لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

فرق دیجیتال مارکتینگ و سئو در چیست؟

در دنیای امروز سئو و دیجیتال مارکتینگ دو مفهومی‌ هستند که صاحبان وبسایت با آن‌ها سر و کار دارند و معمولا به عنوان دو واژه مترادف به کار می‌روند. اما باید بدانید که بهینه سازی سایت و بازایابی دیجیتال دو مفهوم کاملا جداگانه هستند و تعاریف یکسانی ندارند. در این مقاله از لاک پشت می‌خواهیم به بررسی فرق دیجیتال مارکتینگ و سئو بپردازیم و بگوییم که این دو چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

فرق دیجیتال مارکتینگ و سئو در چیست؟
راهنمای مطالعه

سئو چیست؟

سئو یا Search Engine Optimization مجموعه اقداماتی است که شما برای رسیدن به رتبه اول موتور‌های جستجو، در داخل و خارج از سایت انجام می‌دهید. در این مسیر شما باید از ابزار‌های مختلفی استفاده کرده و تلاش کنید تا ترافیک ارگانیک سایت را بالا ببرید؛ به این ترتیب نرخ تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان بالقوه هم افزایش پیدا کرده و به این ترتیب می‌توانید با استفاده از سئو به درآمد خوبی برسید. برای آشنایی بیشتر با این مقوله می‌توانید مقاله سئو چیست به زبان ساده را مطالعه کنید.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال در واقع یک نوع استراتژی برای جذب مشتری از طریق روش‌های رایگان و پولی است که دامنه گسترده تری از سئو دارد و می‌توان گفت که آن را در بر می‌گیرد. بازاریابی دیجیتال، علاوه بر سئو، شامل مواردی مانند برنامه ریزی برای تبلیغات اینترنتی، تدوین استراتژی محتوایی، بهبود طراحی UI و UX سایت، انتشار رپورتاژ و غیره می‌شود که در نهایت می‌توانند به بهبود سئو سایت کمک کرده و در کنار آن، تاثیر زیادی در برندیمگ شما داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می‌توانید مقاله آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست را مطالعه کنید.

تفاوت سئو و دیجیتال مارکتینگ

حال که تا حدی به تعاریف این دو مفهوم آشنایی پیدا کردید، باید به بررسی فرق دیجیتال مارکتینگ و سئو بپردازیم که عبارتند از:

4 تفاوت اصلی سئو و دیجیتال مارکتینگ | آژانس ایده لاک پشت

 • دامنه کاری

مهمترین تفاوت سئو و دیجیتال مارکتینگ، در دامنه کاری آن‌ها است؛ به این معنا که دیجیتال مارکتینگ یک حوزه بسیار گسترده تر است و تقریبا شامل همه اقدامات سئو هم می‌شود. به عبارت بهتر بازاریابی دیجیتال به همه جنبه‌های سایت مانند طراحی‌های گرافیکی، تبلیغات کلیکی، گوگل ادز، ساخت بک لینک و … مرتبط است و برای آن‌ها برنامه ریزی می‌کند. اما سئو بیشتر جنبه اجرایی داشته و در زمینه بهبود قسمت‌های مختلف سایت یا افزایش اعتبار دامنه از طریق لینک سازی خارجی کار می‌کند.

 • فرق دیجیتال مارکتینگ و سئو از نظر اهداف

از دید کلی هدف دیجیتال مارکتینگ و سئو تقریبا یکسان هستند و هر دو می‌خواهند بازدید‌های سایت شما را افزایش دهند؛ اما تمرکز سئو بر روی بالا بردن ترافیک ارگانیک است و دیجیتال مارکتینگ در هر دو زمینه فعالیت می‌کند. به عبارت بهتر بازاریابی دیجیتال بیشتر بر روی برندینگ تمرکز دارد و به همین دلیل بیشتر به سراغ مطالعه رفتار مخاطب می‌رود.

سئو بر روی افزایش بازدید و ترافیک ارگانیک سایت تمرکز دارد؛ اما هدف از دیجیتال مارکتینگ، انجام اقدامات مختلف برای افزایش تعداد مشتریان و کسب درآمد بیشتر از طریق سایت است.

 • تفاوت استراتژی سئو دیجیتال مارکتینگ

استراتژی سئو معمولا به صورت بلند مدت نوشته می‌شود و بین 6 ماه تا یک سال اجرای آن طول خواهد کشید؛ اما استراتژی بازاریابی دیجیتال ممکن است کوتاه مدت یا بلندمدت باشد. یعنی شما برای یک کمپین تبلیغاتی مناسبتی در یک هفته برنامه بریزید یا اینکه اقدامات برندینگ را برای 3 تا 5 سال کاری پیش ببرید. در جدول زیر به طور کامل فرق دیجیتال مارکتینگ و سئو را از نظر استراتژی موردبررسی قرار داده ایم.

استراتژی سئو استراتژی دیجیتال مارکتینگ
بررسی لینک‌های داخلی سایت

تعیین صفحات و کلمات کلیدی پربازدید

تحقیق کلمه‌های کلیدی و تعیین اولویت آن‌ها

بررسی و تحلیل رقبا

برنامه ریزی برای لینک سازی خارجی

اجرای استراتژی محتوایی بر اساس اهداف سایت

بررسی دائمی‌ میزان بازدید و نرخ کلیک در صفحات و کلمه‌های کلیدی مختلف

بررسی پرسونای مخاطب و تعیین مخاطب هدف

برنامه ریزی‌های کوتاه مدت و بلندمدت برای رسیدن به اهداف

تدوین کمپین‌های تبلیغاتی مناسبتی

برآورد هزینه‌های موردنیاز برای تبلیغات

بررسی رفتار مخاطب و پیدا کردن بهترین روش برای جلب رضایت مشتری

بررسی دائمی‌ عملکرد در جهت جذب مشتریان

 • بخش‌های مختلف سئو و دیجیتال مارکتینگ

یک فرق دیجیتال مارکتینگ و سئو در بخش‌های سازنده این دو است که باعث می‌شود دامنه اقدامات و اهداف شما در هر زمینه تفاوت داشته باشد. همانطور که گفتیم دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با سئو یک مفهوم بسیار کلی است و حتی بهینه سازی موتور‌های جستجو را هم در بر می‌گیرد. اما بیشتر از هر چیزی شامل تلاش‌هایی برای جذب مشتریان و افزایش درآمد می‌شود. در جدول زیر بخش‌های مختلف بازاریابی دیجیتال و سئو را با هم مقایسه کرده ایم.

بخش‌های مختلف سئو قسمت‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ
سئو داخلی یا on page که مربوط به اقدامات داخل سایت و انتشار محتوا در آن می‌شود

سئو خارجی یا off page که مربوط به اقدامات خارج از سایت برای بهبود اعتبار دامنه می‌شود

سئو تکنیکال یا technical که شامل بهینه سازی کد‌های پس زمینه و رفتار ربات‌های موتور جستجو می‌شود

سئو محلی یا local که مربوط به کسب و کار‌هایی است که تنها در یک منطقه خاص فعالیت می‌کنند

سئو جستجوی صوتی یا voice که مربوط به جستجو‌های صوتی در موتور‌های جستجو می‌شود

تبلیغات کلیکی یا PPC

تبلیغات رسانه‌های اجتماعی و اقدامات بازاریابی در آن‌ها

بهبود نرخ تبدیل با بهبود طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری

بازاریابی محتوایی و انتشار محتوا‌های ارزشمند

بازاریابی از طریق ایمیل یا پیامک

ریتارگتینگ یا برنامه ریزی برای بازگردندان مشتریان قدیمی‌

افیلیت مارکتینگ یا همکاری با برند‌هایی که در زمینه کاری شما فعال هستند

فرق دیجیتال مارکتینگ و سئو از نظر هزینه‌ها

استراتژی سئو معمولا به صورت یک ساله نوشته می‌شود و شما باید به صورت ماهیانه هزینه‌ها را پرداخت کنید. تعرفه سئو در اصفهان به عوامل مختلفی بستگی دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرق دیجیتال مارکتینگ و سئو از نظر هزینه‌ها

 • سختی کلمه‌های کلیدی
 • نوع فعالیت شما
 • قدرت رقبا
 • منطقه جغرافیایی شرکت سئو و هدف
 • وضعیت فعلی سایت از نظر رتبه و ترافیک
 • نیاز یا عدم نیاز به بهینه سازی طراحی وبسایت

از سوی دیگر بیشتر هزینه‌های دیجیتال مارکتینگ مربوط به تبلیغات می‌شوند؛ به همین دلیل ممکن است در فصول مختلف سال تفاوت داشته باشند. به عبارت بهتر مبلغ ثابتی برای آن تعیین نمی‌شود و تنها بر اساس نظر مشاور دیجیتال مارکتینگ، برای پرداخت‌ها برنامه ریزی خواهد شد. در نتیجه شما می‌توانید هر زمان که خواستید، وارد مسیر تبلیغات و بازاریابی دیجیتال شوید. مهمترین عوامل اثرگذار بر روی قیمت دیجیتال مارکتینگ عبارتن از:

 • تعداد روش‌های بازاریابی دیجیتال
 • نوع روش‌های جذب مشتری و تبلیغات
 • زمان بندی کمپین‌های مختلف
 • وضعیت سئو و نتایج به دست آمده از آن
 • میزان رقابت در حوزه موردنظر شما

در نهایت باید بگوییم …

دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت دو مفهوم جداگانه هستند که به نوعی در هم گره خورده اند و می‌توانند به افزایش درآمد از سایت کمک کنند. در این مقاله فرق دیجیتال مارکتینگ و سئو را بررسی کرده و توضیح دادیم که هدف اصلی از هریک از این اقدامات چه چیزی است. شما می‌توانید برای دریافت انواع خدمات دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت در اصفهان با ما در لاک پشت تماس بگیرید.

سوالات متداول

ارتباط سئو و دیجیتال مارکتینگ چیست؟

سئو و دیجیتال مارکتینگ مانند دو اهرم هستند که در کنار هم می‌توانند هم به افزایش بازدید از سایت کمک کنند و هم نرخ تبدیل را به طور قابل توجهی بالا ببرند.

هزینه اجرای استراتژی دیجیتال مارکتینگ بیشتر است یا سئو؟

می‌توان گفت که این دو بخش در هم تنیده شده اند و نمی‌توان هزینه‌های صرف شده برای آن‌ها را به صورت مجزا بررسی کرد؛ زیرا اقدامات سئو موجب بهبود نتایج دیجیتال مارکتینگ می‌شوند و برعکس این رابطه هم برقرار است.

به این مقاله امتیاز دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 1 =