لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کارشناس سئو کیست؟ مسئولیت ها و وظایف کارشناس سئو وب سایت

امروزه مفهوم سئو یا بهینه سازی سایت برای موتور‌های جستجو توسعه زیادی پیدا کرده و افراد برای رشد کسب و کار اینترنتی خود نیاز زیادی به یک کارشناس سئو وب سایت دارند. اما سئو کار سایت کیست؟ وظایف یک کارشناس سئو چیست و چه کار‌هایی باید برای سایت شما انجام دهد؟ با ما در این مقاله از لاک پشت همراه شوید تا پاسخ این سوال را به شما ارائه دهیم.

وظایف کارشناس سئو چیست و کارشناس سئو کیست
راهنمای مطالعه

کارشناس سئو کیست؟

امروزه همه سایت‌ها و کسب و کار‌های اینترنتی برای تصاحب لینک یک با هم رقابت می‌کنند و اقدامات زیادی را برای رسیدن به این جایگاه انجام می‌دهند. کارشناس سئو و بهینه سازی سایت یا SEO Expert کسی است که الگوریتم‌های گوگل را به طور کامل می‌شناسد و تغییرات آن‌ها را به صورت دائمی‌ دنبال می‌کند.

سپس بر اساس این تغییرات و الگوریتم‌ها و ویژگی ها وشرایط کسب و کار شما و وضعیت رقبا، مسیر سایت شما را برنامه ریزی خواهد کرد تا بتوانید قسمت‌های مختلف را بهینه کرده و به این ترتیب به لینک یک دست پیدا کنید. ما به عنوان سئو کار در اصفهان بهترین خدمات SEO و بهینه سازی سایت را به شما ارائه می‌دهیم و کمک می‌کنیم تا زودتر به نتیجه دلخواه خود برسید.

تحصیلات سئو کار سایت چیست؟

هنوز هیچ رشته تحصیلی رسمی‌ برای تبدیل شدن به کارشناس سئو وب سایت وجود ندارد و برای بیشتر شرکت‌ها هم تحصیلات هیچ اهمیتی ندارد؛ پس مهمترین نکته در استخدام سئو کار سایت چیست؟ مهمترین نکته در این زمینه تجربه و رزومه فرد است. به عبارت بهتر یک کارشناس سئو باید سایت‌های موفقی را در کارنامه خود داشته باشد و به شما بگوید که در مسیر کاری خود چگونه به کسب و کار‌ها کمک کرده است.

البته امروزه در برخی از دانشگاه‌ها، رشته‌های مدیریت بازرگانی، MBA، بازاریابی، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات واحد‌هایی را در رابطه با سئو و بهینه سازی سایت، پشت سر می‌گذارند؛ اما این موضوع به معنای آن نیست که تحصیلات دانشگاهی در استخدام کارشناس سئو وب سایت اهمیت زیادی دارد.

همچنین بخوانید: سئو چیست به زبان ساده

ویژگی‌های شخصیتی سئو کار سایت چیست؟

هر فرد برای اینکه بتواند در زمینه شغلی کارشناس سئو و بهینه سازی سایت به موفقیت برسد، باید ویژگی‌های شخصیتی خاصی داشته باشد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی‌های شخصیتی سئو کار سایت چیست؟

 • توانایی کار تیمی‌ و تشکیل گروه متخصص
 • توانایی مدیریت بحران‌ها و تصمیم گیری در مواقع دشوار
 • اشتیاق برای یادگیری و امتحان کردن تجربه‌های جدید
 • توانایی مدیریت تیم و تقسیم مسئولیت‌ها
 • قدرت تجزیه و تحلیل زیاد
 • توانایی برقراری ارتباط موثر با مشتری و کارفرما
 • توانایی حل مسئله و ارائه راه حل برای مشکلات پیش رو

مهارت‌های مورد نیاز کارشناس سئو چیست؟

اگر قصد دارید تبدیل به یک کارشناس سئو و بهینه سازی سایت شده و در این موقعیت شغلی مشغول به کار شوید، بهترین نقطه شروع برای شما شرکت در دوره آموزش سئو در اصفهان است. زیرا در این دوره شما با مقدمات سئو و بهینه سازی سایت آشنا شده و یاد می‌گیرید که در این مسیر باید برای چه چیز‌هایی برنامه ریزی کنید.

مهارت‌های مورد نیاز کارشناس سئو چیست؟

خیلی از افراد معتقد هستند که یک کارشناس سئو وب سایت باید به زبان‌های برنامه نویسی مانند html و cms مسلط باشد؛ اما در حقیقت اینطور نیست. آشنایی نسبی شما با این زبان‌ها کافی است و تنها باید بتوانید کد‌های موجود را تحلیل کنید. از مهمترین مهارت‌های یک کارشناس سئو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آشنایی با نرم افزار‌های استخراج داده‌های سایت
 • آشنایی با سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس
 • تسلط به نرم افزار‌های مارکتینگ مانند گوگل ادز و سایر روش‌های تبلیغات اینترنتی
 • تسلط به الگوریتم‌های موتور جستجو
 • توانایی تشخیص و تحقیق کلمه‌های کلیدی و استفاده از ابزار‌های موجود در این زمینه
 • درک زمینه‌های تکنیکی سایت و توانایی تشخیص مشکلات موجود در آن‌ها
 • داشتن مهارت‌های نوشتاری و کپی رایتینگ برای مدیریت محتوای سایت
 • تسلط به اصول لینک سازی داخلی و خارجی سایت
 • دنبال کردن اخبار سئو و استفاده از جدیدترین ابزار‌های سئو سایت

وظایف سئو کار سایت چیست؟

زمانی که می‌خواهید یک کارشناس سئو سایت را استخدام کنید، نیاز است بدانید که وظایف سئو کار سایت چیست و چه کار‌هایی باید برای شما انجام دهد؟ به عبارت بهتر اگر بدانید که کارشناس سئو کیست و چه تعهداتی به شما دارد، راحتتر می‌توانید قرارداد‌های کاری را تنظیم کنید. مهمترین وظایف کارشناس سئو و بهینه سازی سایت عبارتند از:

وظایف سئو کار سایت چیست؟

 • نوشتن استراتژی سئو سایت

اگر می‌خواهید بدانید که مهمترین وظیفه سئو کار سایت چیست؟ باید بگوییم که نوشتن استراتژی سئو و بهینه سازی سایت، مهمترین کاری است که یک کارشناس سئو باید انجام دهد. زیرا در این مسیر، کارشناس سئو و بهینه سازی سایت باید سایت‌های رقبا را به طور کامل تحلیل و بررسی کند. سپس فهرستی از کار‌هایی که شما باید برای بهبود جایگاه سایت انجام دهید، تهیه کرده و برای انجام دادن آن‌ها برنامه ریزی نماید. به عبارت بهتر در این مرحله، مسیر کلی سئو و بهینه سازی سایت مشخص خواهد شد و به همین دلیل نیاز به مهارت و تجربه زیادی دارد.

 • تحقیق کلمه‌های کلیدی

از دیگر وظایف کارشناس سئو وب سایت می‌توان به تحقیق کلمه‌های کلیدی اشاره کرد که تاثیر زیادی در افزایش بایزدید سایت و جذب مخاطبان هدف دارد. ممکن است شما هم سایت‌هایی را مشاهده کرده باشید که در تعداد زیادی کلمه کلیدی رتبه دارند، اما ورودی و فروش آن‌ها به میزان دلخواه نیست. این موضوع به دلیل آن است که کارشناس سئو، کلمه‌های کلیدی درستی را انتخاب نکرده است. در نتیجه زمان و هزینه شما صرف انجام کار‌هایی خواهد شد که سود زیادی برای سایت ندارند و در نهایت یک تجربه بد از سئو به وجود خواهد آمد.

 • آنالیز تجربه کاربری و رابط کاربری سایت

یکی دیگر از وظایف مهم کارشناس سئو و بهینه سازی سایت، آنالیز تجربه کاربری و رابط کاربری یا UI و UX سایت است. طراحی صفحه اول سایت، نحوه چیدمان المان‌ها، طراحی منو، اندازه و رنگ دکمه‌ها، نحوه معرفی خدمات و … مواردی هستند که باید در این ارزیابی کنترل و در صورت نیاز اصلاح شوند. این موضوعات نیاز به داشتن اطلاعات در زمینه سئو صفحه اصلی سایت دارد و باید حتما از طریق مشورت با کارشناس طراحی UI و UX انجام شود.

همچنین بخوانید: چرا به سئو نیاز داریم

 • بهینه سازی و سئو محتوا

از دیگر وظایف کارشناس سئو وب سایت می‌توان به مهارت بهینه سازی و سئو محتوا اشاره کرد که یک گام اساسی در کسب رتبه برتر موتور‌های جستجو است. در سئو محتوا، کارشناس سئو و بهینه سایت باید کلمه‌های کلیدی را به درستی تحقیق کرده و از آن‌ها با چگالی و تراکم مناسبی در متن استفاده کند. همچنین نیاز است که لینک سازی داخلی، URL، متا دیسکریپشن، عنوان سئو و تیتر‌های محتوا هم بهینه سازی شوند.

 • برنامه ریزی برای سئو خارجی سایت

اگر می‌خواهید بدانید که چالش برانگیزترین وظیفه سئو کار سایت چیست؟ باید به تدوین استراتژی سئو خارجی سایت اشاره کنیم. زیرا لینک سازی خارجی باید به صورت کاملا هوشمندانه و طبیعی انجام شود تا آسیبی به سایت وارد نکند. در نتیجه کارشناس سئو و بهینه سازی سایت باید زمان زیادی را برای انتخاب سایت‌های هدف، تدوین استراتژی رپورتاژ آگهی و فاصله زمانی ساخت لینک‌های خارجی صرف کند.

 • بررسی سئو تکنیکال سایت

هرچند یکی از اصلیترین وظایف کارشناس سئو و بهینه سازی سایت، بررسی سئو تکنیکال و قسمت‌های فنی است؛ اما خیلی از افرادی که خود را سئو کار می‌دانند، این حیطه را نادیده می‌گیرند. سئو تکنیکال سایت اهمیت زیادی دارد؛ زیرا به طور مستقیم نحوه برقراری ارتباط با ربات‌های موتور جستجو را مشخص می‌کند و تعیین خواهد کرد که آن‌ها در چه زمان‌هایی برای بازدید سایت، وارد آن شوند. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید که سختترین بخش کار سئو کار سایت چیست؟ می‌توانیم به سئو تکنیکال اشاره کنیم که نیاز به بررسی‌های زیادی و آشنایی نسبی با زبان‌های برنامه نویسی دارد.

 • آماده سازی گزارش‌های مربوط به سایت

یکی از وظایف اصلی کارشناس سئو و بهینه سازی سایت این است که کارفرما را در جریان روند بهبود سایت قرار دهد و به طور مرتب گزارش‌هایی را از فعالیت‌های انجام شده ارائه دهد. این گزارش‌ها باید تا حد امکان ساده باشند و با استفاده از عکس و نمودار، روند رشد وبسایت را نشان دهند تا صاحبان وبسایت راحتتر بتوانند آن را تحلیل کنند.

در نهایت باید بگوییم …

در این مقاله توضیح دادیم که سئو کار سایت چیست و چه وظایفی را بر عهده دارد؟ همچنین گفتیم که تعهدات و ظوایف کارشناس سئو چیست و باید چه مهارت‌هایی داشته باشد. چه بخواهید به عنوان یک کارشناس سئو و بهینه سایت مشغول به فعالیت شوید یا یک کارشناس سئو وب سایت را استخدام کنید، باید بدانید که کارشناس سئو کیست و با وظایف او آشنایی داشته باشید.

سوالات متداول

آیا لزومی‌ دارد که کارشناس سئو وب سایت به زبان‌های برنامه نویسی یا وردپرس تسلط داشته باشد؟

هرچند تسلط کامل و در حد یک طراح سایت برای کارشناس سئو الزامی‌ نیست؛ اما باید برای مدیریت بهتر وبسایت، با این موارد آشنایی نسبی داشته باشد.

راه تشخیص مهارت سئو کار سایت چیست؟

بهترین راه برای تشخیص مهارت کارشناس سئو و بهینه سازی سایت، بررسی تجربه‌ها و رزومه کاری اوست که نشان می‌دهد به چه سایت‌هایی برای رسیدن به رتبه یک کمک کرده و تا چه حد موفق بوده است.

آیا کارشناس سئو وب سایت و کارشناس تولید محتوا یکسان هستند؟

در بسیاری از موارد، کارشناس سئو و بهینه سازی سایت کار‌های مربوط به تولید محتوا را هم انجام می‌دهد؛ اما توصیه می‌شود که تا حد امکان وقت سئو کار سایت را با تولید محتوا پر نکنید و این کار را برون سپاری نمایید. زیرا به جز سئو محتوا، وظایف دیگری هم بر عهده کارشناس سئو قرار دارند که باید به نحو احسن انجام شوند.

به این مقاله امتیاز دهید.

4.6/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 19 =