لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ویژگی های یک لوگوی خوب و حرفه ای چیست؟

لوگو یکی از بهترین راه‌ها برای معرفی کسب و کار شما به مخاطب و ماندگار کردن آن در ذهن‌ها است؛ به همین دلیل باید در زمان طراحی، ویژگی های یک لوگو استاندارد را بدانید. در این مقاله از آزانس دیجیتال مارکتینگ لاک پشت می‌خواهیم به بررسی ویژگی های یک لوگوی خوب بپردازیم و بگوییم که چه مواردی را باید برای تبدیل شدن به یک برند رعایت کنید.

ویژگی های یک لوگوی خوب و حرفه ای چیست؟
راهنمای مطالعه

1- داشتن معنا و مفهوم

شاید بتوان گفت مهمترین ویژگی لوگو خوب این است که معنا و مفهوم خوبی در ایده طراحی آن وجود داشته باشد؛ به عبارت بهتر طراح باید بتواند به راحتی، ذهنیتی را که در زمان طراحی داشته است، به شما توضیح دهد و بگوید که دلیل استفاده از هر نماد در لوگو چیست؟ بهترین راه این است که شما فلسفه انتخاب نام برند خود را برای طراح لوگو توضیح دهید تا بتواند بر این اساس، در ذهن خود ایده پردازی کند. به این ترتیب می‌توانید با استفاده از لوگوی طراحی شده، به راحتی کسب و کار خود را به همه معرفی کنید.

یک لوگو خوب دارای معنا و مفهوم است

2- انحصاری بودن ، مهمترین ویژگی لوگو خوب

مهمترین ویژگی یک لوگو خوب این است که به صورت اختصاصی برای شما طراحی شود و از روی سایر طرح‌ها کپی نباشد. زیرا لوگو قرار است به عنوان اصلیترین معرف شما ایفای نقش کند و حتما باید بر اساس نیاز‌های شما طراحی شود؛ در غیر این صورت ناچار خواهید شد پس از مدتی لوگو را بازطراحی یا تعویض کنید. حتی ممکن است در زمان دریافت مجوز‌های مختلف، به دلیل یونیک نبودن لوگو، از شما ایراد بگیرند. بنابراین هرگز به سراغ طراحی لوگو ارزان نروید! زیرا معمولا در این موارد، به یونیک بودن لوگو توجه نمی‌شود. برای اطلاع از قیمت طراحی لوگو بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

انحصاری و یونیک بودن لوگو یکی از مهم ترین ویژگی ها

3- داشتن تناسب با کسب و کار

از دیگر ویژگی های یک لوگوی استاندارد می‌توان به داشتن تناسب با کسب و کار اشاره کرد؛ به عبارت بهتر لوگو باید تا حد امکان متناسب با زمینه کاری شما بوده و آن را معرفی کند. به همین دلیل است که در بیشتر لوگو‌های صنعتی، می‌توان عکس چرخ دنده را مشاهده کرد. البته این موضوع ممکن است در مواردی هم استثنا باشد؛ برای مثال لوگوی نایک یا اپل از دید ظاهری، سنخیتی با نوع کسب و کار ندارند. اما برای برند‌های تازه کار توصیه می‌شود که تا حد امکان به این موضوع پایبند باشند.

یک لوگو خوب باید با ماهیت کسب و کار تناسب داشته باشد

4- سادگی ، بهترین ویژگی یک لوگوی خوب

یکی از بهترین ویژگی های یک لوگوی خوب رعایت سادگی در عین زیبایی است؛ به عبارت بهتر نباید ازدیاد المان‌ها باعث شود که بیننده در نگاه اول گیج شده و نتواند به خوبی با لوگو ارتباط برقرار کند. باید بدانید که هیچ کس قرار نیست زمان خود را به کشف کردن لوگوی شما یا رمزگشایی نوشته‌های آن اختصاص دهد؛ بنابراین باید تا حد امکان همه چیز را به صورت واضح طراحی کنید و نام برند را با یک فونت خوانا بنویسید. بخش طراحی لوگو در اصفهان لاک پشت به این موضوع توجه ویژه ای دارند و همواره تلاش می‌کنند تا همه چیز را بر اساس سلیقه مخاطب هدف شما پیش ببرند.

سادگی یکی از دلایل ماندگاری لوگو خوب

5- مستقل از زمان بودن

یکی از مهمترین نکاتی که در زمان بررسی ویژگی های یک لوگوی خوب باید بدانید، این است که لوگو نباید منحصر به زمان خاصی باشد. به عبارت بهتر نباید شامل المان‌هایی شود که ممکن است با تغییر زمان، معنای متفاوتی پیدا کنند یا تاریخ انقضا داشته باشند. زیرا شما قرار است تا انتها با این لوگو پیش بروید و حتی شاید نسل‌های بعد هم تجارت شما را ادامه دهند؛ بنابراین باید دقت کنید که نشان تجاریتان باید ماندگار و همیشگی باشد. البته شاید در مواردی نیاز به ایجاد تغییرات جزئی در آن پیدا کنید؛ اما در نهایت باید ماهیت کلی برند، حفظ شود.

لوگو خوب وابسه به زمان نیست

6- داشتن رنگ مناسب

یکی از ویژگی های یک لوگوی استاندارد این است که رنگ‌های خوبی در آن به کار رفته باشد؛ این رنگ‌ها باید تا حد امکان با رنگ سازمانی شما هماهنگ بوده و بتوانند در جا‌های مختلف استفاده شوند. برای مثال اگر قصد طراحی سایت یا ست اداری را داشتید، باید بتوانید از تم رنگی موجود در لوگو کمک بگیرید. ما در مقاله جداگانه ای به نقش رنگ ها در طراحی لوگو پرداخته ایم. در انتخاب رنگ برای لوگو باید دقت کنید که در مواردی ممکن است نشان‌های تجاری به صورت سیاه سفید یا تک رنگ استفاده شوند؛ بنابراین انتخاب رنگ‌ها نباید به گونه ای باشد که در این موارد باعث ناخوانا شدن لوگو‌ها شود.

رنگ سازمانی مناسب یکی از ویژگی های لوگو خوب

7- داشتن سایز قابل تغییر

زمانی که به دنبال طراحی لوگو حرفه ای هستید، باید بدانید که قرار است لوگوی خود را در سایز‌های مختلف چاپ کنید؛ برای مثال ممکن است آن را بر روی پیکسل یا کارت ویزیت بزنید یا به اندازه ابعاد یک بنر شهری بزرگ کنید. بنابراین لوگوی شما باید مقیاس پذیر باشد و بدون تغییر کیفیت یا نسبت المان‌ها، بتوانید به سادگی اندازه آن را عوض کنید.

سایز قابل تغییر یکی دیگر از ویژگی های لوگو خوب

8- تطابق با قوانین

در زمان طراحی لوگو باید دقت داشته باشید که برای ادامه فعالیت، نیاز به ثبت آن در سامانه‌های رسمی‌ و دولتی دارید؛ بنابراین باید لوگوی طراحی شده با قوانین همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت، همه هزینه ای که برای لوگو انجام داده اید، هدر خواهد رفت و باید مجددا آن را طراحی کنید. بنابراین یکی از ویژگی های یک لوگوی خوب این است که با قوانین مطابقت داشته باشد و محدودیتی از این نظر برای شما ایفا نکند.

تطابق با قوانین ثبت لوگو آخرین ویژگی یک لوگو خوب

در نهایت باید بگوییم …

در این مقاله به بررسی ویژگی های یک لوگوی خوب پرداختیم و گفتیم که چطور می‌توانیم یک لوگوی استاندارد داشته باشیم. دقت داشته باشید که این موارد باید به صورت پیش فرض توسط یک طراح حرفه ای رعایت شوند؛ بنابراین طراحی لوگوی خود را به اشخاص غیرمتخصص نسپارید و از همان ابتدا این مسیر را درست کنید. شما می‌توانید برای سفارش طراحی لوگو در انواع مختلف با ما در لاک پشت تماس بگیرید.

سوالات متداول

بهترین نوع لوگو برای کسب و کار‌های تازه چیست؟

در این مورد پیشنهاد می‌دهیم که حتما به سراغ لوگوی ترکیبی بروید؛ زیرا هم المان تصویری در آن‌ها طراحی می‌شود و هم نام برند شما در لوگو قرار گرفته است.

منظور از تعادل در ویژگی های لوگوی خوب چیست؟

منظور از تعادل در فهرست ویژگی های یک لوگوی استاندارد این است که اصول هندسی در آن رعایت شوند؛ برای مثال به استفاده از دایره‌های متحدالمرکز یا المان‌های هندسی دقیق برای رعایت نسبت‌ها دقت کنید.

به این مقاله امتیاز دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 20 =