لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نکات مهم در طراحی لوگو فارسی

طراحی لوگو یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که باید برای ساخت هویت بصری برند خود پشت سر بگذارید؛ به همین دلیل باید در زمان طراحی نکات خاصی را در نظر داشته باشید تا بتوانید یک لوگوی خوب طراحی کنید. به ویژه زمانی که قرار است از فونت فارسی برای این کار استفاده کنید، باید نکاتی را در زمان طرحی در نظر بگیرید تا یک لوگوی ماندگار داشته باشید. در این مقاله از لاک پشت با ما همراه شوید تا نکات مهم در طراحی لوگو فارسی را به شما آموزش دهیم.

نکات مهم در طراحی لوگو فارسی
راهنمای مطالعه

اهمیت طراحی لوگو فارسی

مهم‌ترین سوالی که برای هر کسی پیش می‌آید این است که آیا با طراحی لوگو فارسی کارمان پیشرفت می‌کند یا خیر؟ در جواب این سوال باید گفت وقتی طراحی لوگوی شما به صورت حرفه‌ای انجام شود، باعث جلب توجه مشتری شده و آن‌ها را جذب می‌کند.

بنابراین اگر می‌خواهید در داخل کشور پیشرفت کرده و برند ماندگاری داشته باشید، بهترین راه طراحی لوگو فارسی است؛ زیرا مخاطب عمومی دارد و همه افراد می‌توانند به راحتی اسم برند شما را از لوگو تشخیص دهند. ما در آژانس ایده لاک پشت، در زمینه طراحی لوگو در اصفهان فعالیت کرده و انواع لوگوتایپ یا لوگوی نوشتاری فارسی و انگلیسی را برای شما با فونت اختصاصی طراحی می‌کنیم.

نکات مهم در روند طراحی لوگو فارسی

در روند طراحی لوگو فارسی، شما باید به نکات ویژه‌ای توجه داشته باشید تا بتوانید نتیجه مطلوبی دریافت کنید. از این رو در این بخش با ما همراه باشید تا نکات مهم طراحی لوگو فارسی را مورد بررسی قرار دهیم.

سازگاری با حوزه فعالیت برند

اگر لوگو با حوزه فعالیت برند سازگاری نداشته باشد، نتایج مطلوبی به همراه نداشته و هر هزینه‌ای که برای تبلیغات صرف شده است از بین می‌رود. لازم است که در طراحی لوگو فارسی حتما از المان‌های مرتبط با حوزه کسب و کار استفاده کرده و در طراحی فونت هم فضای کاری را در نظر بگیرید.

رعایت قوانین در طراحی لوگو فارسی

در زمان انتخاب نام برند و طراحی لوگو فارسی حتما باید قوانین را رعایت کنید تا بتوانید لوگوی خود را ثبت نمایید. برای مثال نباید نام برند شما از اسامی سازمان‌های مشهور باشد یا اینکه در لوگو از المان‌های غیرمجاز استفاده شود. برای آشنایی بیشتر با این قوانین، مقاله ما را در مورد قوانین و مراحل ثبت لوگو مطالعه کنید.

رنگ های استفاده شده در طراحی لوگو

برای انتخاب رنگی که باید استفاده کرد، اول باید شغل و محصول را در نظر بگیرید. شاید از خودتان بپرسید چطور انتخاب رنگ درست برای نوشته و المان‌ها باعث جلب توجه مراجعین می‌شود و مخاطب بیشتری را جذب می‌کند. درواقع باید از رنگ‌هایی استفاده شود که چشمگیر هستند؛ نه رنگی که چشم مخاطب را اذیت کند.

نکته مهمی که باید در انتخاب رنگ رعایت شود این است که قبل از این که تصمیم نهایی را بگیریم آن را امتحان کنیم و اطمینان کامل به انتخاب خود پیدا کنیم. در انتخاب رنگ لوگو باید به رنگ سازمانی، حوزه فعالیت و همچنین روانشناسی رنگ‌ها توجه داشته باشید که در مقاله بهترین رنگ برای طراحی لوگو به آن پرداخته‌ایم. همچنین برخی از رنگ‌ها را در ادامه بررسی کرده‌ایم.

 • قرمز: این رنگ بیشتر توجه مردم را جلب می‌کند؛ چون نشانه هیجان است و در کارهای نوین و فناورانه یا صنایع غذایی و فروشگاه‎‌ها از این رنگ استفاده می‌کنند.
 • سبز: از این رنگ بیشتر در محیط‌هایی مانند محیط زیست یا کشاورزی استفاده می‌کنند؛ چون ارتباط خاص و قوی از نظر فرهنگ جامعه دارد.
 • آبی: بهترین رنگی که می‌توان به آن اعتماد کرد، رنگ آبی است و استفاده از آن در برندهای مدرن و صنعتی جلوه خاص و زیباتری به لوگو می‌دهد.
 • نارنجی: این رنگ نشانه محبت است و بیشتر برای خانم‌ها به کار می‌رود.
 • زرد: رنگ زرد به معنای رفاقت، صمیمیت و همدلی است که بیشترین مخاطب را در جوانان دارد.

انتخاب فونت مناسب

برای طراحی لوگو باید از بهترین و مناسب‌ترین فونت که متناسب با کار شما باشد، استفاده کرد. چنین انتخابی می‌تواند مفهوم و هدف کارفرما را به بهترین نحو ممکن به مخاطب برساند. چند نمونه فونت کاربردی در طراحی لوگو فارسی وجود دارند که از میان آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • فونت سریف: این فونت کاملا ساده است و کلمات را به صورت کشیده طراحی می‌کند که بیشتر جلوه سنتی دارد.
 • فونت‌های تزیینی خاص: این فونت طرح خاصی ندارد اما به لوگوی شما جلوه خاصی می‌دهد و آن را زیبا می‌کند. اگر به درستی از آن استفاده شود، می‌تواند مخاطب زیادی جذب کرد. معمولا طراحان حرفه‌ای یک فونت تزیینی اختصاصی برای برند شما طراحی می‌کنند.
 • فونت سنس سریف: این نوع فونت در حروف خود کشیدگی ندارد؛ اما تمیزی به خصوصی در آن است که جلوه‌ی خوبی به لوگوی شما می‌دهد.
 • فونت دستنوس: یکی از بهترین فونت‌های قابل انتخاب، فونت دستنویس است که زیبایی و ظرافت خاصی دارد و برای برندهای شخصی بهترین گزینه است.

به صورت کلی در روند طراحی لوگوی فارسی، شما نمی‌توانید از بیشتر از 2 فونت انتخاب کنید. در مواردی که لوگو از حروف و عبارت‌های کمتری تشکیل شده باشد، باید از یک فونت برای طراحی کلی آن استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با این قوانین، مقاله بهترین فونت برای طراحی لوگو را مطالعه کنید.

رعایت سادگی در روند طراحی

توجه به سادگی از دیگر ویژگی‌های لوگو فارسی بوده که باید به آن توجه داشته باشید. به هیچ عنوان از اشکال هندسی نامتعارف در روند طراحی استفاده نکنید. به خاطر داشته باشید که سادگی همواره ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب داشته و می‌تواند بهترین پیش فرض برای طراحی لوگو محسوب شود.

داشتن طرح خلاقانه

خلاقیت در طراحی لوگو فقط با تکرار به دست می‌آید؛ از این رو باید کل مهارت خودتان را برای این کار بگذارید تا نتیجه مطلوبی بگیرید. بهترین راه برای ایجاد خلاقیت در طراحی لوگو فارسی، داشتن یک فونت اختصاصی است که در ترکیب با المان‌های مختلف می‌تواند هماهنگی بسیار خوبی را برای شما ایجاد کند. به همین دلیل بیشتر طراحان لوگوی فارسی به سراغ طراحی لوگو تلفیقی یا ترکیبی می‌روند که فضای خلاقانه زیادی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

ارائه قیمت متناسب با طراحی

یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی که باید به آن توجه کرد، قیمت طراحی لوگو است. قیمت لوگو به عوامل زیادی بستگی دارد؛ شما در ایران می‌توانید طراحی لوگوی رایگان داشته باشید یا اینکه 60 میلیون تومان برای طراحی لوگو هزینه کنید. مهمترین عوامل موثر بر قیمت طراحی لوگو عبارتند از:

 • سبک طراحی
 • شرکت یا شخص طراح
 • نوع کسب و کار
 • فضای رقابتی در میان برندها

شما باید با بررسی قیمت‌های مختلف در شرکت‌های طراحی لوگو، بهترین قیمت را متناسب با خدمات دریافتی به دست آورید.

اتود زدن

یکی از نکات مهم در طراحی لوگو فارسی، داشتن طرح اولیه یا اتود است که در پرورش ایده‌های خلاقانه تاثیر زیادی دارد. با توجه به نوع کسب و کار، برای طراحی لوگو باید یک طرح اولیه رسم شود. در این فرایند، چیزی که به ذهن خطور می‌کند، با اتود زدن نمایان می‌شود. بعد از طراحی اولیه و کشیدن قالب و چارچوب مورد نظر، باید با کارفرما جلسه برگزار شده و بعد از مشورت نهایی، اقدامات بعدی برای تکمیل طراحی انجام شوند.

مهم‌ترین کار در اتود زدن زمان است باید بتوانند در کم‌ترین زمان بهترین طرح را به کارفرما تحویل بدهند. معمولا برای هر طرح بین 2 الی 5 اتود به کارفرما تحویل داده می‌شود ولی اگر کارفرما طرح بیشتری خواست باید هزینه‌ی آن را جداگانه پرداخت کند.

در نهایت باید بگوییم …

اگر علاقه دارید کسب و کار شما از همان اول به موفقیت بالایی دست یابد و مشتریان زیادی جذب کند، با طراحی لوگو حرفه‌ای، برندسازی خود را شروع کنید. در صورتی که قصد جذب کردن مخاطبان داخلی را دارید، پیشنهاد ما به شما طراحی لوگو فارسی است. در این مقاله مهمترین نکاتی را که باید در طراحی لوگو فارسی در نظر داشته باشید به شما آموزش دادیم. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه با ما در لاک پشت تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا در طراحی لوگو فارسی، نوع طراحی لوگو محدودیتی دارد؟

خیر. شما می‌توانید بسته به سلیقه خود هر نوع طراحی لوگوی دلخواه را انتخاب کرده و با یک فونت فارسی زیبا، لوگویی چشم نواز طراحی کنید.

آیا طراحی لوگوی فارسی، به تنهایی برای برندسازی کافی است؟

خیر. با وجود اهمیت بسیار بالای طراحی لوگو، در این فرایند عوامل متفاوتی مانند بازاریابی، طراحی سایت، سئو، محتوای تولیدی و تبلیغات هم اثرگذارند.

به این مقاله امتیاز دهید.

لطفا امتیاز خود را وارد نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 14 =