لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اصول تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا همچنان یکی از موثرترین راه‌ها برای جذب مخاطب و افزایش رشد کسب و کارهاست. اما آیا مطمئن هستید که محتوای شما توسط افراد مناسب پیدا، مشاهده و به اشتراک گذاشته می‌شود؟ یا این که از ایجاد محتوایی که نمی‌تواند مخاطب هدف شما را جذب کند، خسته شده‌اید؟ آیا در تلاش برای ارائه ایده‌های جدید برای نگه داشتن مخاطبین خود هستید؟

اگر چنین است، آشنایی با اصول تولید محتوا می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان برای تولید محتوا کمک زیادی بکند. بنابراین، بهتر است یک قلم و کاغذ برداشته تا با هم در این مقاله از لاک پشت، دنیای اصول تولید محتوا را کشف کنیم.

اصول تولید محتوا چیست
راهنمای مطالعه

چرا رعایت اصول تولید محتوا اهمیت دارد؟

در دنیای امروز مخاطب شما دیگر جذب تبلیغات ساده نخواهد شد؛ بلکه از تبلیغ بیجا دوری کرده و تنها زمانی توجهشان به محتوای شما جلب خواهد شد که احساس راحتی داشته باشند و تحت فشار قرار نگیرند. تولید محتوا را می‌توان به عنوان یکی از روش‌های رسیدن به این هدف معرفی کرد؛ به طوری که با تولید محتوای مناسب، به جای این که شما برای جذب مخاطب تلاش کنید، مخاطب خود به سمت شما کشیده می‌شود.

این اصول به عنوان نیروی راهنما با ایجاد و ارائه محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار به مخاطبان هدف شما عمل می‌کند. با وجود اصول محتوانویسی که به خوبی تعریف شده باشند، شما می‌توانید به طور موثر مخاطبین را جذب و به افراد هدف ثابت خود تبدیل کنید. این به معنای ایجاد نوعی وفاداری به برند نیز بوده که رشد کسب و کار را به دنبال خواهد داشت؛ اما بدون داشتن رویکرد اصولی، کسب و کارها در معرض خطر هدر دادن منابع برای ایجاد محتوای غیرمتمرکز و تلاش‌های بازاریابی ناموفق هستند.

مهم‌ترین اصول تولید محتوا

در حال حاضر در هر ثانیه محتوای جدیدی توسط افراد و نویسندگان مختلفی در اینترنت بارگذاری می‌شود؛ اما از این تعداد بی‌شمار تنها برخی مورد توجه مخاطب هدف قرار گرفته و آن‌ها را جذب می‌کند. اگر می‌خواهید این اتفاق برای محتوای شما نیز رخ دهد باید به شکل ویژه‌ای به اصول تولید محتوا توجه کرده و پایبندی خود به آن‌ها را نشان دهید. در ادامه تعدادی از مهم‌ترین اصول تولید محتوا آورده شده است که عبارت‌اند از:

یونیک بودن محتوا

مهمترین اصل از اصول تولید محتوا، یونیک یا منحصر به فرد بودن آن است؛ به این معنا که شما نباید محتوای متنی یا تصویری خود را از سایت دیگری بردارید. بلکه باید همه چیز را بر اساس اطلاعات تخصصی خود بنویسید تا ارزش وقت گذاشتن برای مخاطب داشته باشد. مهم‌ترین مصداق‌های کپی بودن یک محتوا عبارتند از:

 • نوشتن عین جملات از روی سایت‌های دیگر
 • ترجمه گوگل ترنسلیت از روی سایت‌های خارجی
 • استفاده از هدینگ‌های یک سایت بدون تغییر
 • استفاده از تصاویر آماده موجود در اینترنت

این موارد نه تنها کاربر را جذب سایت شما نخواهند کرد، بلکه باعث می‌شوند که از سمت موتورهای جستجو هم جریمه شوید. به همین دلیل است که برای موفقیت در سئو، حتما باید محتوای یونیک تولید کنید. شما می‌توانید برای دریافت خدمات تولید محتوا در اصفهان با تضمین یونیک بودن با ما تماس بگیرید.

داشتن عنوان مناسب

اولین اصل مهم برای تولید محتوا را می‌توان انتخاب یک عنوان مناسب و جذاب دانست که می‌تواند به خوبی با جلب توجه مخاطب آن‌ها را برای خواندن محتوا وسوسه کند. مطمئن باشید اگر عنوان مناسبی را برای آن انتخاب نکنید، حتی با ریزش مخاطبان قبلی خود نیز مواجه خواهید شد.

به همین خاطر توصیه می‌کنیم حتما با دقت کافی برای محتوای خود عنوان انتخاب کرده تا در نهایت عنوانی جذاب و حرفه‌ای متناسب با سلیقه مخاطب هدف خود داشته باشید. در زیر چند ویژگی اصلی یک عنوان جذاب آورده شده است که دانستن آن‌ها می‌تواند کارتان را راحت‌تر از قبل کند:

 • خاص بودن: تعداد محتوا و مقاله‌هایی که تیتر مشابهی دارند، در نت فارسی بسیار زیاد است؛ در نتیجه باید به دنبال عنوانی منحصر به فرد باشید تا مخاطب با دیدن آن تصور نکند در حال خواندن مطلبی تکراری است. برای داشتن چنین انتخابی می‌توانید تیتر مورد نظر خود را در گوگل جست‌وجو کنید تا بفهمید آیا کسی تا به حال از آن استفاده کرده است یا نه؟
 • استفاده از نام برند تجاری: اصولا اسم هر کسب و کاری خاص آن است و در جای دیگری استفاده ندارد. با توجه به این موضوع می‌توان از نام برند در عنوان استفاده کرد تا محتوا با عنوان خاص خود، تنها به همان برند تجاری تعلق داشته باشد.

همچنین بخوانید: نکات مهم در انتخاب تیتر مناسب برای مطالب سایت

 • به کارگیری کلمات کلیدی: همان‌طور که می‌دانید کلمات کلیدی واژه‌هایی هستند که مخاطب هدف شما برای پیدا کردن اطلاعات آنلاین از آن‌ها استفاده می‌کند. در صورت ادغام این کلمات در عنوان شما به افراد این امکان را داده‌اید که راحت‌تر به محصول و محتوای شما دسترسی پیدا کنند.

آشنایی با پرسونای مخاطب برای رعایت اصول تولید محتوای هدفمند

برای رعایت اصول محتوانویسی خود، مهم است که پرسوناهایی ایجاد کنید که نماینده مخاطبان هدف شما باشند. محتواهایی که برای طیف وسیعی از مخاطبین نوشته می‌شوند اغلب جذاب نیستند؛ برعکس مطمئن باشید اگر محتوای خود را برای گروه خاصی بنویسید افراد بیشتری جذب آن خواهند شد. ایجاد پرسونا نیز در راستای تحقق همین هدف است؛ با وجود این که شخصیت‌ها در آن تخیلی هستند، اما بر اساس داده‌های واقعی و بینش در مورد مخاطبین شما خواهند بود.

رعایت پرسونا به شما کمک می‌کند اطلاعات جمعیتی، انگیزه‌ها، نقاط ضعف و ترجیحات مخاطبان خود را درک کنید که این شناخت عمیق‌تر نسبت به افراد به شما امکان می‌دهد محتوایی ایجاد کنید که در سطح علایق شخصی با آن‌ها همخوانی داشته باشد.

رعایت اصول خوانایی متن

دیگر اصل مهم به هنگام خلق محتوا، وضوح متن یا همان خوانایی آن است. گاهی ممکن است مخاطب شما از تحصیلات زیادی برخوردار نبوده و به هر دلیلی نتواند متن‌های سخت و تخصصی را بخواند. به همین خاطر شما هنگام تولید محتوا بهتر است به صورت کاملا واضح و قابل فهم مفاهیم مدنظر خود را انتقال دهید تا توجه عموم افراد را به خود جلب کند. رعایت نکات زیر می‌تواند برای نوشتن چنین متنی به شما کمک کند:

 • استفاده از کلمات ساده و جملات کوتاه
 • به کار بردن تصاویر مناسب که در ارتباط با محتوا نیز هستند
 • خودداری از جملات سخت و مفهومی
 • عدم استفاده از بندهای طولانی
 • استفاده از جدول یا لیست

طول محتوا

محتواهایی که در اینترنت و فضای مجازی دیده می‌شوند، از نظر طول متفاوت هستند. به طور مثال محتوای برخی وب‌سایت‌ها معمولا از دو یا سه پاراگراف بیشتر نمی‌شود؛ این در حالی است که برخی دیگر ممکن است هر روزه محتواهایی با چندین هزار کلمه را آپلود کنند. طول محتوا اغلب بر اساس فاکتورهای خاصی تعیین می‌شود. وب‌سایت‌های آموزشی که بیشتر مخاطبین آن‌ها به دنبال محتواهایی کامل هستند، معمولا ظرفیت بیش از ۳۰۰۰ کلمه را نیز در برمی‌گیرند.

اما در سایت‌های فروشگاهی، یک محصول را تنها با 100 تا 300 کلمه معرفی می‌کنند. در کل بهتر است که کیفیت محتوا اولویت اول نویسنده باشد؛ چرا که داشتن یک محتوای طولانی اما بدون هدف و بی‌کیفیت از ارزشی برخوردار نبوده و نمی‌تواند مخاطب را به خواندن ترغیب کند.

رعایت اصول سئو

از دیگر اصول تولید محتوا که باید حتما به آن دقت کنید، رعایت نکات سئو است؛ برای مثال شما نباید کلمه کلیدی را بیش از حد تکرار کنید یا لینک سازی بیش از حد داشته باشید. این کارها شاید بتوانند رتبه شما را در نتایج موتورهای جستجو بالا ببرند؛ اما باعث نارضایتی کاربر می‌شوند. به همین دلیل تجربه کاربری خوبی نخواهید داشت و موتورهای جستجو هم کم‌کم شما را از فهرست نتایج حذف خواهند کرد. اگر می‌خواهید بدانید محتوای سئوشده چیست؟ مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

استفاده از تصاویر مناسب

برای خلق یک محتوای اصولی بهتر است از تصاویری مانند اینفوگرافیک یا نمودار استفاده کنید. محتواهای بصری مختلف مانند اینفوگرافیک‌ها، ویدئوها، عکس‌ها و … همگی می‌توانند به جذاب‌تر کردن و همچنین تجزیه محتوای شما کمک کنند.

جالب است بدانید که حافظه تصویری ما انسان‌ها حدود ۶ برابر بهتر از حافظه اطلاعاتی است؛ یعنی معمولا یادآوری چیزهایی که دیده می‌شوند، راحت‌تر از شنیدنی‌ها و خواندنی‌هاست. به همین خاطر می‌توانید با استفاده از خلاقیت و توانایی‌های خود یک محتوای تصاویری برای باکیفیت‌تر کردن محتوای اصلی خود خلق کنید.

در نهایت باید بگوییم …

اصول تولید محتوا در دنیای دیجیتال امروزی اهمیت زیادی دارند و شامل چندین مورد اساسی می‌شوند که تعدادی از آن‌ها را بررسی کردیم. در نهایت، مطمئن باشید با رعایت اصول ذکر شده یک محتوای باکیفیت و عالی خواهید داشت که علاوه بر انتقال درست مفاهیم مدنظر شما در یک چشم‌انداز طولانی‌مدت بر روی سئو وب‌سایت و موفقیت آن تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. ما در آژانس ایده لاک پشت انواع خدمات سئو در اصفهان و تولید محتوا را به صورت پکیج‌های مقرون به صرفه به شما ارائه می‌دهیم. برای اطلاع از قیمت‌ها و شرایط استفاده از خدمات با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول

مهمترین اصل تولید محتوا چیست؟

برای داشتن یک محتوای منحصر به فرد، به جای کپی‌کردن متون از مطالب دیگران، حتما باید از کلمات و واژگان خود استفاده کرد.

اصل ضروری پس از تولید محتوا چیست؟

پس از ایجاد یک محتوای باکیفیت و درجه یک، اندازه‌گیری موفقیت آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

به این مقاله امتیاز دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =