لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مشاوره طراحی سایت وردپرسی

اگر تمایل دارید کسب و کار شما در فضای اینترنت با موفقیت همراه باشد، بهتر است از همان قدم اول مشاوره طراحی سایت را در برنامه خود جای دهید. مشاوره طراحی وب‌سایت به شما کمک خواهد کرد سایتی با رعایت قوانین سئو، زیبا و کاربر پسند داشته باشید که همین امر سبب افزایش فروش و محبوبیت خدمات شما خواهد شد.

فرم دریافت مشاوره طراحی سایت

قرار گرفتن در صدر نتایج گوگل، برای تمامی سایت‌ها حائز اهمیت است و وجود نام سایت شما بین پنج سایت برتر نتایج، به معنای بازدید ارگانیک بیشتر است. هر چه رتبه شما در گوگل بالاتر باشد بازدید کنندگان بیشتری را جذب خواهید کرد و در نتیجه کسب و کار شما رونق بیشتری پیدا می‌کند. این امر به وسیله سئو صحیح سایت و بر پایه قوانین موتورهای جستجو امکان پذیر است که در مشاوره طراحی سایت به آن نیز پرداخته می‌شود. چنانچه طراحی سایت شما بر پایه جدیدترین دانش‌ طراحی و اصول سئو انجام گیرد، نتیجه آن بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.

مشاور طراحی سایت کیست؟ و چگونه مشاور خوبی انتخاب کنیم؟

مشاور طراحی سایت کیست و چگونه مشاور خوبی انتخاب کنیم؟

پس از اینکه کاربر به سایت شما وارد شود، اولین چیزی که خواهد دید شکل ظاهری و طراحی آن است. تصور کنید سایت شما طراحی جالبی نداشته باشد، کاربر پس از ورود سریعا سایت را بسته و به سایت دیگری مراجعه می‌کند؛ همین موضوع دلیل کافی به شما می‌دهد که از مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت استفاده کنید. یک مشاور طراحی سایت، فردی با تجربه‌ای است که بر مسائل فنی سایت، انواع سبک‌های طراحی، قوانین موتورهای جستجو و … تسلط دارد و پس از شنیدن نیازهای کسب‌وکار شما می‌تواند یک طراحی ایده‌آل به شما ارائه دهد. با توجه به تسلط مشاور طراحی وب‌سایت بر روی روش‌های ساخت، نگهداری و تعمیر وب‌سایت در هزینه‌ها و … در وقت شما هم صرفه جویی می‌شود و دیگر نیازی نیست نگران طراحی یا چیدمان صحیح کسب و کار آنلاین خود باشید.

در هنگام انتخاب یک مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت، به میزان تجربه و نمونه کارهای قبلی توجه داشته باشید. در صورتی که نمونه کارهای قبلی مشاوره، مناسب با نیازهای آن کسب و کار پیاده شده باشد پس می‌تواند به شما هم در داشتن یک سایت ایده‌آل و متمایز کمک کند. داشتن تجربه کافی در زمینه طراحی سایت، باعث می‌شود مشاور به چالش‌های جاری در این زمینه واقف باشد و بتواند از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

بهترین مشاوره طراحی سایت چه ویژگی هایی دارد؟

به هنگام بستن قرارداد با یک مشاور یا شرکت مشاوره طراحی سایت باید چند نکته را مد نظر قرار دهید.

 • سابقه کاری و تجربه: اولین موردی که باید به آن توجه کنید، سابقه کاری و تجربه آن مشاور یا تیم مشاوره است. ممکن است یک تیم مشاوره کم تجربه هم دانش خوبی داشته باشند اما داشتن تجربه کافی در امر طراحی سایت، تاثیر به سزایی در خروجی پروژه دارد؛ در نتیجه به سایت مشاور مراجعه کرده و کارهای قبلی آن‌ها را بررسی کنید.
 • سرور اولیه قدرتمند: سروری که سایت شما بر روی آن قرار می‌گیرد باید قدرتمند باشد تا بتواند تمام نیازهای شما را پوشش دهد. در کنار هاست و سرور قابل قبول، باید گواهینامه SSL هم برای سایت شما تهیه شود.
 • دانش فنی و تخصص: طراحی سایت باید به اشخاصی سپرده شود که بر دانش روز و اصول صحیح طراحی سایت تسلط داشته و بتوانند از دانش خود در تمام مراحل طراحی سایت استفاده کنند.
 • تعهد زمانی: زمانی که یک قرارداد بین کارفرما و مشاوره طراحی سایت انعقاد می‌شود؛ تاریخ تحویل سایت هم مشخص خواهد شد که یک مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت، باید سایت را در زمان تعیین شده به کارفرما تحویل دهد. علاوه بر تعهد زمانی، باید سایت مطابق با خواسته‌های درج شده در قرارداد طراحی گردد.
 • پشتیبانی: پشتیبانی مشاوره طراحی سایت از اهمیت زیادی برخوردار است و به شما کمک خواهد کرد مشکلات خود را حل کنید و پاسخ سوالات را دریافت کنید.
 • خلاقیت: این ویژگی باید در هر مشاوره طراح سایت موفقی وجود داشته باشد؛ خلاقیت یک طراح وب‌سایت، کسب و کار شما را از سایر رقبا متمایز می‌کند و وجود ظاهر دلنشین یک سایت باعث جذب مخاطبان بیشتر خواهد شد.

آیا قبل از راه اندازی کسب و کار مشاوره طراحی سایت مفید است؟

آیا قبل از راه اندازی کسب و کار مشاوره مفید است؟

ممکن است شما بدون جلسه با مشاوره طراحی سایت، کلیه روند طراحی را به یک فرد بسپارید که هیچ شناختی از کسب و کار شما ندارد؛ نتیجه کار احتمالا چیزی نیست که توقع دارید. مشخص شدن خواسته‌ها و انتظارات شما، اهداف کسب و کار، مخاطبین، رقبا و … از عوامل تاثیرگذار در طراحی یک سایت هستند که به این موارد در هنگام مشاوره طراحی سایت می‌پردازید.

لازم است قبل از راه‌اندازی کسب و کار آنلاین خود با یک مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت صحبت کنید تا به شما کمک کند. چنانچه از همان ابتدا همه موارد طراحی سایت را اصولی پیش ببرید، در آینده رشد چشم‌گیری خواهید داشت و می‌توانید با تکیه بر دانش مشاوره طراحی سایت، از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. از آنجایی که یک مشاور، به شما در زمینه سئو و روند محتوا مشاوره می‌دهد، سایت در نتایج گوگل هم رتبه بسیار خوبی کسب خواهد کرد و در نتیجه فروش شما افزایش خواهد یافت.

وظیفه مشاوره طراحی سایت چیست؟

 • برگزاری جلسه حضوری یا مشاوره آنلاین طراحی سایت جهت پرداختن به خواسته‌های کارفرما
 • مشخص کردن جامعه هدف کسب و کار و نوع فعالیت رقبا
 • ارائه پروپوزال
 • انتخاب یک هاست و سرور قدرتمند
 • مطرح کردن سایت در شبکه‌های اجتماعی
 • ارائه طراحی زیبا و کاربر پسند محیط سایت
 • راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی یا سایت خدماتی پس از تایید طرح توسط کارفرما
 • رعایت اصول سئو و محتوا

در طول مشاوره طراحی سایت چه سوالاتی بپرسیم؟

در طول مشاوره چه سوالاتی را بپرسیم؟

جلسه مشاوره اول برای این برگزار می‌شود که تیم مشاوره طراحی سایت با خواسته‌ها و اهداف شما آشنا شده و شما هم سوالات مورد نظر خود را از تیم بپرسید. در این جلسه بهتر است وقت خود را صرف سوالات متداول و ساده نکنید و ابتدا یک توضیح مختصر از کسب و کار خود ارائه دهید؛ سپس جامعه هدف خود را مشخص کرده و خواسته‌های خود را بیان کنید. در طول جلسه می‌توانید از تیم مشاور طراحی سایت در مورد تجربه‌های قبلی تیم بپرسید و ببینید آیا قبلا در زمینه کاری شما سایتی را طراحی کرده‌اند یا خیر، البته این ها اطلاعاتی است که احتمالا در سایت تیم مشاوره درج شده باشند.

پس از بیان طراحی مورد نظر خود، در مورد تاریخ دقیق تحوی سایت، سوال خود را مطرح کنید تا مطمئن باشید دقیقا از چه تاریخی می‌توانید کسب و کار آنلاین خود را گسترش دهید.

خدمات مشاوره آنلاین طراحی سایت

خدمات ارائه دهنده توسط هر شخص یا شرکتی می‌تواند متفاوت باشد، اما معمولا خدمات حرفه ای مشاوره طراحی سایت شامل این موارد خواهد بود:

 • بررسی و آنالیز دقیق کسب و کار شما
 • ارائه یک طرح پیشنهادی برای وب‌سایت
 • گزارش عملکرد ماهانه
 • هاست و سرور
 • نصب ssl
 • امنیت سایت
 • طراحی منو و صفحات سایت
 • پشتیبانی و آموزش کار با پنل سایت (این مورد بسته به شرکت ارائه دهنده می‌تواند در لیست خدمات قرار گرفته یا وجود نداشته باشد)
 • طراحی لوگو
 • مشاوره برای انتخاب نام دامنه
 • طراحی فول ریسپانسیو برای نمایش صحیح در تمامی دستگاه‌ها
 • طراحی لندینگ‌ پیج‌های حرفه‌ای
 • دریافت نماد اعتماد الکترونیک
 • مشاوره تبلیغاتی
 • اتصال به درگاه‌های پرداختی بانکی (ارائه آن به خدمات شرکت مشاوره سئو و توافق طرفیت بستگی دارد)

مراحل کار پس از مشاوره طراحی سایت کدام است؟

مراحل کار پس از مشاوره

در طول جلسه مشاوره طراحی سایت، اهداف اولیه در مورد دلیل حضور شما در وب و فضاهای مجازی مشخص می‌شود. این جلسه می‌تواند به صورت آنلاین یا حضوری برگزار شود. بعد از تعیین اهداف جامعه هدف، مخاطبان و رقبای شما شناسایی شده و پس از این جلسه، تیم مشاوره طراحی سایت یک پروپوزال به شما ارائه خواهند داد. در این پروپوزال تمام آنچه که برای موفقیت در فضای وب به آن نیاز دارید، درج شده است و یک استراتژی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

در صورت تایید قرار داد از سمت طرفین، هزینه و یک زمان بندی دقیق خدمت کارفرما ارائه خواهد شد که بر اساس آن طراحی سایت تکمیل خواهد شد و در تاریخ درج شده در قرار داد و با توجه به مذاکرات دو طرف، سایت طراحی شده تقدیم مشتری می‌گردد.

چه زمانی به مشاوره طراحی سایت نیازمندیم؟

اگر هدف شما پیشرفت در کسب و کار آنلاین و فروش بیشتر محصولات و معرفی خدمات در دنیای اینترنت است، به مشاوره طراحی سایت نیاز خواهید داشت. یک مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت می‌تواند با تکیه بر دانش و تجربه خود، بهترین سایت ممکن را برای شما طراحی کرده و نقش مهمی در پیشرفت شما داشته باشد. ظاهر خاص و سرعت بالای صفحات یک سایت، سبب می‌شود کاربران تمایل داشته باشند وقت بیشتر در آن صرف کرده و در نتیجه رتبه شما در گوگل بالاتر خواهد رفت.

مشاوره طراحی سایت را می‌توانید قبل از راه‌اندازی سایت یا پس از آن دریافت کنید. در مورد اول از همان ابتدا همه چیز اصولی پیش خواهد رفت و در حالت دوم، مشکلات موجود در سایت رفع شده و در صورت نیاز طراحی متناسب با نیازهای شما ارائه خواهد شد. هیچ وقت برای صحبت با یک مشاوره آنلاین طراحی سایت دیر نیست و در هر صورت منجر به افزایش بازدیدهای شما خواهد شد.

مواردی که در هنگام مشاوره طراحی سایت باید انتظار داشته باشیم؟

مواردی که در هنگام مشاوره طراحی سایت باید انتظار داشته باشیم؟

پس از انعقاد قرارداد با یک مشاوره طراحی سایت، تمام خواسته‌های ثبت شده شما به صورت کامل اجرا خواهند شد. پیش از قرارداد با حضور در جلسه آنلاین یا حضوری، خواسته‌های خود را با تیم مشاوره در میان گذاشته و آن‌ها را ثبت کنید، در نتیجه باید انتظار داشته باشید تمام خواسته‌های شما در طراحی سایت پیاده شود. در صورتی که هنگام مذاکره به آموزش پنل سایت هم اشاره کرده‌اید، باید پس از طراحی سایت از آن‌ها درخواست کنید این آموزش را خدمت شما یا تیم شرکت تحویل دهند. در مراحل طراحی سایت از چیدمان صفحه اولیه یا رنگ بندی، تهیه هاست و دامنه، امنیت سایت و … توسط مشاوره انجام خواهد شد.

چرا به مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت نیاز داریم؟

مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت به شما در پیمودن مسیر موفقیت کمک خواهد گرفت. با حضور یک مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت، کسب و کار شما رونق بیشتری پیدا خواهد کرد و سایت مجموعه هم به صورت اصولی به مشتریان و جامعه هدف تجارت شما، خدمات خود را ارائه خواهد شد. تمام مشکلات فنی سایت تحت نظر مشاوره حل شده و از لحاظ سئو هم بهبودهایی زیادی را تجربه خواهید کرد. یک مشاوره سئو نیازها و خواسته‌های شما را به خوبی می‌داند و در نتیجه می‌تواند همان چیزی که در نظر دارید را برای شما خلق کند.

چگونه بیشترین راهنمایی را از مشاور طراح سایت خود دریافت کنیم؟

چگونه از مشاور خود بیشترین راهنمایی‌ را دریافت کنیم؟

یک مشاور می‌تواند در کنار شما به بهبود و رشد سایت کمک کند. شما می‌توانید طرح پیشنهاد خود که شامل رنگ بندی یا نوع چیدمان سایت است را با مشاوره طراحی سایت مطرح کرده و نظر آن‌ها را بپرسید. البته در انتها بهتر است به پیشنهادات تیم مشاوره برای طراحی سایت تکیه کنید زیرا آن‌ها چندین سال تجربه کار در سایت‌هایی با موضوعات مختلف داشته و درک بالایی از نیاز شما دارند. شما در چهار مرحله اصلی همراه با مشاور خواهید بود.

 1. مطرح کردن ایده‌ها: پس از مشخص شدن چارچوب خواسته‌های شما در مورد سایت، مشاوره و مدیر کسب و کار با کمک هم بر روی ایده‌های ارائه شده همفکری کرده و بهترین آن‌ها را انتخاب می‌کنند.
 2. طراحی: پس از تایید ایده، مشاوره یک سرور و هاستیک قدرتمند برای شما تهیه کرده و با کمک هم می‌توانید آدرس دامنه را انتخاب کنید. پس از خرید پیش‌ نیازهای طراحی سایت، برنامه نویسان و طراحان شروع به پیاده سازی طرح تایید شده می‌کنند.
 3. بهینه سازی: پس از تکمیل مراحل طراحی، مشاوره سئو به بهینه سازی سایت خواهد پرداخت که در نتیجه آن سرعت صفحات بالا رفته و محتوا بهینه خواهد شد.
 4. پشتیبانی: اگر به هنگام عقد قرارداد، مذاکره‌ای برای موضوع پشتیبانی با مشاوره طراحی سایت داشتید، می‌توانید پس از تکمیل سایت هم برای برطرف کردن برخی از مشکلات با تیم طراحی مشورت کرده و مشاوره رایگان طراحی سایت دریافت کنید.

هزینه مشاوره طراحی سایت چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه مشاوره طراحی سایت چگونه محاسبه می شود؟

نمی‌توان دقیقا یک هزینه مشخص برای مشاوره طراحی سایت مشخص کرد زیرا این هزینه بسته به محتوای سایت، امکانات درخواستی کارفرما، خدمات قابل انتظار و .. متفاوت است. علاوه بر این موارد، سابقه مشاوره طراحی سایت و میزان تخصص آن تیم یا فرد هم بر روی هزینه مشاوره طراحی سایت موثر هستند. برخی سایت‌ها از پایه توسط تیم به صورت اختصاصی نوشته شده و برخی از سایت‌ها از قالب‌های آماده وردپرس استفاده می‌کنند، هر کدام از این موارد داری هزینه متفاوتی خواهند بود، زبان برنامه نویسی و پلتفرم هم در هزینه مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت در نظر گرفته می‌شوند. شاید در ابتدا فکر کنید هزینه زیادی برای خدماتی پرداخت می‌کنید که حتی ملموس نیستند، اما در پایان از نتیجه آن بسیار خشنود خواهید شد زیرا رشد چشم‌گیری برای شما به ارمغان خواهد آورد.

انواع طراحی سایت از نظر ساخت

انواع طراحی سایت:

 • طراحی سایت فروشگاهی: خرید آنلاین جز جدا نشدنی زندگی افراد زیادی در دنیای امروزی شده است و اغلب آن‌ها ترجیح می‌دهند به منظور صرفه جویی در وقت خود، به صورت آنلاین خرید را انجام دهند. برای پاسخ به این نیاز کاربران، سایت‌های فروشگاهی مختلفی در سرتاسر دنیا وجود دارند که محصولات و خدمات را در داخل سایت خود قرار داده و به صورت آنلاین می فروشند. موردی که در طراحی حرفه‌ای سایت فروشگاهی باید مورد توجه قرار گیرد، سرعت بالای بارگذاری صفحات در کنار شکل ظاهری آن‌هاست. کاربر باید به راحتی بتواند به دسته مورد نظر خود مراجعه کرده و محصول را پیدا کند. در مراحل طراحی سایت فروشگاهی در کنار رنگ‌ بندی و نوع چیدمان؛ به ساختار محتوا و دسته‌بندی‌ها تاکید زیادی می‌شود.
 • طراحی سایت وردپرس: امروزه طراحی سایت وردپرسی نسبت به سایر انواع آن از محبوبیت زیادی برخوردار است. این طراحی کم هزینه بوده و شکل ظاهری قابل قبولی هم به مخاطب ارائه می‌دهد. مشکلات بوجود آمده بر روی وردپرس به راحتی حل می‌شوند و امنیت آن توسط تیم حرفه‌ای برنامه نویسان وردپرس، تضمین شده است. سایت‌های وردپرس در زمینه سئو هم بسیار قوی ظاهر شده و ابزارهای مختلفی برای بهینه سازی سایت در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.
 • طراحی سایت اختصاصی: در این نوع طراحی، تمام کد نویسی سایت توسط تیم برنامه نویسی شرکت انجام خواهد شد و باتوجه به اختصاصی بودن آن، تمام نیازهای کارفرما اجرایی می‌شود. به دلیل اختصاصی بودن این طراحی، هزینه نهایی شما نسبت به سایر طراحی‌ها بیشتر خواهد بود اما از سمت دیگر می‌تواند تمام امکانات و ویژگی‌های درخواستی شما را پوشش دهد.
 • طراحی سایت چند زبانه: گاهی اوقات تصمیم دارید ارز مرزها فراتر رفته و سایت خود را به مخاطبان سایر کشورها هم معرفی کنید؛ در این شرایط باید یک یا دو زبان دیگر برای سایت خود اضافه کنید. وجود زبان دیگر در طراحی سایت، باعث افزایش اعتبار شما و جذب کاربران خارج کشور خواهد شد. برای آشنایی با چگونگی طراحی سایت چند زبانه به لینک درج شده مراجعه فرمایید.
 • طراحی سایت گردشگری: آژانس‌های مسافرتی می‌توانند تورها و سفرهای خود را در داخل سایت خود آپلود کنند و در کنار آن اطلاعات جانبی دیگری از مقصد در اختیار مشتریان قرار دهند. طراحی سایت گردشگری اگر به روش صحیح انجام پذیرد می‌تواند مشتریان بیشتری را به سمت خدمات شما جذب کند و در نتیجه فروش بالایی را تجربه خواهید کرد.

مزایای داشتن یک مشاوره طراحی سایت

یک مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت به شما کمک می‌کند سایتی اصولی و زیبا داشته باشد. اولین موردی که با دیدن یک سایت توجه ما را جلب خواهد کرد، شکل ظاهری و سبک طراحی آن است. اگر سایت طراحی دلچسبی نداشته باشد سریعا آن را می‌بندیم و ترجیح می‌دهیم در بین صفحات آن در رفت و آمد نباشیم. وجود یک مشاوره طراحی سایت، از بروز این مشکل جلوگیری کرده و اجازه نمی‌دهد کاربران، سایت را به راحتی ترک کنند. پس از ارائه یک طراحی زیبا برای سایت، با ویرایش صفحات مختلف و با در نظر گرفتن قوانین سئو به کسب و کار شما فرصت رشد بهتری خواهد داد.

مهم نیست در ابتدای راه هستید یا قبلا سایت خود را افتتاح کرده اید، بهرحال وجود یک مشاوره طراحی سایت می‌تواند سود زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

خدمات مشاوره طراحی سایت گروه لاک پشت

از جمله خدماتی که در گروه لاک پشت خدمت کاربران ارائه می‌شود، مشاوره حرفه‌ای طراحی سایت است. متخصصان با تجربه گروه لاک پشت بر تکیه بر دانش روز دنیا در مورد اصول طراحی سایت، سایتی با طراحی زیبا و منحصر بفرد به شما ارائه خواهند داد که در کنار شکل ظاهری زیبا، کاربر پسند بوده و می‌تواند پاسخ گوی نیاز جامعه هدف شما باشد. جهت دریافت خدمات حرفه‌ای مشاوره طراحی سایت می‌توانید با کارشناسان ما در گروه لاک پشت در ارتباط باشید.

سوالات متداول

بله. چنانچه پیش از راه‌اندازی سایت خود از خدمات مشاوره طراحی سایت استفاده نکرده‌اید، برای رفع مشکلات موجود در سایت می‌توانید با یک مشاوره حرفه‌ای صحبت داشته باشید.

1) ثبت درخواست و برقراری تماس برای جلسه حضوری یا آنلاین 2) تعیین زمان دقیق جلسه 3) برگزاری جلسه 4) ارائه طرح پیشنهادی و هزینه مشخص شده

در طول جلسه بین کارفرما و تیم حرفه‌ای مشاوره طراحی سایت، جامعه هدف کسب و کار، رقبای فعال در این زمینه، هدف از ایجاد سایت، مهم‌ترین محصولات و … مشخص می‌شود. در این جلسه به امکانات و ویژگی‌های مورد نیاز سایت شما هم پرداخته خواهد شد.

افزایش فروش و معرفی بیشتر خدمات، ایجاد ارتباط با مخاطبان، کمک به هویت و معرفی برند

1) پیشنهاد طرح‌ 2) نهایی کردن طرح پیشنهادی و شروع به طراحی 3) بهینه سازی وب سایت 4) پشتیبانی

زبان برنامه نویسی و پلتفرم، ویژگی‌ها و امکانات مورد نیاز کارفرما، تعداد صفحات، کارهای گرافیکی، تولید محتوا، میزان تخصص و تجربه مشاور

میزان زمان مورد نیاز برای طراحی سایت شما، به پلتفرم، امکانات و ویژگی‌ها آن بستگی خواهد داشت و معمولا بین 1 تا 3 ماه طول می‌کشد.

نماد اعتماد الکترونیکی باید به نام صاحب فروشگاه ثبت شود اما در صورت نیاز، مراحل ثبت آن توسط مشاوران آموزش داده خواهد شد.

بله امروزه بخش اعظمی از افراد توسط گوشی‌های همراه خود به جستجو در اینترنت می‌پردازند. در کنار طراحی سایت در کامپیوتر، باید به طراحی آن در گوشی‌های همراه هم توجه داشته باشد که این کار توسط مشاوره طراحی سات برای شما انجام می‌شود.

در صورتی که نیاز به معرفی خدمات خود به کاربران خارج از کشور دارید می‌توانید از سایت‌های چند زبانه استفاده کنید.

سوالات متداول