لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت

سئو SEO چیست؟ | 6 نکته ساده برای صاحبان وب‌ سایت

زمانی که تصمیم می‌گیرید در دنیای بزرگ اینترنت قدم بگذارید؛ احتمالا نخستین کلمه‌ای که به چشمتان می‌خورد یا از زبان دیگران می‌شنوید، سئو است. شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که با شنیدن کلمه SEO چشمانتان گرد شده و با خود فکر کرده‌اید که این کلمه از کجا آمده است! پس اگر نمی‌دانید سئو SEO چیست و به چه دردی می‌خورد؛ این مقاله را از دست ندهید.

راهنمای مطالعه

 

همه ما برای پیدا کردن جواب یک سوال یا برطرف کردن یک نیاز، گوشی خود را در دست می‌گیریم یا پشت لپ‌تاپ می‌نشینیم و از گوگل می‌خواهیم که راه‌حل را نشانمان بدهد. در چنین فضایی اگر وب‌سایت شما جزئی از پاسخ‌های ارائه‌شده توسط گوگل نباشد؛ چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اینجا است که نیاز شما به SEO یا بهینه سازی موتور جستجو مطرح می‌شود؛ ابزاری قدرتمند برای اینکه بتوانید قله گوگل را با صرف کمترین هزینه فتح کنید. در این مقاله از لاک پشت می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که سئو SEO چیست و چگونه می‌تواند مسیر شما را برای رسیدن به قله هموار کند.

سئو SEO چیست؟

موتورهای جستجو همواره در تلاش هستند نتایجی را به کاربر خود ارائه بدهند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن، نیاز آن‌ها را برطرف می‌کند. بنابراین شما به عنوان یک صاحب وب‌سایت، باید به سرچ انجین‌ها ثابت کنید که ارزش نمایش داده شدن در میان نتایج اولیه را خواهید داشت. سئو دقیقا همان چیزی است که این کار را برای شما انجام می‌دهد. بنابراین در یک تعریف دقیق باید بگوییم:

سئو مجموعه‌ای از ابزارها است که به موتورهای جستجو نشان می‌دهد شما پاسخ یک سوال را در وب‌سایت خود دارید یا می‌توانید راه‌حلی را برای مشکل کاربران ارائه دهید. در نتیجه می‌توانید جزئی از نتایج اولیه جستجو باشید.

به این ترتیب فرصتی خواهید داشت تا ویترین خود را در گوگل به نمایش بگذارید و کاربران را ترغیب کنید که از راه‌حل‌ها یا پاسخ‌های شما استفاده کنند. این همان چیزی است که برای دیده شدن و شناخته شدن در فضای آنلاین به آن نیاز خواهید داشت. برای این کار نیاز به استفاده از روش‌های مختلفی در بهینه سازی وب‌سایت خود خواهید داشت که ما در مقاله انواع سئو چیست آن‌ها را به شما معرفی کرده‌ایم. حال می‌خواهیم گشتی در گوگل بزنیم و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد که این موتور جستجو تصمیم می‌گیرد تا برخی از وب‌سایت‌ها را در صفحه نتایج خود نمایش دهد؟

گوگل چگونه کار می‌کند؟

زمانی که کاربر عبارتی را در گوگل جستجو می‌کند؛ نتایج نمایش داده‌شده به دو دسته تقسیم می‌شوند:
1- نتایج پولی یا تبلیغات: یعنی کسانی که به گوگل پولی را پرداخت کرده‌اند تا وب‌سایت آن‌ها را در میان نتایج اولیه جستجو نمایش دهد.
2- نتایج ارگانیک یا رایگان: وب‌سایت‌هایی که صبر کرده‌اند تا ز غوره حلوا سازند و گام به گام تا نتایج اولیه گوگل پیش رفته‌اند.
تبلیغات تنها تا زمانی نشان داده می‌شوند که شما برای آن‌ها پول پرداخت می‌کنید؛ بنابراین کاملا موقتی هستند و می‌توانند هزینه زیادی را روی دست شما بگذارند. اما اگر بتوانید جایگاهی را در میان نتایج ارگانیک به دست آورید؛ نشان‌دهنده اعتبار بالای شما است و کاربر خیلی راحت‌تر به شما اعتماد می‌کند. چگونه می‌توان به جزئی از این نتایج تبدیل شد؟

دانستن این موضوع نیاز به شناخت الگوریتم های گوگل دارد. به عبارت بهتر شما باید قانون اساسی دهکده جهانی را بدانید تا بتوانید با پیش رفتن بر طبق این قوانین و مقررات، به عنوان شهروند نمونه شناخته شوید. اما سوال اینجا است که نقش سئو SEO چیست؟ سئو می‌تواند مانند یک مشاور حقوقی، این الگوریتم‌ها را برای شما توضیح دهد و به شما کمک کند تا بتوانید قسمت‌های مختلف وب‌سایت خود را بر اساس آن‌ها بچینید. به این ترتیب یک Site گوگل پسند خواهید داشت و تبدیل به همان سوگلی می‌شوید که گوگل شما را در معرض نمایش همه خواهد گذاشت.

اصطلاحات مهم در سئو SEO چیست

چه فردی باشید که به تازگی مسیر یادگیری سئو را آغاز کرده است و چه یک کارفرما باشید که می‌خواهید بهینه سازی سایت خود را انجام دهید؛ باید برخی از اصطلاحات مهم را برای رسیدن به موفقیت در این مسیر بشناسید.

1- کلمه‌های کلیدی

کلمه‌های کلیدی عباراتی هستند که کاربران برای رسیدن به پاسخ یک سوال یا برطرف کردن نیازهای خود جستجو می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید گوگل شما را به عنوان صفحه مناسبی برای عبارت جستجو شده تشخیص دهد؛ باید این کلمات را در وب‌سایت خود داشته باشید.

2- لینک سازی

لینک سازی راهی است برای ایجاد ارتباط میان صفحات مختلف وب‌سایت که کاربر را به سمت صفحاتی از وب‌سایت هدایت می‌کند که ممکن است پاسخ کامل‌تری را برای سوالات او در بر داشته باشند.

3- تگ و متا تگ‌های مهم html

این تگ‌ها، قطعه کدهایی هستند که می‌توانند وب‌سایت شما را برای موتورهای جستجو و کاربران، خواناتر کنند. اگر نمی‌دانید نقش تگ و متا تگ های مهم html در سئو SEO چیست؛ پیشنهاد می‌دهیم که مقاله ما را در این رابطه بخوانید.

4- محتوا

همه تصاویر، متن‌ها، ویدئوها، نمودارها و اینفوگرافیک‌هایی که در سایت خودتان منتشر می‌کنید؛ محتوای شما هستند. راهی برای برقراری ارتباط با مخاطب که می‌تواند به طور مستقیم بر روی افزایش فروش شما تاثیر بگذارد. یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که می‌توانید ترفندهای سئو را بر روی آن پیاده کنید؛ محتوای شما است.

5- ابزارهای تحلیل سایت

ابزارهای تحلیل Site مانند Google Analytics و Webmaster Tools به شما کمک می‌کنند تا موقعیت وب‌سایت خود و رقبایتان را بررسی کنید. همچنین می‌توانید تاثیر اقدامات مختلف را بر روی جذب مخاطبان به سمت وب‌سایت، بررسی کنید.

6 نکته مهم درباره سئو که کارفرما ها باید بدانند

اگر به تازگی تصمیم به سفارش طراحی سایت گرفتید؛ یا از قبل یک وب‌سایت دارید که هنوز هیچ جایگاهی در نتایج ارگانیک ندارد؛ باید چند نکته را درباره سئو بدانید. حال که دانستید سئو SEO چیست؛ وقت آن رسیده که این نکات را هم به خاطر بسپارید:

1- سئو زمان‌ بر است

زمانی که فرایند سئو را آغاز می‌کنید؛ نباید انتظار داشته باشید که خیلی زود به صفحه اول نتایج گوگل راه پیدا خواهید کرد. معمولا زمان زیادی طول می‌کشد تا بتوانید به خوبی خود را با الگوریتم‌های گوگل وفق دهید و این موتور جستجو را قانع کنید که می‌توانید جزئی از نخستین پیشنهاد‌های او به کاربر باشید.

2- سئو یک کار تخصصی است

شاید این سوال در ذهن شما هم به وجود آمده باشد که آیا خودم می‌توانم سئو وب‌سایت را انجام دهم؟ هرچند این کار غیرممکن نیست؛ اما توصیه می‌کنیم اگر هیچ تخصصی در این رابطه ندارید، وقت خود را تلف نکنید. SEO یک فرایند پیچیده و تخصصی است که هر کسی از عهده انجام آن برنمی‌آید. بنابراین حتی اگر تصمیم گرفتید که خودتان این کار را انجام دهید؛ بهتر است از خدمات مشاوره سئو استفاده کنید تا مسیر درست را گم نکنید.

3- مخاطب خود را بشناسید

اولین پاسخی که به سوال سئو SEO چیست داده می‌شود؛ این است که SEO مخفف عبارتی به معنای بهینه سازی موتورهای جستجو است. اما بد نیست بدانید که همه کارهایی که در فرایند بهینه سازی انجام می‌شود؛ در موتورهای جستجو خلاصه نمی‌شوند و با محوریت کاربر است. بنابراین وقتی می‌خواهید سئو کردن سایت خود را شروع کنید یا آن را به یک شرکت حرفه‌ای بسپارید؛ باید شناخت درستی از مخاطب خود داشته باشید. اینکه چه نیازهایی دارد و برای یافتن پاسخ سوالات خود، از چه عبارت‌هایی استفاده خواهد کرد؟

4- رقبایتان را فراموش نکنید

همان‌طور که باید مخاطبتان را مثل کف دستتان بشناسید؛ باید با رقبایتان هم آشنا باشید. باید بدانید که آن‌ها در گوگل چه جایگاهی دارند و چگونه به این جایگاه دست پیدا کرده‌اند. در عین حال باید به طور دائمی عملکرد خود را با آن‌ها مقایسه کنید تا برای رسیدن به رتبه برتر، مسیر هموارتری را پیش رو داشته باشید.

5- سئو تضمینی، نداریم

همه ما دوست داریم از خدماتی استفاده کنیم که کاملا تضمینی هستند و به ما اطمینان می‌دهند که پس از مدتی به چیزی که می‌خواهیم، دست پیدا کنیم. اما تکلیف ما در دنیای سئو SEO چیست؟ آیا باید به دنبال یک شرکت تضمین‌کننده باشیم؟ باید بدانید که در دنیای SEO، کلمه تضمینی در حوزه زمان رسیدن به نتیجه، یک کلاه‌برداری است. پس اگر کسی به شما تضمین داد که پس از مدت مشخصی به رتبه برتر دست پیدا می‌کنید؛ بدانید که دارید با یک کلاه‌بردار صحبت می‌کنید.

البته اگر این کار را به یک شرکت معتبر بسپارید؛ در قرارداد سئو سایت یک جدول زمانی به شما ارائه می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید از روند انجام پروژه آگاهی پیدا کنید. به این ترتیب از تمامی مراحل اجرای پروژه آگاه خواهید شد و می‌دانید که در پایان هر دوره زمانی، تقریبا در چه مرحله‌ای قرار دارید. اما باید بدانید که متغیرهای زیادی می‌توانند جایگاه شما را در میان نتایج جستجو تحت تاثیر قرار دهند؛ به همین دلیل نمی‌توان به طور قطعی زمانی را برای رسیدن به یک نتیجه مشخص، تعیین کرد.

6- سئو توقف‌ ناپذیر است

یکی از مهم‌ترین نکاتی که شما به عنوان یک کارفرما باید بدانید؛ این است که فرایند SEO هرگز متوقف نخواهد شد. برای اینکه بتوانید جایگاه خود را در میان نتایج برتر حفظ کنید؛ همواره نیاز به این ابزارها خواهید داشت. ابزارهایی که می‌توانند به شما در رشد کردن و تبدیل شدن به یک برند معتبر کمک کنند. پس زمانی که به رتبه‌های برتر دست پیدا کردید؛ هیجان‌زده نشوید و تمام تلاش خود را بکنید تا با بهبود خدمات و افزایش کیفیت آن‌ها، این رتبه را برای خودتان حفظ کنید.

جمع‌بندی

پاسخ دادن به سوال سئو SEO چیست معمولا کار ساده‌ای نیست؛ زیرا SEO یک دنیای بسیار گسترده است که مفاهیم زیادی را در برمی‌گیرد. در این مقاله تلاش کردیم تا همه نکاتی را که شما به عنوان یک کارفرما باید درباره سئو بدانید؛ با شما در میان بگذاریم. به طور کلی Search Engine Optimization مجموعه‌ای از اقدامات است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به موتورهای جستجو نشان دهید که می‌توانید جزئی از نتایج برتر باشید و نیازهای مخاطب را برطرف کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .