لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پسوند دامنه چیست؟ معرفی معنای پسوند دامنه‌ها

در زمان خرید دامنه برای طراحی وبسایت، اولین سوالی که برای شما پیش می‌آید این است که چه پسوندی را انتخاب کنیم؟ به همین دلیل در این مقاله از لاک پشت می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که پسوند دامنه چیست و معنای پسوند دامنه‌ها را بیان کنیم. به این ترتیب شما می‌توانید یک پسوند مناسب را بر اساس اهداف کسب و کار و زمینه کاری خود انتخاب کنید.

پسوند دامنه چیست؟
راهنمای مطالعه

پسوند دامنه چیست؟

دامنه در واقع همان آدرس اصلی وبسایت است که می‌تواند جستجوکنندگان را به صفحه اصلی سایت هدایت کرده و در همه صفحات وجود دارد. بنابراین انتخاب پسوند دامنه از ابتدایی‌ترین مراحل طراحی سایت در اصفهان است. اما پسوند دامنه چیست؟ منظور از پسوند دامنه یا Domain Extension حروف اختصاری مانند .ir و .com هستند که در انتهای نام دامنه قرار می‌گیرند و می‌توانند دامنه فعالیت یا زمینه کاری شما را مشخص کنند. باید بدانید که پسوند دامنه می‌تواند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم بر روی سئو سایت اثر بگذارد؛ بنابراین از همان مرحله اول باید به درستی آن را انتخاب کنید.

تاثیر پسوند دامنه بر سئو سایت

شاید این سوال برایتان تاثیر پسوند دامنه بر سئو سایت در اصفهان چیست و چطور می‌تواند در بهینه سازی اثرگذار باشد؟ مهمترین اثرات پسوند دامنه بر سئو عبارتند از:

 • تعیین محدوده جغرافیایی فعالیت سایت شما

برخی از پسوندهای انتخاب شده برای دامنه می‌توانند محدوده جغرافیایی برای فعالیت سایت شما تعیین کنند؛ برای مثال اگر دامنه .ir انتخاب کنید، ممکن است نتوانید از سرویس‌هایی مانند گوگل ادز برای تبلیغات استفاده نمایید. همچنین دامنه‌های محدود به یک کشور خاص، جهانی شدن بیزنس شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

 • تعیین نوع کسب و کار

با توجه به معنای پسوند دامنه‌ها می‌توان به راحتی نوع کسب و کار را مشخص کرده و تا حدی تعیین کرد که شما در چه زمینه ای فعالیت می‌کنید. برای مثال پسوند سایت‌های آموزشی .edu بوده و سایت‌های دولتی با پسوند .gov شناخته می‌شوند. به عبارت بهتر معنای پسوندهای دامنه به ربات‌های موتور جستجو هم کمک می‌کند که بتوانند زمینه فعالیت شما را تشخیص داده و متناسب با جستجو‌ها، آن را نمایش دهند.

با توجه به تاثیر پسوند دامنه بر سئو سایت باید در ابتدا معنای پسوندهای دامنه را بشناسید و سپس بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. همچنین برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله تاثیر دامنه بر سئو را مطالعه کنید.

معنای پسوندهای دامنه

در این بخش قصد داریم شما را با معنای پسوند دامنه‌ها آشنا کرده و کاربرد هریک از آن‌ها را بیان کنیم. بنابراین اگر می‌خواهید یک دامنه خوب برای سایتتان داشته باشید، با دقت این بخش را مطالعه کنید:

معرفی 12 دامنه سایت | آژانس ایده لاک پشت

 • پسوند دامنه .com

پسوند .com مخفف کلمه commercial است که در حال حاضر پرکاربردترین دامنه در جهان به شمار می‌رود. این پسوند می‌تواند برای بیشتر شرکت‌هایی که فعالیت تجاری دارند استفاده شود و در سرتاسر جهان هم اعتبار خواهد داشت؛ بنابراین محدودیتی در استفاده از خدمات گوگل برای شما ایجاد نمی‌کند. یکی دیگر از پسوندهای مناسب برای سایت‌های تجاری پسوند .biz است که از عبارت business گرفته می‌شود، اما کاربرد بسیار کمتری نسبت به .com دارد.

 • پسوند .ir

پسوند .ir که در حال حاضر ارزانترین پسوند در ایران است، برای سایت‌های داخلی کاربرد دارد؛ برای مثال سایت موسسه‌های وابسته به دولت یا افرادی که نمی‌خواهند هزینه زیادی برای خرید دامنه کنند، با استفاده از این پسوند راه اندازی می‌شود. از آنجا که معنای پسوند دامنه‌های .ir به عنوان یک پسوند داخلی برای موتور‌های جستجو تعریف شده، امکان فعالیت جهانی وبسایت را محدود می‌کند.

 • پسوند .int

معنای پسوند دامنه .int از کلمه international به معنای بین المللی گرفته شده است؛ به همین دلیل بیشتر شرکت‌هایی با فعالیت‌های جهانی یا سازمان‌های شناخته شده در کل دنیا از این پسوند استفاده می‌کنند.

 • پسوند .net

از آنجا که این پسوند از کلمه network به معنای شبکه گرفته شده است، می‌تواند برای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات کامپیوتری مانند فروش هاست، فروش دامنه، فروش انواع نرم افزار یا تعمیرات سخت افزار مناسب باشد.

 • پسوند .info

پسوند دامنه .info از عبارت information به معنای اطلاعات گرفته شده و برای سایت‌های اطلاع‌رسانی یا علمی‌ بسیار مناسب است. همچنین برخی از سایت‌های خبری که اطلاعاتی در حوزه‌های علمی‌، کامپیوتری یا پزشکی منتشر می‌کنند، می‌توانند از این پسوند برای نشان دادن حوزه فعالیت خود استفاده کنند.

 • پسوند .gov

پسوند دامنه .gov از کلمه government به معنای دولتی گرفته شده و برای همین سازمان‌ها کاربرد دارد؛ البته این پسوند بیشتر در خارج از کشور رایج است و سایت‌های دولتی کشور ما غالبا با پسوند .ir یا .gov.ir ثبت می‌شوند.

 • پسوند .org

پسوند دامنه .org از کلمه organization به معنای سازمان گرفته شده و مشهورترین سایت با این پسوند در کشور ما، سایت سازمان سنجش است. به طور معمول سازمان‌های خصوصی که فعالیت تجاری ندارند، از این پسوند دامنه استفاده می‌کنند.

 • پسوند .edu

بهترین پسوند دامنه سایت آموزشی .edu است که به طور مستقیم می‌تواند زمینه فعالیت شما را به موتور‌های جستجو نشان دهد. این پسوند مخفف عبارت education به معنای آموزشی است و برای سایت‌های فروش دوره هم گزینه مناسبی است. یکی دیگر از پسوندهای دامنه سایت آموزشی .academy است که بیشتر سایت‌های فروش دوره‌های آفلاین از آن استفاده می‌کنند. همچنین دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی وابسته به دولت هم دارای پسوند دامنه .ac.ir هستند که در زیرمجموعه همین موضوع قرار می‌گیرد.

 • پسوند دامنه name

یکی از پسوندهای مناسب برای دامنه سایت‌های شخصی، پسوند .name است که برای وبسایت اشخاص حقیقی گزینه بسیار مناسبی است. برای مثال اگر شما می‌خواهید یک سایت شخصی برای انتشار ویدئو‌ها یا محصولات خودتان داشته باشید، می‌توانید از پسوند .name استفاده کنید.

 • پسوند .mob

اگر در زمینه تعمیرات موبایل، فروش گوشی یا حوزه‌های مربوط به تلفن همراه کار می‌کنید، پسوند .mob که از کلمه mobile گرفته شده می‌تواند برای شما مفید باشد.

 • پسوند دامنه .travel

معنای پسوند دامنه‌های .travel به موتور‌های جستجو می‌فهماند که شما در زمینه سفر و گردشگری کار می‌کنید. بنابراین اگر خدمات مسافرتی ارائه می‌دهید، تور برگزار می‌کنید یا آژانس گردشگری دارید، می‌توانید از این پسوند استفاده نمایید.

 • پسوند دامنه .co

پسوند دامنه .co از کلمه company گرفته شده و برای شرکت‌های خصوصی گزینه مناسبی است. همچنین شرکت‌های غیردولتی که می‌خواهند در داخل ایران یا با همکاری سازمان‌های دولتی فعالیت کنند، می‌توانند از پسوند .co.ir استفاده نمایند؛ اما برای دریافت این دامنه حتما نیاز به مجوز خواهید داشت.

در نهایت باید بگوییم …

شناخت معنای پسوند دامنه‌ها و کاربرد آن‌ها در زمان انتخاب نام دامنه بسیار اهمیت دارد؛ زیرا این پسوند می‌تواند دامنه فعالیت و زمینه کاری شما را مشخص کند. در این مقاله از لاک پشت توضیح دادیم که پسوند دامنه چیست و معنای پسوندهای مهم دامنه را هم به شما آموزش دادیم. امروزه پسوندهای جدید دیگری هم برای حوزه‌های کاری مختلف روی کار آمده اند که هنوز به طور کامل شناخته نشده اند و ممکن است همه سایت‌های فروش دامنه آن‌ها را ارائه ندهند.

سوالات متداول

بهترین پسوند دامنه سایت آموزشی چیست؟

برای سایت‌های آموزشی می‌توان از پسوندهای .edu یا .academy استفاده کرد؛ همچنین سازمان‌های آموزشی دولتی در ایران از پسوند .ac.ir استفاده می‌کنند.

آیا هر کشوری پسوند دامنه مخصوص به خود را دارد؟

بله. تقریبا همه کشور‌ها با مخفف کردن نام خود یک پسوند دامنه مخصوص ایجاد کرده اند؛ اما این بدان معنا نیست که شما در کشور‌های دیگر نمی‌توانید از این پسوندها استفاده کنید. برای مثال پسوند .tv مربوط به کشور Tuvalu است؛ اما به دلیل شباهت آن به تلویزیون، برای سایت‌های فیلم و سریال مناسب خواهد

به این مقاله امتیاز دهید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =