لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مراحل سئو SEO سایت و بهینه سازی سایت

سئو یا search engine optimization فرآیندی است که در طی انجام آن، سایت رتبه قابل قبولی در نتایج موتورهای جستجو پیدا می‌کند؛ که نتیجه آن جذب کاربران بیشتر است. معمولا کاربران پس از سرچ یک عبارت، بر روی همان چند نتیجه اول کلیک کرده و صفحات بعدی را بررسی نمی‌کنند؛ از همین رو برای موفقیت در کسب و کارهای آنلاین باید سئو را جدی گرفت. منظور از مراحل سئو سایت، روش‌های مختلف انجام آن نیست بلکه مراحلی است که یک مشاوره سئو باید در راستای بهینه سازی سایت شما انجام دهد.

مشاوره سئو و ارائه پروپوزال

مرحله اول: مشاوره سئو و ارائه پروپوزال

اولین مرحله در سئو سایت، برگزاری یک جلسه مشاوره حضوری یا آنلاین با مشاوره و شرکت سئو است. در این جلسه، کارفرما اهداف خود را بیان کرده و یک آشنایی کلی با فضای کسب و کار خود به مشاوره سئو ارائه می‌دهد. در جلسه مشاوره سئو سایت، کارفرما می‌تواند تمام سوالات مورد نظر خود را از مشاور پرسیده و در مورد شرایط قرارداد صحبت کند. از سمت دیگر، مشاوره سئو با بررسی سایت و اهداف مورد بحث، یک پروپوزال در اختیار کارفرما قرار می‌دهد که در صورت تایید کارفرما، مراحل زیر ادامه پیدا می‌کند.

طراحی و تدوین استراتژی محتوا و سئو

مرحله دوم: طراحی و تدوین استراتژی محتوا و سئو

اولین قدم برای شروعی قدرتمند در بهینه سازی وب سایت، تدوین یک استراتژی محتوا و سئو است که بتواند به کسب و کار آنلاین فرصت رشد دهد. این استراتژی توسط مشاوره سئو سایت در اصفهان و با تجزیه و تحلیل دقیق ارائه شده که موفقیت یک کسب و کار را در پی خواهد داشت. برای طراحی و تدوین استراتژی محتوا و سئو، هر متخصص سئو روش‌های مختلفی دارد اما معمولا برای تدوین آن، ابتدا کلمات کلیدی مربوط به آن کسب و کار تهیه می‌شود؛ سپس با توجه به میزان جستجو و نرخ تبدیل آن رتبه بندی شده و بر اساس آن کلمات کلیدی، یک تقویم محتوایی چیده خواهد شد.

این تقویم محتوایی باید به شکلی پیش رود که هر روز مخاطب بیشتری را جذب کرده و بتواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد. در این مرحله مشاوره سئو باید سعی کند استراتژی ارائه دهد که توجه افراد بیشتری را به سمت خود جلب می‌کند؛ توجه بیشتر به منزله لینک دهی بیشتر به سایت است و نتیجه آن کسب اعتبار برای سایت خواهد بود.

به طور کلی برای تدوین استراتژی محتوا و سئو به اطلاعاتی مانند فضای کسب و کار و مشکلات موجود در سایت، جامعه هدف آن کسب و کار، طراحی نقشه راه سئو، شناسایی کلمات کلیدی، فضای رقابت در آن زمینه و … نیاز است.

آنالیز و تحقیق کلمات کلیدی و میزان رقابت

مرحله سوم: آنالیز و تحقیق کلمات کلیدی و میزان رقابت

آنالیز و تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین مراحل سئو سایت است که به هر تجاری کمک می‌کند در کلمات کلیدی مشخص، به صدر نتایج موتورهای جستجو برسد. تحقیق کلمات کلیدی فرآیندی است که به منظور پیدا کردن کلمات کلیدی مهم برای یک سایت مشخص توسط متخصص سئو انجام خواهد گرفت. کار کردن بر روی کلمات کلیدی با اهمیت، سبب افزایش میزان بازدیدکنندگان سایت شده و با افزایش بازدید کنندگان، میزان فروش شما در بخش خدمات یا محصولات هم افزایش پیدا می‌کند.

کلمه کلیدی در واقع همان عبارت یا کلمه‌ای است که کاربران معمولا آن را سرچ می‌کنند. در مرحله تحقیق کلمه کلیدی با زبان مخاطب آشنا شده و متوجه می‌شوید که برای یافتن پاسخ خود، چه عبارت یا جمله‌ای را سرچ می‌کند. با این تحقیق عبارتی که افراد در گوگل جستجو می‌کند، مشخص شده و سپس بر مبنای آن می‌توان یک استراتژی سئو و تقویم محتوایی را به بهترین شکل ممکن تدوین کرد. پس از تحقیق کلمات کلیدی، لیستی از کلمات کلیدی در اختیار مشاوره سئو قرار خواهد گرفت که این متخصص باید میزان رقابت بر روی این کلمات کلیدی هم مشخص کند. برخی از کلمات کلیدی، دارای جستجوی بالایی هستند اما سایت‌های کمی آن کلمه کلیدی را پوشش داده‌اند؛ این کلمه کلیدی می‌تواند یک فرصت عالی برای کسب و کار باشد تا بتواند در میان رقبا بدرخشد.یک مشاوره سئو این کلمات را با توجه به معیار میزان رقابت و میزان جستجو آن رتبه بندی کرده و کلمات کلیدی ارزشمند را در صدر این لیست قرار می‌دهد.

پیاده سازی استراتژی

مرحله چهارم: پیاده سازی استراتژی

در این مرحله استراتژی سئو و محتوایی که در مراحل قبلی تدوین شده بود، به اجرا گذاشته می‌شود. استراتژی سئو خود شامل مراحل مختلفی است که پر اهمیت‌ترین آن‌ها باید هر چه سریع‌تر انجام شود. این رتبه بندی تحت نظر مشاوره سئو و با توجه به نقاط ضعف و قدرت کسب و کار چیده شده است.یکی از بخش‌های مهم هر سایت، لندینگ پیج یا صفحه فرود آن است. لندینگ پیج‌ها سبب افزایش فروش یا بازدید سایت شده و معمولا برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور مثال هر سایت ممکن است برای کمپین‌های خود، یک لندینگ پیج جدا طراحی کند یا اینکه برای یک دسته خاصی از محصولات که اهمیت زیادی دارند.

طراحی لندینگ پیج بر عهده مشاوره سئو خواهد بود و با در نظر گرفتن نکات لازم، لندینگ پیج مورد نیاز کارفرما را طراحی خواهد کرد.

مراحل سئو داخلی سایت

مرحله پنجم: سئو داخلی سایت

سئو داخلی به مراحلی گفته می‌شود که در داخل یک سایت انجام شده و مشکلات موجود در سایت را رفع می‌سازد. خدمات سئو داخلی سایت شامل مراحل متعددی است که هر کدام از آن‌ها نیاز به وقت و تخصص کافی دارد. به طور مثال برخی از سایت‌ها از قبل محتواهایی بر روی سایت خود قرار داده‌اند. در مرحله پنجم سئو سایت، این محتواها به طور کلی بهینه شده و عنوان و تگ هدینگ‌ها هم ویرایش می‌شوند. صفحات یک وب‌سایت بر اساس میزان اهمیت مطالب، رتبه بندی می‌شوند که این رتبه بندی با توجه به تگ هدینگ‌ها به موتور جستجو معرفی خواهد شد. عنوان اصلی سایت تگ h1 و عنوان فرعی صفحه که حاوی مترادف کلمه کلیدی است، تگ h2 را با خود اختصاص می‌دهد. زمانی که یک مطلب زیر شاخه تگ h2 قرار گیرد، تگ h3 را برای آن ثبت می‌شود؛ این رتبه بندی برای مطالب کم اهمیت‌تر تا h6 ادامه خواهد یافت و یک مشاوره سئو در هر صفحه سایت، باید این تگ هدینگ‌ها را مرتب کند.

مراحل سئو داخلی شامل این موارد است:

 • بهینه سازی لینک‌های موجود در سایت
 • ویرایش تایتل‌ها
 • تکمیل توضیحات متا و متن جایگزین تصاویر
 • ایجاد لینک‌های داخلی و متصل کردن صفحات سایت به یکدیگر
 • مسیریابی راحت یا نویگیشن
 • طراحی کاربر پسند
 • بررسی چگالی کلمات کلیدی
 • بهینه سازی تصاویر استفاده شده در سایت

رعایت نکات سئو خارجی متناسب با نظر متخصص سئو

مرحله ششم: سئو خارجی

عبارت Off-Page SEO به همه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که شما یا دیگران در خارج از سایت خود انجام می‌دهید تا رتبه بندی صفحه‌ای را در موتورهای جستجو بالا ببرید. به بیان ساده سئوی خارج از صفحه، به گوگل می‌گوید که نظر دیگران در مورد صفحات سایت شما چیست. اگر تعداد زیادی لینک با ارزش به صفحات سایت شما اشاره داشته باشد، موتورهای جستجو فرض را بر این می‌گذارند که آن صفحه شما برای کاربران مفید است و به همین دلیل اعتبار بسیار زیادی کسب می‌کند. اعتبار زیاد یک سایت بر اساس بک لینک‌های داده شده به آن سایت مشخص می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد سئو خارجی به صفحه خدمات سئو خارجی سایت گروه لاک پشت مراجعه فرمایید.

لینک‌های دریافتی از سمت سایت‌های دیگر، یکی از موارد مهم در تعیین رتبه سایت محسوب می‌شود.

رعایت نکات سئو خارجی متناسب با نظر متخصص سئو

 • دریافت بک‌لینک های معتبر
 • فعالیت در شبکه‌های اجتماعی
 • رپورتاژ

هر کدام از این عوامل با توجه به استراتژی مشاوره سئو صورت می‌گیرد. فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اعتبار زیادی برای سایت کسب می‌کند یا گذاشتن کامنت در انجمن‌ها و ایجاد پست در وبلاگ‌ها، سبب دریافت بک لینک‌های معتبر خواهد شد. انتخاب روش‌های کسب بک لینک یا نوع فعالیت در شبکه‌های اجتماعی به روش سئوکار بستگی دارد.

مهم ترین فاکتورهای سئو تکنیکال

مرحله هفتم: سئو تکنیکال

علاوه بر سئو داخلی و سئو خارجی، باید به سئو تکنیکال هم توجه زیادی داشته باشد. با کمک سئو تکنیکال می‌توان مشکلات فنی موجود در سایت را حل کرد که نتیجه آن پیشرفت زیاد در نتایج گوگل خواهد بود. اگر شما یک صفحه با بک‌ لینک‌های معتبر داشته و از لحاظ سئو خارجی وقت زیادی صرف آن کرده باشید، اما در نمایشگر موبایل به درستی نمایش داده نشود اعتبار خوبی نزد گوگل پیدا نمی‌کند. در سئو فنی یا تکنیکال این مشکلات برطرف شده و سایت از جوانب فنی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین فاکتورهای سئو تکنیکال عبارتند از:

 • بررسی فایل txt: فایل robots.txt به گوگل نشان می‌دهد که کدام مطالب سایت را ایندکس کرده و کدام را بررسی نکنند. مشاوره سئو باید بررسی کند که صفحه‌ای از سایت به اشتباه ” نوایندکس” نشده باشد.
 • ایجاد XML: نقشه سایت یا XML به موتور جستجو یک نقشه کلی ارائه می‌دهد تا با کمک آن ایندکس سایت راحت‌تر شود.
 • افزایش سرعت صفحات: تصور کنید یک محتوای بسیار قوی دارید، اما سرعت لود صفحه پایین است؛ با این شرایط کاربر محتوا را رها کرده و به سایت دیگری مراجعه می‌کند. هر چه صفحه زودتر لود شود کاربران رضایت بیشتری خواهند داشت. یک مشاوره سئو اطمینان حاصل می‌کند که سرعت صفحات سایت شما بهینه شده باشد. برای اطلاعات بیشتر و یا استفاده از این خدمات و ثبت سفارش به صفحه خدمات افزایش سرعت سایت مراجعه فرمایید.
 • طراحی ریسپانسیو: یک سایت حرفه‌ای باید در تمامی دستگاه‌ها درست نمایش داده شود؛ چه سایت را با گوشی باز کنند و چه با کامپیوتر، باید تمام ایکون‌ها و تصاویر سایت در جایگاه صحیح خود به نمایش گذاشته شوند.
 • بررسی محتوای تکراری: قرار دادن محتوای تکراری در سایت‌ها، منجر به کاهش اعتبار سایت در نزد گوگل خواهد شد. در سئو تکنیکال سئوکار محتواهای تکراری را شناسایی کرده و آن‌ها را ویرایش می‌کند.

چگونگی آنالیز و تحلیل رقبا

مرحله هشتم: آنالیز و تحلیل رقبا

آنالیز و تحلیل رقبا هم از جمله مراحل مهم سئو سایت است که می‌تواند در تدوین استراتژی سئو موثر باشد. سایت شما باید به نحوی باشد که تفاوت شما نسبت به سایر رقبا را نشان دهد و ایجاد این تفاوت تنها با آنالیز و تحلیل دقیق رقبا حاصل خواهد شد. در مرحله آنالیز و تحلیل رقبا اهداف آن‌ها، نقاط ضعف و قدرت، جایگاه سایت و … تعیین خواهد شد. کنار هم قرار گرفتن این اطلاعات، به مشاور کمک می‌کند یک دید کلی از رقبا پیدا کرده و بتواند با تکیه بر آن داده‌ها، تمایز کسب و کار شما را رقم زند.

سوالات متداول

در هر پروژه سئو داخلی، خارجی و تکنیکال مورد بررسی قرار خواهد گرفت و مشکلات موجود در آن‌ها برطرف خواهد شد.

تبلیغات یک بازه زمانی کوتاه خواهد داشت؛ به طور مثال تنها 24 ساعت در استوری سایت شما تبلیغ می‌شود؛ پس از آن دیگر بازدید کننده ای نخواهید داشت. اما با رعایت قوانین سئو، می‌توان تا مدت زیادی در فضای وب درخشید.

خیر؛ سئو نتایج دقیقی ندارد و نمی‌تواند صد در صد احتمال داد که حتما به جایگاه اول دست پیدا خواهید کرد.

امروزه رقابت در کسب و کارهای آنلاین بسیار بالاست و احتمالا برندهای مختلفی در زمینه کاری شما فعال باشند. با شناخت دقیق رقبا می‌توان نقاط ضعف و قوت آن‌ها را شناسایی کرده و جایگاه خود را در این رقابت پیدا کنید.

سوالات متداول