکال

تجزیه و تحلیل عوامل فنی وب‌سایت که در رتبه‌بندی‌های آن تأثیر می‌گذارد و شامل خدمات زیر می‌گردد:

 • بهینه‌سازی و بهره وری کارآمد از کدها و تگ‌های html
 • بهینه‌سازی سرعت سایت (زمان بارگذاری صفحه باید کمتر از 2.5 ثانیه باشد)
 • پیاده‌سازی نسخه سازگار با موبایل (موبایل سایت)
 • مدیریت، حفظ اهمیت و سلامت کلی وب‌سایت‌

سئو داخلی یا On-Page SEO

 • بهینه‌سازی عناوین صفحه و توضیحات متا
 • بهینه‌سازی سرتیترها (هدینگ‌ها)
 • بهینه‌سازی محتوای صفحه
 • مشخص کردن کلمات کلیدی هدف
 • متا تگ ها

سئو خارجی یا Off-Page

 • بهینه‌سازی عناصری که مربوط به خود صفحه نیست و در رتبه‌بندی مؤثر است.
 • تدوین استراتژی لینک‌سازی و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی
 • تدوین بک لینک سازی
 • حذف لینک‌های مخرب

سئو محلی یا لوکال سئو

 • بهبود رتبه‌بندی برای منطقه «local-pack» در موتورهای جستجو.
 • ثبت موقعیت مکانی جدید و به روز
 • بهینه‌سازی و هدف‌گذاری عبارات محلی در وب‌سایت‎های محلی
 • مدیریت نظرات و پرسش‌های کاربران محلی

سئو صوتی

 • بهبود رتبه‌بندی برای جستجوهای صوتی
 • رمزگذاری امنیتی وب‌سایت
 • مدیریت پرسش و پاسخ کاربران (سوال کاملا مشخص و پاسخ تقریباً 30 کلمه یا کمتر)

بازاریابی محتوا موتور جستجو

 • شناسایی و آنالیز واژه‌های کلیدی باارزش
 • تدوین و بهینه‌سازی ساختار محتوایی وب‌سایت
 • تدوین استانداردهای تهیه محتوا
 • تولید محتوا متناسب با استانداردهای آژانس سئو

انواع سئو چیست؟

سئو (SEO) یک فرایند پیچیده است که سه نوع مختلف دارد، اما همه یک هدف یکسان را دنبال می‌کنند. آن هم بهینه‌سازی وب‌سایت شما برای بیشتر دیده ‌شدن در نتایج موتورهای جستجو است. در دهه‌های 1920 و 1940، در فیلم‌های غربی ساخته شده در ایالات متحده شخصیت‌هایی با کلاه سفید (که اغلب توسط قهرمانان پوشیده می‌شوند) و کلاه سیاه (توسط افراد شرور) به نمایش درآمدند. این کلاه‌ها سمبل تضاد بین خیر و شر بودند که در نامگذاری انواع سئو نیز راه یافتند.

انواع کلاه های سئو

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید کاملاً به دستورالعمل‌ها و الگوریتم‌های موتور جستجو پایبند است. درست است که شیوه‌های تحت تکنیک‌های کلاه سفید به دلیل عدم استفاده از کلمات کلیدی و کلیدهای میانبر در ارائه نتایج کند هستند، اما نتایج آن‌ها بسیار ماندگار است. متداول‌ترین تکنیک‌های سئو کلاه سفید شامل نوشتن و انتشار مطالب باکیفیت و مرتبط با وب‌سایت، بهینه‌سازی HTML  و تغییر ساختار وب‌سایت، کمپین‌های کسب لینک از طریق محتوای با کیفیت، همراه با تحقیقات دستی و دستیابی به اطلاعات است.
برای بهینه سازی سایت با استفاده از این روش زمان و هزینه زیادی را باید صرف کرد. اما نتیجه ی بهتری را می توان شاهد بود زیرا تکنیک سئو کلاه سفید علاوه بر اینکه ارزش بلایی از نظر گوگل دارد، ریسک کمتری نیز دارد.

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه از شیوه‌هایی استفاده می‌کند که خلاف دستورالعمل‌های کلی و الگوریتم‌های ارائه شده توسط موتور جستجو (گوگل) هستند. بنابراین، شیوه‌های تحت برچسب سئو کلاه سیاه غیرقانونی‌اند. ترافیک حاصل از این شیوه‌ها دوام ندارد و همچنین رتبه‌بندی‌ها قادر به حفظ جایگاه خود در صفحات نتایج موتور جستجو نیستند و کوتاه مدت می‌باشند.

نمونه‌هایی از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه، شامل پر کردن یا مخفی کردن کلمات کلیدی، سرقت ادبی، بک لینک‌های پرداخت شده، پنهان‌کاری یا کلوکینگ (درجایی که محتوای مختلفی برای بازدیدکنندگان و موتور جستجو نشان داده می‌شود)، محتوای سبک (کمتر از 300 کلمه در هر صفحه یا پست)، لینک‎های اسپم است. این شیوه‌ها با هدف گمراه کردن کاربران و هدایت مجدد به سایت‌هایی که در قبال آن تعهدی ندارند انجام می‌شود.

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری حدفاصل سئو کلاه سفید و کلاه سیاه است و شامل بیت‌های از این دو نوع می‌باشد. چون این شیوه‌ها به طور مشخص در دستورالعمل‌ها ذکر نشده‌اند، در مورد کاربرد آن‌ها باید محتاطانه عمل کرد.
متداول ترین تکنیک‌های سئو خاکستری عبارتند از clickbait (محتوایی که هدف اصلی آن جلب توجه و تشویق بازدیدکنندگان برای کلیک بر روی لینک یک صفحه وب خاص است که ارزش مشخصی را به دنبال ندارد)، چرخش محتوا ، تبادل لینک‌های پرکار و پرداخت هزینه برای بررسی، است.

سئو منفی

سئو منفی عمل اجرای تکنیک‌های سئو کلاه سیاه یا خاکستری در وب‌سایت شخص دیگری با هدف ایجاد آسیب است. آسیب رساندن به رقبا، فضای شما را برای پیشرفت در نتایج جستجو فراهم می‌کند. این رویه‌ها اغلب بر الحاق لینک‌های غیر‌طبیعی یا نامطلوب به وب‌سایت رقیب، سرقت مطالب آن‌ها، ارسال نظرات منفی یا هک کردن سایت و تغییر محتوای آن‌ها متمرکز است. 

ارزش های سئو

سئو با گروه دیجیتال مارکتینگ لاک پشت

تا به اینجا با مفهوم سئو، دلایل پیدایش آن و سیر تحولاتی که در گذر زمان داشته، مراحل و انواع سئو آشنا شدید. قطعا شما هم به میزان اهمیت و تاثیر سئو در موفقیت کسب و کار خود پی برده اید. گروه دیجیتال مارکتینگ لاک پشت به پشتوانه سال ها تجربه و کسب دانش شما را در مسیر رسیدن به موفقیت با استفاده از سئو کمک می کند و گام به گام با شما خواهد بود. در ادامه مراحل انجام پروژه های سئو توسط تیم لاک پشت را توضیح داده ایم.

 • آنالیز وب‌سایت موردنظر و تعیین مشکلات
 • تعیین واژه‌های کلیدی مرتبط
 • بهبود و بهینه‌سازی محتوای وب‌سایت
 • تدوین و تولید محتوای مناسب و انطباق آن با استانداردها
 • آنالیز رفتار کاربران و کمک به افزایش نرخ‌های نهادی و نرخ‌های تبدیل
 • افزایش اعتبار و شهرت آنلاین وب‌سایت
 • تطبیق وضعیت وب‌سایت با الگوریتم‎ها و دستورالعمل‌های جدید گوگل

نکته محتوا پادشاهه

جمله محتوا پادشاه است «The content is king»، یک نقل قول برگرفته از مقاله ای از بیل گیتس در سال 1996 است که در دنیای بازاریابی آنلاین و بازاریابی موتور جست و جو و بازاریابی محتوا بیش ترین کاربرد را دارد. محتوای منحصر به فرد و با کیفیت برای رسیدن به رتبه های بالا در موتورهای جستجوگر مانند گوگل ضروری است. در اوایل، وب‌سایت‌ها توانسته بودند با بارگیری متن‌ها با استفاده از کلمات کلیدی به رتبه بالایی دست یابند. اما از آن زمان به بعد، گوگل با به روزرسانی‌ الگوریتم‌های جدیدی مانندPanda ،Penguin  و Hummingbird توانسته است، کیفیت محتواهای تولیدی را به طور فزاینده‌ای بالا ببرد.
عوامل مختلفی بر رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها از طریق موتورهای جستجو تأثیر می‌‌گذارند. اما با این حال، کارشناسان سئو بر این اتفاق نظر دارند که محتوای وب‌سایت یکی از مهمترین معیارهای رتبه‌بندی در موتورهای جستجو است. بنابراین، «محتوا پادشاه است» در صنعت سئو (SEO) بدین معناست که فقط با محتوایی با کیفیت بالا می‌توان سایت را برای رتبه یک بهینه کرد. تولید محتوا قسمت مهمی از سئو on-page یا داخلی است و از جمله خدماتی است که گروه لاک پشت در زمینه سئو ارائه می دهد.

تعرفه سئو

از آن‌جا که سئو نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت و هدفمند است، با توجه به تعداد و سختی واژه‌های کلیدی و الگوریتم‎های جدید موتور جستجو (گوگل)، زمان انجام هر پروژه ممکن است تا 12 ماه به طول بیانجامد. که به طور دقیق نمی‌توان یک تعرفه و هزینه ثابت برای سئو سایت  و پکیج‌های سئو در نظر گرفت. در واقع تعرفه سئو وب‌سایت به نحوه انجام خدمات صورت گرفته توسط شرکت‌های سئو، تعداد کلمات کلیدی، هدف کسب و کار و سایر عوامل مربوطه  بستگی خواهد داشت که باید برای هر پروژه به صورت جداگانه حساب شود. در زیر پکیج های مختلفی که گروه لاک پشت ارائه می دهد را می توانید مشاهده کنید. بر اساس پکیج های انتخابی شما قیمت سئو نیز متفاوت خواهد بود.

پکیچ های سئو

سئو در اصفهان

سئو یکی از زیر مجموعه های دیجیتال مارکتینگ است که با استفاده از آن شما می توانید بدون مرز کسب و کار خود را گسترش دهید. اگر در دوران کرونا ویروس کسب کارتان تعطیل شده و یا حتی تحت تاثیر قرار گرفته و در حال خواندن این مقاله هستید یعنی به فکر این افتاده اید تا فروش آنلاین خود را آغاز کنید. با سئو در اصفهان و یا هر شهر دیگری می توانید بر ارائه خدمات و محصولات خود در شهری که در آن ساکن هستید، تمرکز بیش تری داشته باشید. نکته ی مهمی که در زمینه بازاریابی سئو وجود دارد این است که در قدم اول به یک وبسایت نیاز دارید. متاسفانه ما مشتریانی داشته ایم که به دلیل بی اطلاعی از اصول طراحی سایت بر مبنای سئو، مواردی را در طراحی خود در نظر نگرفته اند. همین امر موجب عقب افتادن برنامه کاری آن ها شده است. به این دلیل است که تاکید داریم تا از ابتدایی ترین مرحله، گام به گام با برنامه و اطلاعات کافی پیش بروید. در صورتی که در زمینه طراحی سایت و سئو به مشاوره نیاز داشتید می توایند به صورت رایگان با ما تماس بگیرید.     

سوالات متداول :

سئو از نظر مفهومی به معنی بهینه سازی وبسایت برای موتور های جست و جو  برای رسیدن به جایگاه های برتر در صفحه جست و جو می باشد.

هرچه رتبه یک وبسایت در صفحه نتایج جست و جو (SERP) بالاتر باشد، تعداد بازدیدکنندگان آن افزایش می یابد، در نتیجه تعداد مشتریان نیز افزایش می یابد. افزایش مشتری باعث افزایش درامد و فروش می شود. علاوه بر این سئو باعث افزایش اعتبار برند شما نیز می شود.

تقاضای ضمانت یکی از خواسته هایی است که کارفرما ها دارند. توضیحی که در این رابطه وجود دارد این است که برای رسیدن به رتبه خاصی در یک کلمه کلیدی در یک بازه زمانی مشخص هیچ ضمانتی وجود ندارد. دلیل آن هم این است که پارامتر های زیادی بر جایگاه سایت ها تاثیر گذار هستند از جمله به روز رسانی های الگوریتم های گوگل و فعالیت سایر رقبا که هیچ اطلاعات درستی از آن ها در دسترس نیست.  

همان طور که گفته شد سئو مراحل مختلفی دارد که هزینه آن بسته به سابقه فعالیت وبسایت و خدماتی که نیاز دارد متفاوت است. قیمت تقریبی خدمات سئو بعد از آنالیز وبسایت قابل تخمین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .