لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

صفر تا صد مراحل ثبت لوگو | قوانین و مراحل ثبت لوگو چیست؟

پشت سر گذاشتن مراحل ثبت لوگو و برند یکی از گام‌های مهمی‌ است که باید برای تاسیس یک شرکت بردارید؛ با این حال بسیاری از افراد از قوانین ثبت آرم یا لوگو اطلاعی ندارند و بدون دانستن این موضوع، اقدام به پرداخت هزینه برای طراحی لوگو خواهند کرد که در مرحله ثبت، رد می‌شود. به همین دلیل در این مقاله از لاک پشت می‌خواهیم نحوه ثبت لوگو شرکت را به شما آموزش داده و درباره قوانین این حیطه صحبت کنیم.

مراحل ثبت لوگو | قوانین ثبت لوگو | مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو
راهنمای مطالعه

مراحل ثبت لوگو و برند

قبل از اینکه سفارش طراحی لوگو در اصفهان را ثبت کنید نیاز است که به دنبال ثبت برند خود بروید؛ زیرا ممکن است شما در این زمینه هزینه کرده و سپس ثبت برندتان با مشکل مواجه شود. بنابراین مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

3 مرحله اولیه ثبت برند یا لوگو با لاک پشت

 • انتخاب نام برند

اولین گام از مراحل ثبت علامت تجاری این است که نام برند خود را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که این نام نباید خلاف قوانین اسلامی‌ و عمومی‌ باشد و قبلا هم به ثبت نرسیده باشد؛ به این معنا که حداقل دو کلمه از نام پیشنهادی با اسم‌های سابقه دار و برند‌های دولتی متفاوت باشد. علاوه بر این نیاز است که این اسم ریشه فارسی داشته و عناوین اشخاص مشهور عصر حاضر در آن استفاده نشود. برای اطمینان از اینکه برندتان قبلا ثبت نشده است، می‌توانید به سامانه iripo.ssaa.ir مراجعه کرده و نام موردنظر خود را در بانک اطلاعاتی این سامانه جستجو کنید.

 • تکمیل مدارک

پس از اینکه نام برند را انتخاب کرده و مطمئن شدید که قبلا به ثبت نرسیده است، باید مدارک موردنیاز ثبت لوگو برای شرکت یا شخص را تهیه کنید که در جدول زیر ارائه شده اند. دقت داشته باشید که ثبت لوگو و برند می‌تواند هم توسط اشخاص حقیقی انجام شود و هم توسط اشخاص حقوقی قابل انجام است. همچنین یک برند یا لوگو را می‌توان به نام چند نفر ثبت کرد.

مدارک لازم برای ثبت لوگو شرکتی مدارک لازم برای ثبت لوگو شخصی
کپی روزنامه رسمی‌ تاسیس و آخرین تغییرات شرکت

کپی برابر اصل مدارک هویتی صاحبان امضا در شرکت

کپی برابر اصل مجوز‌های دریافتی از نهاد‌های نظارتی و حاکمیتی

کپی برابر اصل کارت بازرگانی یا عضویت در اتاق بازرگانی

کپی برابر اصل مدارک هویتی (شناسنامه و کارت ملی)

کپی برابر اصل مجوز (جواز تاسیس، پروانه ساخت یا بهره برداری)

کپی برابر اصل کارت بازرگانی یا مدارک عضویت در اتاق بازرگانی (در صورتی که نام برند لاتین باشد)

 • تکمیل فرم اظهارنامه ثبت لوگو و برند

سومین گام از مراحل ثبت لوگو و برند مربوط به تکمیل فرم اظهارنامه در سامانه ipm.ssaa.ir است که زیرمجموعه ثبت اسناد و املاک قرار می‌گیرد. در این سامانه باید گزینه ثبت اظهارنامه علامت تجاری را انتخاب کرده و تعهدنامه را با دقت بخوانید. پس از آن مراحل ثبت علامت تجاری را به ترتیب پشت سر گذاشته و هزینه را پرداخت کنید. حالا حداقل 15 روز باید صبر کنید تا مراحل ثبت لوگو و برند شما به نتیجه رسیده و نتایج بررسی‌ها به شما اعلام شوند.

این صفحه را هم ببینید: قیمت طراحی لوگو

قوانین ثبت آرم یا لوگو چیست؟

قوانین ثبت برند یا لوگو در ایران

در دستورالعمل نحوه ثبت لوگو و برند یک سری قوانین ذکر شده که لازم است قبل از طی کردن مراحل، از آن‌ها اطلاع داشته باشید. مهمترین قوانین ثبت علامت تجاری یا لوگو عبارتند از:

 • لزوم داشتن اکانت در سامانه مرکز مالکیت معنوی
 • رعایت موازین شرعی، نظام عمومی‌ و اخلاق حسنه در طراحی لوگو
 • تناسب داشتن لوگو و برند با حیطه فعالیت
 • شبیه نبودن یا تقلید نکردن از نشان‌های نظامی‌، مملکتی و پرچم
 • شبیه نبودن به لوگو‌های ثبت شده قبلی

مراحل ثبت لوگو و برند در سامانه

برای اینکه بتوانید لوگو و برند خود را در سامانه مالکیت معنوی ثبت کنید، نیاز به داشتن حساب کاربری خواهید داشت که باید بر طبق توضیحات زیر پیش بروید:

مراحل ثبت لوگو یا برند در سامانه قوه قضائیه با لاک پشت

 • نحوه ثبت نام در سامانه مالکیت معنوی

در ابتدا باید وارد سامانه شده و گزینه ثبت نام متقاضی را انتخاب کنید. پس از این کار صفحه ای برای شما نمایش داده می‌شود که تعیین می‌کند شما شخص حقیقی و حقوقی ایرانی یا غیر ایرانی هستید؛ بنابراین باید بسته به شرایط خود، یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید.

حالا اطلاعات دقیق خود را در فرم وارد کرده و گزینه ثبت اطلاعات اولیه را بزنید. کلیه این اطلاعات از ثبت احوال استعلام گرفته می‌شوند؛ بنابراین دقت کنید که کاملا صحیح وارد شوند. حالا باید ضمائم خواسته شده را بارگذاری کنید؛ در این حالت دقت داشته باشید که همه مشخصات مدارک بارگذاری شده، باید با آنچه در سایت نوشته شده، یکسان باشند تا مشکلی برای آپلود و تایید آن‌ها پیش نیاید. پس از این مرحله باید ایمیل و شماره همراه خود را درج کنید تا ثبت نام شما نهایی شده و پیامکی حاوی اطلاعات حساب کاربری برایتان ارسال شود.

 • تایید حساب کاربری

مرحله بعدی از مراحل ثبت لوگو و برند در سامانه این است که حساب کاربری خود را از یکی از روش‌های ذکرشده در سامانه تایید کنید. برای این کار باید اقرار نامه را چاپ کرده و آن را به یکی از دفاتر اسناد رسمی‌ ببرید تا گواهی امضا را برای شما صادر کند. به این ترتیب حساب کاربری شما تایید شده و می‌توانید سایر مراحل ثبت علامت تجاری را پشت سر بگذارید.

 • ورود به سامانه و پر کردن اظهارنامه

پس از تایید حساب کاربری، با نام کاربری و رمز عبور تعیین شده باید وارد سامانه مالکیت معنوی شده و گزینه ثبت اظهارنامه علامت تجاری را انتخاب کنید. برای پر کردن این اظهارنامه به دقت شرایط را مطالعه کنید تا مشکلی برایتان به وجود نیاید؛ حالا باید نوع اظهارنامه را انتخاب کنید. برای مثال اگر تا به حال لوگویی را ثبت نکرده اید، باید گزینه ثبت اظهارنامه جدید را بزنید.

 • وارد کردن اطلاعات صاحبان امتیاز

در این قسمت از مراحل ثبت لوگو برای شرکت یا شخص باید اطلاعات افرادی که صاحب امضا هستند را وارد کنید؛ اگر نام کسی را وارد ننماید، این شخص نمی‌تواند از مزیت‌های مربوط به لوگوی ثبت شده بهره مند شود و حقی در این باره ندارد. بنابراین نام همه مالکان را وارد کرده و اطلاعات را ثبت کنید.

 • وارد کردن اطلاعات لوگو

حال باید اطلاعات و مشخصات لوگو را وارد کنید که رنگ و شکل آن را توصیف می‌کند؛ این توصیفات باید به گونه ای باشند که افراد بتوانند بدون دیدن لوگو، آن را در ذهن خود ترسیم کنند. همچنین برای اینکه بتوان تناسب میان لوگو و زمینه کاری را تشخیص داد، نیاز است که کالا‌ها و خدمات خود را هم ثبت کرده باشید. پس از این کار تیک تعهدنامه را بزنید و بر روی ثبت اطلاعات کلیک کنید. حال فیلد پرداخت هزینه برای شما باز شده و باید منتظر نتیجه بمانید.

در نهایت باید بگوییم …

اطلاع از مراحل ثبت لوگو و برند برای همه شرکت‌ها و اشخاص اهمیت دارد؛ زیرا عدم اطلاع از این موضوع می‌تواند فرایند ثبت را برای شما مشکل کند. در این مقاله کلیه اطلاعات لازم و مراحل ثبت نام در سامانه را برای شما بیان کردیم. شما می‌توانید برای طراحی لوگو در تهران با لاک پشت تماس بگیرید تا همه اصول قانونی در طراحی شما رعایت شوند و دیگر از بابت ثبت نشدن لوگو نگرانی نداشته باشید.

سوالات متداول

هزینه ثبت لوگو و برند چقدر است؟

هزینه ثبت لوگو بستگی به نوع شرکت، محل قرار گرفتن شرکت، شرکتی یا شخصی بودن لوگو، فارسی یا لاتین بودن علامت تجاری و ... دارد که در پایان مراحل ثبت نام مشخص می‌شود.

چقدر طول می‌کشد تا مراحل ثبت لوگو و برند تکمیل شوند؟

به طور معمول حدود 15 تا 45 روز زمان برای بررسی کارشناسی و تکمیل مراحل ثبت لوگو و برند لازم است.

مدت اعتبار یک لوگو پس از ثبت چقدر است؟

هر لوگو پس از ثبت تا 10 سال اعتبار داشته و پس از آن یک مهلت 6 ماهه برای تمدید به شما داده می‌شود؛ در صورت تاخیر در تمدید، باید جریمه بپردازید.

به این مقاله امتیاز دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 6 =