لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

dmca چیست؟ نحوه گزارش کپی کنندگان به گوگل

همه کسب و کارهای فعال در موتور جست‌وجوی گوگل، از اهمیت تولید محتوا آگاه هستند. از این رو معمولا زمان و هزینه زیادی را صرف این کار می‌کنند تا سایتشان با سرعت بیشتری رشد کرده و در جایگاه بهتری قرار بگیرد. تولید یک محتوای جامع و یونیک بسیار زمان‌بر بوده و در برخی از مواقع ممکن است با مشکلاتی هم همراه باشد. از این رو سرقت محتوا و استفاده از آن برای کسب و کارها می‌تواند تا حد زیادی آزار دهنده باشد. بر این اساس لازم است تا اطلاعات خود را درباره نحوه گزارش کپی کنندگان به گوگل ارتقا دهید تا بتوانید در مواقع مورد نیاز اقدامات لازم را انجام دهید. در ادامه با ما همراه شوید تا بیشتر به بررسی این موضوع بپردازیم.

dmca چیست؟ نحوه گزارش کپی کنندگان به گوگل
راهنمای مطالعه

قوانین مربوط به کپی رایت در گوگل

محتواهای تولیدشده ارزش بسیار بالایی برای صاحب اثر دارند؛ از این رو استفاده بدون اجازه و سرقت آن‌ها یک کار غیراخلاقی بوده و می‌تواند عواقب بدی هم برای شما به همراه داشته باشد. گوگل برای این قوانین از ابزاری به عنوان CopyRight Removal استفاده می‌کند. در صورتی که شما مطالب موجود در سایت خود را در وب‌ سایت دیگری مشاهده کنید، می‌توانید درخواست خود را از طریق این ابزار ارائه داده و اقدامات مورد نیاز را انجام دهید.

این ابزار به شما کمک می‌کند تا محتوای سایت را از لیست ایندکس خارج کرده و از نتایج جست‌وجو به صورت کامل حذف کند. به خاطر داشته باشید که تمام محتواهای اینترنتی مانند ویدئو، تصاویر، موسیقی، متنی و … مشمول این قوانین می‌شوند. از این رو اگر از محتوای شما بدون اجازه و ذکر منبع استفاده شود، امکان شکایت از فرد خاطی را خواهید داشت. برای سفارش تولید محتوا در اصفهان با تضمین یونیک بودن بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

هدف از اجرای قانون DMCA

حال که دانستیم DMCA چیست و با قوانین مربوط به آن در موتور جست‌وجوی گوگل آشنا شدیم، لازم است تا اطلاعات خود را درباره اصلی‌ترین هدف اجرای این قانون ارتقا دهیم. این قانون برای اولین بار با هدف حمایت از مالکیت معنوی آثار منتشر شده ایجاد شد. قبل از ارائه این قانون معمولا درصدی از محتواهای منتشر شده در صفحات مختلف، کپی بوده و توسط افراد سودجو منتشر می‌شدند.

قانون مربوط به کپی رایت در گوگل، برای اولین بار در آمریکا به تصویب رسیده و اجرا شد. با گذشت زمان این قانون توسط کشورهای مختلف دیگری هم پذیرفته شده و مورد استفاده قرار گرفت. از این رو دیگر نگران ضایع شدن حق مولفین نخواهیم بود. بر اساس این قانون اگر کسی محتوای کپی شده را بدون ذکر منبع در صفحات وب‌ سایت خود قرار دهد، صاحب اثر می‌تواند از او شکایت کرده و پیگیری‌های بعدی را انجام دهد.

این صفحه را هم بخوانید: قیمت هر کلمه تولید محتوا متنی

نحوه گزارش کپی کنندگان به گوگل

کپی شدن محتوا می‌تواند یک اتفاق بد برای صاحبان کسب و کارهای مختلف باشد؛ از این رو نیاز به مقابله دارد. به همین دلیل گوگل به صورت خودکار و اتوماتیک وار، در زمان ایندکس کردن محتوا از الگوریتم‌های خاصی استفاده می‌کند تا بتواند کپی نبودن آن را مورد بررسی قرار دهد. اگر محتوای مورد نظر کپی باشد، الگوریتم‌های گوگل از انتشار آن جلوگیری می‌کنند. با این وجود به دلیل حجم بسیار بالای محتواهای هر روز، ممکن است این کار تا حد زیادی زمان‌بر باشد.

همچنین این الگوریتم در بررسی محتواهای فارسی می‌تواند با نقص و ایراداتی همراه باشد. به دلیل وجود خطا در این بررسی، شما به عنوان صاحب اثر و محتوا، می‌توانید در صورت مشاهده مطالب خود در سایت‌های دیگر، اقداماتی را به منظور شکایت و پیگیری انجام دهید. با شکایت در این زمینه و پیگیری‌های لازم، گوگل می‌تواند سایت کپی کننده را از ادامه فعالیت محروم کند. برای گزارش دادن باید مطابق با مراحل زیر اقدام کنید.

  • در ابتدا باید به لینک Copyright Removal مراجعه کنید تا صفحه مورد نظرتان برای شما باز شود.
  • قسمت بالای این صفحه توضیحاتی مربوط به حق کپی رایت و قوانین گوگل ارائه شده که باید آن‌ها را مطالعه کنید. سپس از شما می‌خواهد در صورت تمایل برای گزارش تخلف، فرم زیر را پر کنید.
  • در قسمت اول فرم نیاز به وارد کردن اطلاعات شخصی خود دارید. اطلاعاتی مانند نام، نام خانوادگی، اسم شرکت خود، شهر و کشور از جمله موارد مورد نیاز در این زمینه هستند.
  • در این قسمت درباره مالک اصلی محتوا هم از شما سوال پرسیده می‌شود. شما در این بخش می‌توانید گزینه خودتان یا دیگری را انتخاب کنید. اگر محتوا تحت مالکیت خودتان است، گزینه SELF را انتخاب کنید. در صورتی که از طرف شخص دیگری این فرم را پر می‌کنید، Add representer copyright holder را انتخاب کرده و مشخصات مالک اصلی را وارد کنید.
  • در مرحله بعد، فرم دیگری به شما ارائه می‌شود که باید دلایل خود را برای شکایت در آن وارد کنید. توصیه می‌کنیم تمام بخش‌های مختلف این فرم را پر کرده و دلایل قانع‌ کننده‌ای برای آن ارائه دهید.
  • در کادر بعدی باید لینک سایت‌هایی که محتوای شما را کپی کرده و در صفحات خود قرار داده‌اند را وارد کنید. برای وارد کردن چند لینک به صورت همزمان، حتما با اینتر فاصله مورد نیاز را بین آن‌ها به وجود آورید.
  • در کادر سوم نیز نوبت به جایگذاری لینک وب‌ سایت‌های متخلف می‌رسد که شما می‌توانید چند لینک را به صورت هم‌زمان مشخص کنید.
  • در مرحله بعدی وارد صفحه‌ای خواهید شد؛ در این صفحه مانند یک سوگند نامه باید متعهد شوید که اطلاعات درستی وارد کرده و نسبت به تمامی قوانین مربوط به کپی رایت آگاهی دارید. از این رو باید تیک مربوط به این بخش را علامت بزنید.
  • سپس تاریخ زمانی که فرم را پر کرده‌اید به صورت دقیق وارد کرده و در نهایت نام خود را وارد کرده و امضا کنید. در نهایت با کلیک بر روی گزینه submit شکایت مورد نظر شما ارسال شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مدت زمان بررسی گزارش کپی کنندگان به گوگل

معمولا مدت زمان رسیدگی به شکایت و بررسی‌های مربوط به آن به عوامل مختلفی وابسته بوده که از میان آن‌ها می‌توانیم به تعداد صفحات و نوع شکایت اشاره کنیم. به صورت میانگین این زمان می‌تواند بین 4 تا 7 روز متغیر باشد. در صورتی که گوگل شکایت شما را تائید کند، برای سایت متخلف که محتوای مورد نظر را کپی کرده، اخطار ارسال کرده و رتبه صفحه مربوطه را تغییر خواهد داد.

چنانچه تعداد شکایات از سایتی زیاد باشد، محتوای آن را به صورت کامل از فهرست نتایج جست‌وجو حذف خواهد کرد. از این رو توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان از هیچ‌گونه محتوای کپی شده، حتی به اندازه یک جمله هم در وب‌ سایت خود استفاده نکنید؛ چراکه به صورت مستقیم بر روی سئو رتبه بندی سایت شما اثرگذار خواهد بود.

این صفحه را هم بخوانید: قانون کپی رایت در ایران چیست؟

کدام محتواها شامل قانون DMCA می‌شوند؟

یکی از سوالاتی که معمولا برای کاربران پیش می‌آید، این است که کدام دسته‌ بندی از محتواها مشمول این قانون شده و گوگل پیگیری‌های لازم را برای آن‌ها انجام می‌دهد. به صورت کلی هرگونه محتوایی که در موتور جست‌وجوی گوگل قابل انتشار باشد، از عکس و فیلم و محتوای تصویر گرفته تا موزیک و محتواهای متنی، مشمول این قانون خواهند شد. از این رو فرقی نمی‌کند که فرد خاطی کدام دسته از محتواها را کپی کرده باشد؛ در هر حالت صاحب اثر می‌تواند پیگیری‌های لازم را به منظور شکایت انجام دهد.

نحوه اطلاع از کپی شدن محتوا

در راستای آشنایی با اینکه DMCA چیست و چگونه می‌توان پیگیری‌های لازم را در این زمینه انجام داد، لازم است تا درباره نحوه اطلاع از کپی شدن محتوا هم اطلاعات لازم را به دست آوریم. برای این کار می‌توانید به سایت copyscape.com مراجعه کنید.

از طریق امکانات و دسترسی‌های موجود در این سایت، می‌توانید متوجه شوید که چند نسخه دیگر از سایت شما در موتور جست‌وجوی گوگل وجود دارد. در واقع این ابزار به صورت آنلاین به شما نشان می‌دهد که آیا محتواهای شما کپی شده‌اند یا خیر؟ سپس می‌توانید اقدامات بعدی را مربوط به گزارش کپی کنندگان به گوگل انجام دهید.

سخن پایانی

رعایت حق اثر و مالکیت محتواهای منتشر شده در موتور جست‌وجوی گوگل، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این موضوع به صورت اخلاقی و حرفه‌ای اهمیت بالایی داشته و معمولا ابزارها و الگوریتم‌های گوناگونی برای بررسی بیشتر آن ارائه شده‌اند. در بخش‌های قبلی دانستیم که قانون DMCA چیست و چه هدفی از اجرای آن دنبال می‌شود. نحوه گزارش کپی کنندگان به گوگل و اینکه چه محتواهایی مشمول این دسته از قوانین می‌شوند هم از دیگر موضوعات مهم در این زمینه هستند که به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته‌اند. با کمک این قوانین شما می‌توانید از محتوای خود و زحماتی که برای آن کشیده‌اید، به بهترین نحو ممکن حراست کنید.

سوالات متداول

هدف از تنظیم قوانین DMCA چیست؟

اصلی‌ترین هدف از این قوانین رعایت حق مالکین اثر و برخورد با متخلفان در این زمینه است تا از انتشار محتواهای کپی شده به صورت کامل جلوگیری شود.

برخورد گوگل با سایت‌هایی که این تخلف را انجام داده‌اند، به چه صورت است؟

در ای حالت گوگل رتبه بندی سایت را کاهش داده و به سایت مورد نظر اخطار می‌فرستد. اگر میزان شکایات از سایتی زیاد باشد، احتمال حذف صفحات آن از نتایج جست‌وجو هم وجود دارد.

به این مقاله امتیاز دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =