لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت

انواع سئو چیست؟

راهنمای مطالعه

انواع سئو چیست؟

سئو (SEO) یکی از اصطلاحات رایج در بین وبمسترها است که کوتاه شده جمله Search Engine Optimization بوده که در زبان فارسی به مفهوم بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. در واقع، سئو مجموعه کارهایی است که به‌ منظور افزایش رتبه و بازدید سایت و در نهایت، قرارگیری سایت در بین صفحات برتر گوگل انجام می‌گیرد. ضمن اینکه، سئو دارای انواع مختلفی است که با استفاده از هر یک از آن‌ها می‌توان به هدف اصلی خود که بیشتر دیده شدن وب‌ سایت توسط کاربران است دست‌ یافت.

معرفی انواع سئو و بررسی تاریخچه بهینه سازی سایت

تاریخچه سئو

کمپانی یاهو نخستین کمپانی بود که در سال 1995 موضوع شرایط و قوانین سئو را بیان کرد و این بحث با ورود جستجوگر گوگل جدی‌تر شد. ضمن اینکه، لری پیج و سرگئی برین در سال 1998 موفق به عرضه جستجوگر گوگل شدند و این موتور جستجو در زمان کمی به محبوبیت زیادی دست‌ یافت. این موفقیت به گوگل حدی رسید که در طول روز، صدها میلیون بار استفاده می‌شد و درآمد آن نیز به صدها میلیون دلار در روز رسید.

این موفقیت‌های روزافزون منجر به تبعیت یاهو از الگوریتم گوگل شد. درواقع، هدف گوگل این بود که کاربران به نتایج مدنظر خود دست یابند و به این منظور اقدام به تولید الگوریتم‌های مختلف کرد تا از طریق آن‌ها کیفیت کار سایت‌ها را آنالیز کند و بر طبق قوانین خود به آن‌ها رتبه دهد. این رتبه‌بندی نیز باعث افزایش رقابت بین سایت‌های مختلف شد و کیفیت مطالب آن‌ها را افزایش داد. به‌ این‌ ترتیب، شما عزیزان با کمک انواع سئو می‌توانید عملکرد سایت خود را بهبود ببخشید و به‌ اصطلاح آن را بهینه کنید تا گوگل به سایت شما رتبه خوبی بدهد.

سئو داخلی (On page SEO)

تمام فرآیندهایی که مستقیم در داخل سایت به‌ منظور بهبود آن انجام می‌گیرد سئو داخلی یا سئو درون صفحه گفته می‌شود. بنابراین سئو داخلی مجموعه فعالیت‌هایی است که در محیط داخلی سایت صورت گرفته و ما بر روی آن‌ها کنترل لازم را داریم. توجه داشته باشید که تمام کارهایی که در سئو کلاه سفید به آن‌ها اشاره شد در این نوع سئو قرار دارد و ما قادر به اداره کردن مستقیم آن‌ها هستیم.

بنابراین از کدهای سایت گرفته تا تمام محتواهایی که در آن ایجاد می‌شوند و همین‌طور انتخاب قالب، هاست، دامنه و … در دسته سئو داخلی صفحه قرار دارد. به‌ این‌ ترتیب، سایت‌هایی که سئو داخلی در آن‌ها رعایت شده است دارای محتواهای درجه‌ یک و عمیقی هستند که توسط نویسندگان باتجربه تولید شده‌ است و در کل، سایت‌های مخاطب پسند و پربازدیدی هستند.

سئو خارجی (Off page SEO)

هر فرآیندی که در خارج از سایت به‌ منظور بهینه‌سازی آن انجام می‌گیرد سئو خارجی گفته می‌شود. برای نمونه، بک لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر می‌گیریم سئو خارجی است که باعث افزایش بازدید سایت شده و امتیاز مثبت دارد. البته از هر سایتی نباید بک لینک گرفت؛ چراکه برخی از سایت‌ها با گرفتن مبلغی برای سایت شما بک لینک ایجاد می‌کنند که پس از مدتی، بک لینک شما از بین می‌رود. این اتفاق نه‌تنها برای شما امتیاز مثبت ندارد بلکه باعث کسر امتیاز هم می‌شود.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی یکی دیگر از موارد بهینه‌سازی در سئو خارجی است که تأثیر شگفت‌انگیزی در جذب مخاطب داشته و مطالب شما را بهتر نشر می‌دهد.

به‌ این‌ ترتیب، برای بهتر دیده شدن سایت خود بهتر است آدرس آن را در شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید تا کاربران بیشتری در طول روز از سایت شما بازدید کنند. توجه داشته باشید که گوگل از طریق الگوریتم‌ پاندا متوجه تعداد بازدیدکنندگان سایت شما می‌شود و اگر بازدید زیادی به دست آورید سایت در جایگاه خوبی قرار می‌گیرد.

سئو تکنیکال (Technical SEO)

سئو تکنیکال یکی از گام‌های مهم سئو است که مربوط به انتخاب قالب حرفه‌ای و ایندکس شدن راحت صفحات بوده و مواردی همچون ایجاد نقشه سایت و بهینه‌سازی کدهای آن در این نوع سئو قرار دارند. درواقع، از آنجایی‌ که سئو تکنیکال مربوط به مباحث فنی و تکنیکی سایت می‌شود این نام را برایش انتخاب کرده‌اند. توجه داشته باشید که قالب، ساختار اصلی سایت است و پیش از اقدام به طراحی سایت باید یک قالب استاندارد و درجه‌ یک برای آن در نظر بگیریم.

مواردی که در سئو تکنیکال قرار دارند عبارت‌اند از استفاده از Bread Crump (منویی حاوی لینک صفحات پیشین)، بهینه‌سازی فایل robots.txt (یک فایل متنی موجود در هاست که به مرورگر اجازه ایندکس شدن سایت را می‌دهد و باید فعال باشد.)، بهینه‌سازی صفحات 404، استفاده از structured data (افزودن داده‌های ساختاریافته به‌منظور شناسایی محتوای سایت به موتورهای جستجو)، انجام سایت در حالت Responsive (واکنش گرایی سایت یعنی در داخل موبایل و تبلت هم به‌خوبی نشان داده شود.) و همین‌طور ایجاد نقشه‌ی سایت که اهمیت زیادی دارد.

سئو لوکال (Local SEO)

لوکال سئو یا سئو محلی یک یاریگر درجه‌ یک است که کسب‌ و کارهای مختلف را به مخاطبان هدف معرفی می‌کند. برای نمونه، اگر کسب‌ و کار شما در یک شهر شمالی قرار دارد مخاطب می‌تواند با یک جستجو شما را پیدا کند. به‌ عبارتی‌ دیگر، مخاطبانی که نزدیک به موقعیت مکانی شما هستند به‌ راحتی می‌توانند شما را بیابند. مثلاً اگر کاربر در صفحه گوگل خود نام یک کلینیک را وارد کند جزئیات آدرس و اطلاعات آن بالا می‌آید و به‌ راحتی می‌تواند با کادر مجموعه ارتباط برقرار کند که این نحوه برقراری ارتباط به نفع هر دو طرف به‌خصوص کلینیک است.

برای اینکه مزایای سئو محلی شامل حال سایت شما شود بایستی به چند فاکتور مهم پایبند باشید. اولین فاکتور این است که مشکلات سایت خود را رفع کنید به‌خصوص بخش کد نویسی که نیاز است در سلامت کامل قرار داشته باشد و به تمام مواردی که در سئو داخلی گفته شد توجه کنید. سئو داخلی بسیار مهم است و توجه به آن باعث پیشرفت روزافزون سایت شما می‌شود. همچنین قرار گرفتن سایت در سایت‌های دایرکتوری که به تبلیغات مراکز مختلف می‌پردازند هم باعث معروف شدن برند شما می‌شود. بهینه‌سازی گوگل مپ را هم فراموش نکنید.

تفاوت‌های سئو داخلی با سئو خارجی

سئو داخلی، فاکتورهای بیشتری دارد از توجه به تگ عنوان و توضیحات متا گرفته تا توجه به طول متن محتوا، تعداد کلمه کلیدی به‌ کار رفته در آن، کیفیت محتوا، توجه به سطح کیفی تصاویر و ویدئو، افزودن قالب حرفه‌ای و زیبا و به‌ طور کلی، ساختار داخلی سایت مربوط به سئو داخلی می‌شود اما سئو خارجی به‌ صورت غیر مستقیم بر روی بازدید سایت تأثیر گذاشته و از طریق ترفندهایی همچون حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی و تبلیغ سایت خود سعی می‌شود مخاطبان بیشتری با سایت آشنا شوند.

معرفی انواع روش های سئو و بررسی آن ها

معرفی انواع روش‌های سئو

  • سئو کلاه سفید (White Hat SEO)

سئو کلاه سفید یک روش استاندارد و نتیجه‌بخش است که تمام روش‌های آن مطابق با قوانین گوگل پیش می‌رود. در این نوع سئو، هیچ‌ گونه فریبی وجود ندارد و تمام‌ کارهای انجام‌ گرفته مورد تایید شرکت گوگل است به همین خاطر مجازاتی شامل حال سایت‌هایی که با سئو کلاه سفید قصد بهبود سایت خود را دارند نشده و روند بهبود سایت کاملاً اصولی پیش خواهد رفت. در نهایت، این احترام به قوانین گوگل و تلاش برای دیده شدن سایت خود باعث کسب امتیاز شده و نتیجه آن در بلندمدت آشکار خواهد شد.

کارهایی که در سئو کلاه سفید صورت می‌گیرد عبارت‌اند از خرید هاست با سرعت‌بالا، انتخاب یک دامنه کوتاه و مرتبط، بارگذاری محتواهای منحصر به‌ فرد و کاربرپسند، استفاده از کلمات کلیدی با چگالی مناسب، قرار دادن کلمه کلیدی در بخش Title، Meta و Header، قرار دادن تصاویر باکیفیت و استفاده از خاصیت ALT و همین‌طور استفاده از کدهای مناسب که همه این موارد با گذشت زمان باعث دیده شدن مطالب سایت شما شده و ترافیک آن را افزایش می‌دهد.

  • سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO)

سئو کلاه سیاه، بدترین نوع سئو است و هرگز توصیه نمی‌شود. درواقع، اگر گوگل با کمک الگوریتم‌های هوشمند خود متوجه شود سایتی از روش‌های سئو کلاه سیاه استفاده کرده است آن سایت را مجازات کرده و امتیازش را می‌گیرد و حتی احتمال خارج شدن سایت از صفحات گوگل وجود دارد. بنابراین اگر قصد فعالیت ماندگار و پیوسته در وب‌ سایت خود را دارید هرگز از این نوع سئو استفاده نکنید.

از روش‌های به‌ کار رفته در سئو کلاه سیاه می‌توان به کپی کردن محتوای وب‌ سایت‌های رقیب، استفاده از صفحاتی که باعث انتقال اجباری کاربر می‌شود یا استفاده بیش‌ از حد از کلمات کلیدی یا سایر روش‌هایی که به‌نوعی فریب گوگل محسوب شده و باعث آزار کاربران می‌شود اشاره کرد. البته ممکن است با استفاده از این روش‌های فریبنده جایگاه خوبی به دست آورید که این جایگاه همیشگی و پایدار نخواهد بود.

  • سئو کلاه خاکستری (Grey Hat SEO)

سئو کلاه خاکستری شامل روش‌هایی است که کمی مانند سئو کلاه سفید بوده و کمی هم مانند سئو کلاه سیاه است به این معنا که استفاده از آن‌ مورد تأیید گوگل نیست اما مجازات هم ندارد. درواقع، روش‌های به‌ کار رفته در این نوع سئو در دستورالعمل‌های گوگل قرار ندارد ولی با این‌ وجود جزء نقض قوانین هم محسوب نمی‌شود.

برخی از تکنیک‌های سئو کلاه خاکستری عبارت است از به‌ کارگیری کلمات کلیدی غیر مرتبط جهت جذب کاربران، منتشر کردن دوباره محتواهای تکراری خود تنها با کمی تغییر در آن، پرداخت پول به دیگران بابت کامنت گذاشتن، تبلیغات پولی، تبادل لینک یا خرید لینک و سایر موارد مشابه که در کوتاه‌ مدت نتیجه‌ بخش هستند اما توسط کارشناسان سئو توصیه نمی‌شوند.

  • سئو منفی (Negative SEO)

در این نوع سئو، رقیب شما با ترفندهایی سعی می‌کند سایت شما را با جریمه گوگل روبرو کرده و از ترافیک آن کم کند. برای اینکه هیچ فردی نتواند به سایت شما آسیب بزند لازم است با تکنیک‌ها و ترفندهای سئو منفی آشنا شوید تا مانع از بین رفتن تلاش‌های خود برای ارتقاء سایت شوید. بنابراین همواره توجه داشته باشید که برخی از وبمسترها از کارهای ناجوانمردانه برای کنار زدن رقبای خود استفاده می‌کنند و همه به فکر بهبود عملکرد خود نیستند.

از ترفندهایی که برخی افراد برای کنار زدن سایت‌های برتر استفاده می‌کنند می‌توان به هک کردن سایت و قرار دادن محتواهای بی‌ ارزش داخل آن و همین‌طور خراب‌کاری در سایر قسمت‌های سایت، قرار دادن لینک‌های اسپم بی‌شمار در سایت، تخریب برند شما از راه‌های مختلف، وصل کردن سایت‌های غیر اخلاقی همچون شرط‌بندی به سایت و سایر موارد مشابه اشاره کرد. به عبارتی، این افراد با به‌کارگیری روش‌های کلاه سیاه و حتی بدتر از آن‌ها سعی دارند سایت شما را از چشم گوگل بیندازند و خود جایگزین شما شوند.

داستان انواع کلاه‌های سئو

بازیگرانی که در فیلم‌های دهه‌ی 1920 و 1940 حضور داشتند دارای کلاه‌های سفید و سیاه بودند که قهرمانان فیلم از کلاه سفید و شخصیت‌های شرور از کلاه سیاه استفاده می‌کردند که این کار مقابله خیر با شر بود که به سئو هم راه یافت. در سئو، تکنیک‌های خوب به کلاه سفید و تکنیک‌های بد به کلاه سیاه معروف شده‌اند. بنابراین نام‌گذاری کلاه‌های سفید و سیاه برگرفته از فیلم‌های قدیمی آمریکایی است.

مدت‌ زمان لازم برای رسیدن به صفحه اول گوگل

برای اینکه یک سایت در صفحه اول گوگل قرار بگیرد باید در یک بازه زمانی 1 الی 3 ساله فعالیت پیوسته و حرفه‌ای داشته باشد. بنابراین می‌توان با انجام یک برنامه‌ریزی مناسب و آنالیز رقبای خود و از همه مهم‌تر تولید محتوای باکیفیت در بین صفحات برتر گوگل قرار گرفت. ضمن اینکه، بعد از قرار گرفتن در بین صفحات برتر نباید فعالیت خود را کم کرد؛ زیرا هر سایت رقبای زیادی دارد که در پی تصرف جایگاهش هستند و شما باید چند ساعت در روز را به تولید کردن محتوا و پشتیبانی از سایت خود اختصاص دهید.

طبق آمار، بیشتر سایت‌هایی که موفق شده‌اند در بین رتبه‌های برتر گوگل قرار بگیرند حداقل 2 الی 3 سال عمر دارند و حدود 2 درصد سایت‌های برتر هم کمتر از 1 سال است که ایجاد شده‌اند.

سؤالات رایج درباره انواع سئو

با استفاده از هرکدام از انواع سئو می‌توان رتبه سایت را بهبود بخشید اما سئو کلاه سفید مورد تأیید گوگل و متخصصان سئو است و ریسکی هم ندارد.

بله فرقی ندارد که شما تکنیک‌های لازم را بر روی سایت خود اعمال کنید یا اینکه یک فرد دیگر این کار را انجام دهد. فقط توجه داشته باشید که رسیدن به رتبه‌های برتر گوگل در عرض چند هفته به دست نمی‌آید و نیازمند حداقل چند ماه زمان است.