لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تفاوت سئو و گوگل ادوردز و مقایسه آن ها

در دنیای دیجیتال مارکتینگ امروز، راه‌های زیادی برای معرفی سایت به موتورهای جستجو و ظاهر شدن در میان نتایج اولیه وجود دارد. اما تجربه ثابت کرده که دو تا از این راه‌ها نسبت به بقیه کارآمدتر هستند و امتحان خود را پس داده‌اند. سئو سایت یکی از روش‌هایی است که می‌تواند آهسته و پیوسته شما را به لینک یک موتورهای جستجو برساند و برای مدت زیادی در آنجا نگه دارد. از سوی دیگر تبلیغات گوگل ادوردز هم یک راه مناسب برای کسانی است که می‌خواهند خیلی سریع به مقصد برسند. در این مقاله از لاک پشت می‌خواهیم ببینیم که SEO بهتر است یا Google AdWords؟ و کدام‌یک برای رسیدن قرار گرفتن در میان لینک‌های بهتر راه‌حل مناسب‌تری است؟

تفاوت های سئو و گوگل ادوردز چیست؟
راهنمای مطالعه

گوگل ادوردز را بهتر بشناسید تا بهتر انتخاب کنید

گوگل ادوردز را بشناسید

در مرحله اول باید بدانید که منظور از Google Ads یا تبلیغات گوگل چیست؟ و چرا وب‌سایت‌ها به سراغ استفاده از آن می‌روند؟ گوگل ادوردز در واقع یک پلتفرم تبلیغاتی است که شما می‌توانید با استفاده از آن، تبلیغات خود را در میان لینک‌های برتر نتایج جستجو قرار دهید. هزینه تبلیغات در این پلتفرم به صورت کلیکی حساب می‌شود؛ به این معنا که هرگاه شخصی بر روی آگهی تبلیغاتی شما کلیک کرد، هزینه‌ای از شما دریافت خواهد شد.

سئو چیست؟

حالا به آن سوی میدان می‌رویم و بررسی می‌کنیم که رقیب قدر Googlr Adwords چه کسی است؟ سئو سایت یا Search Engine Optimization یک شیوه برای بهینه سازی سایت بر اساس قوانین موتورهای جستجو و نیازهای کاربر است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید در صفحه اول نتایج جستجو قرار گرفته و رفته‌رفته به لینک اول برسید. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری را درباره SEO سایت به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله ما را با عنوان سئو چیست؟ مطالعه کنید.

سئو بهتر است یا گوگل ادوردز؟

حالا می‌خواهیم رقابت میان این دو رقیب قدرتمند را برای شما گزارش کنیم و ببینیم که در نهایت پیروز این میدان کیست؟ پس تا انتها با ما همراه باشید تا با ذره‌بین، تک‌تک حرکات SEO و Google Ads را برای رساندن شما به نتایج برتر موتورهای جستجو مورد مقایسه قرار دهیم.

مقایسه سرعت سئو و گوگل ادز در رسیدن به نتیجه

مقایسه سرعت سئو و گوگل ادز در رسیدن به نتیجه

اولین موردی که باید درباره تفاوت SEO و Google Ads مورد بررسی قرار دهیم، این است که کدام یک سریع‌تر می‌توانند شما را به نتیجه برسانند؟ در این مورد باید بدانید که گوگل ادوردز پیروز میدان است. شما می‌توانید با پرداخت هزینه به گوگل، خیلی سریع وارد صفحه اول نتایج جستجو شده و حتی در لینک اول قرار بگیرید. این در حالی است که سئو سایت در واقع مجموعه‌ای از اقدامات است که به نتیجه رسیدن آن‌ها نیاز به گذشت زمان دارد. شما با استفاده از کارهایی مثل لینک سازی داخلی، گرفتن بک لینک، نوشتن رپورتاژ آگهی و بهینه سازی سرعت سایت می‌توانید رفته‌رفته جایگاه صفحات خود را بهبود دهید. اما این فرایند ممکن است که مدت زیادی (حتی چند ماه) طول بکشد. بنابراین از دید زمانی، گوگل ادوردز خیلی سریع‌تر شما را به نتایج برتر جستجو خواهد رساند.

نتایج سئو ماندگارتر است یا گوگل ادز؟

حالا سوال اینجا است که تا چه مدتی شما در لینک اول یا صفحه اول باقی می‌مانید و کدام یک از این روش‌ها نتایج ماندگارتری را برای شما به ارمغان می‌آورند؟ در مورد Google Adwords باید بگوییم که هرچه پول بدهید، آش خواهید خورد. یعنی تا زمانی می‌توانید رتبه اول یا جایگاه خود را در میان نتایج با استفاده از این روش حفظ کنید که هزینه آن را بپردازید. این در حالی است که SEO نتایج ماندگارتری را برای شما به ارمغان می‌آورد. اگر شما سئو و بهینه سازی سایت خودتان را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید، می‌توانید حتی تا سال‌ها در لینک یک باقی مانده و برای این جایگاه هزینه زیادی هم نپردازید.

هزینه سئو بیشتر است یا گوگل ادز؟

هزینه سئو بیشتر است یا گوگل ادوردز؟

حالا به بحث شیرین هزینه‌ها می‌رسیم. به طور کلی هزینه‌ای که باید برای قرار گرفتن در میان نتایج برتر جستجو با استفاده از گوگل ادز بپردازید، بسیار بیشتر از هزینه‌های صرف شده برای سئو سایت است. از طرف دیگر شما می‌توانید هزینه SEO وب‌سایت را به صورت تدریجی و ماهیانه بپردازید. در حالی که با تبلیغات در گوگل، احتمالا ناچار خواهید بود که در زمان کوتاهی، مقدار زیادی پول بدهید. پیشنهاد می‌دهیم برای بررسی تعرفه سئو سایت بر روی لینک قرار داده‌شده کلیک کنید تا متوجه مقرون‌به‌صرفه بودن این روش در رسیدن به نتایج برتر موتورهای جستجو بشوید.

تفاوت ظاهری نتایج گوگل ادز و سئو

تفاوت ظاهری نتایج گوگل ادز و سئو

شاید با خودتان فکر کنید که هدف تنها رسیدن به لینک‌های اول است و کاربر متوجه نخواهد شد که شما از چه روشی برای به دست آوردن این جایگاه استفاده کرده‌اید. اما باید بگوییم که سخت در اشتباه هستید! همه نتایجی که با استفاده از گوگل ادز به دست می‌آیند، در کنار خود نشانی به صورت ad دارند که ماهیت تبلیغاتی بودن آن‌ها را نشان می‌دهد. اما لینک‌هایی که با استفاده از SEO سایت به این جایگاه رسیده‌اند، کاملا ساده هستند و هیچ نشانه‌ای در کنار خود ندارند. پس کاربر در همان نگاه اول به نتایج SERP خواهد فهمید که کدام یک از لینک‌ها دارای هدف تبلیغاتی هستند و کدام‌یک از آن‌ها از مسیر طبیعی به این جایگاه رسیده‌اند.

مقایسه SEO و Google Ads از نظر سازگاری با موتورهای جستجو

یکی از مواردی که باعث برتری یافتن سئو سایت در مقایسه با گوگل ادوردز می‌شود، این است که ترفندهای SEO و بهینه سازی سایت، با همه موتورهای جستجو سازگاری دارند. این در حالی است که Google Adwords تنها در موتور جستجوی گوگل جواب می‌دهد و خارج از آن جایگاهی ندارد.

بررسی آمار و نتایج به دست آمده

یکی از تفاوت‌های مهم میان سئو سایت و تبلیغات اینترنتی این است که شما می‌توانید آمار نتایج به دست آمده از گوگل ادز را به راحتی بررسی کرده و نرخ بازگشت سرمایه را محاسبه کنید. اما انجام چنین محاسباتی در SEO قدری دشوار است؛ زیرا عوامل بسیار زیادی در نتایج به دست آمده از بهینه سازی موتورهای جستجو دخیل هستند که ممکن است نتوانید همه آن‌ها را با هم بررسی کنید.

تضمین نتایج در سئو و گوگل ادوردز

یکی دیگر از تفاوت‌های بسیار مهم میان SEO و Google Adwords تضمین نتایج به دست آمده از آن‌ها است. با پرداخت پول به گوگل، مطمئن خواهید بود که لینک‌های موردنظر شما، به مدتی که شما می‌خواهید و دقیقا در همان جایگاهی که شما برای آن‌ها در نظر گرفته‌اید، قرار خواهند گرفت. این در حالی است که هیچ تضمینی در سئو وجود ندارد و هیچ کس نمی‌تواند به شما اطمینان دهد که در یک تاریخ مشخص، در چه جایگاهی قرار خواهید گرفت. برای اینکه بهتر متوجه این مسئله شوید، می‌توانید مقاله ما را درباره تضمین در سئو مطالعه کنید.

گوگل ادوردز بهتر است یا سئو؟

حالا برمی‌گردیم به سوالی که در ابتدای همین متن مطرح کردیم. اینکه بالاخره برای رسیدن به موفقیت در کسب و کارهای اینترنتی گوگل ادوردز بهتر است یا سئو سایت؟ در این مورد نمی‌توان یک حکم قطعی صادر کرد؛ زیرا متغیرهای بسیار زیادی برای انتخاب بهترین مسیر در این دو راهی تاثیرگذار هستند. اما می‌توانید با استفاده از توصیه‌های زیر، راحت‌تر برای انتخاب SEO یا Google Ads تصمیم بگیرید:

  • اگر یک جشنواره فصلی دارید که قرار است تنها در مدت محدودی برگزار شود، Google Adwords برای اطلاع‌رسانی بهترین گزینه است.
  • اگر می‌خواهید به یک مرجع در زمینه کاری خودتان تبدیل شده و کاربران همیشه برای پیدا کردن جواب سؤال‌های خود به شما مراجعه کنند، سئو سایت بهترین انتخاب خواهد بود.
  • اگر می‌خواهید تنها برای یک کلمه کلیدی مشخص بالا بیایید، Google Ads به شما کمک خواهد کرد.
  • اگر می‌خواهید در همه کلمه‌های کلیدی مرتبط با حوزه کاریتان بالا باشید، به سراغ SEO بروید.

آیا استفاده از گوگل ادز در سئو سایت تاثیرگذار است؟

آیا استفاده از گوگل ادز در سئو سایت تاثیرگذار است؟

یکی از سوالاتی که بیشتر کاربران مطرح می‌کنند، این است که آیا استفاده از گوگل ادز باعث بهبود سئو سایت می‌شود؟ به عبارت بهتر این افراد معتقد هستند که می‌توانند با پول دادن به گوگل، رتبه سایت خود را افزایش داده و در میان نتایج ارگانیک در جایگاه بهتری قرار بگیرند. پاسخ ما به این سوال کاملا منفی است!

لینک‌هایی که در گوگل ادز قرار می‌گیرند، به هیچ عنوان یک بک لینک برای شما نیستند و اعتباری را برای سایتتان به ارمغان نخواهند آورد. به عبارت بهتر این سری از پیوندها به دلیل ماهیت nofollow بودن، کاملا از دید ربات‌ها مخفی می‌مانند و هیچ تاثیری در بهبود دادن رتبه سایت نخواهند داشت. تنها کمکی که Google Adwords می‌تواند به رشد کسب و کار شما بکند، این است که شما را در مدت کوتاه‌تری به کاربر معرفی کرده و برای جشنواره‌های کوتاه‌مدت شما، نتایج بهتری را به ارمغان بیاورد. اما اگر به دنبال افزایش ترافیک ارگانیک خود هستید، تنها راه چاره استفاده از SEO سایت است.

در نهایت باید بگوییم …

بهترین راه برای رسیدن به جایگاه‌های برتر در موتور جستجوی گوگل، استفاده هم‌زمان و ترکیبی از سئو سایت و گوگل ادوردز است. این روش‌ها به نوعی مکمل یکدیگر هستند و می‌توانند خیلی از کم و کاستی‌های هم را جبران کنند. به همین دلیل ترکیب آن‌ها می‌تواند همه نقص‌های موجود در مسیر بازاریابی شما را برطرف کرده و رفته‌رفته هزینه‌های پیدا کردن مشتری را برایتان به حداقل کاهش دهد. اما اگر بودجه کافی برای استفاده از هر دو روش را ندارید، می‌توانید سری به صفحه سئو در اصفهان ما بزنید که بهترین راه را به شما پیشنهاد کرده است و یا در قسمت کامنت‌های همین پست سوال خودتان را مطرح کنید تا کارشناسان ما بهترین مسیر را به شما پیشنهاد دهند.

سوالات متداول (FAQ)

آیا می‌توان پس از به دست آوردن رتبه طبیعی از طریق سئو، تبلیغات گوگل را متوقف کرد؟

خیر. همان‌طور که گفتیم سئو مجموعه‌ای از اقدامات است که می‌تواند منجر به بهبود جایگاه شما در نتایج SERP شود؛ اما گاهی اوقات هیچ چاره‌ای به جز استفاده از تبلیغات نخواهید داشت و لازم است که برای بیشتر دیده شدن از این روش کمک بگیرید. پس اگر در نتایج ارگانیک جایگاه خوبی دارید، به این معنا نیست که دیگر باید هزینه کردن برای تبلیغات را متوقف کنید! زیرا رقبا همیشه در کمین هستند!

آیا گوگل ادز تنها برای کسب و کارهای تازه مفید است؟

قطعا خیر. هرچند گوگل ادز می‌تواند به شناخته شدن کسب و کارهای تازه کمک کند؛ اما برای تجارت‌های قدیمی و سابقه دار هم بسیار مفید خواهد بود. زیرا راه کوتاهی برای مطلع کردن مشتریان از تولید یک محصول جدید، اضافه شدن یک خدمت تازه و یا برگزاری یک جشنواره است.

گوگل ادوردز برای چه کسانی مناسب است؟

استفاده از تبلیغات گوگل برای همه کسب و کارها مفید خواهد بود. اما بیشتر کسب و کارهایی به سراغ استفاده از این روش می‌روند که محصولی برای فروش یا خدمتی برای عرضه دارند. به این ترتیب می‌توانند در طی یک مسیر هدفمند، فروش خود را افزایش داده و برای رسیدن به این هدف هم نیازی نیست که مدت زیادی صبر کنند.

آیا امکان تبلیغات در گوگل برای سایت‌هایی با دامنه .ir وجود دارد؟

بله. شما می‌توانید سایت‌های ir. را هم با استفاده از این روش تبلیغ کنید؛ اما این آگهی‌ها در آمریکا نمایش داده نمی‌شوند.

به این مقاله امتیاز دهید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هفت =