لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت

تولید محتوا

تا به حال فکر کرده اید چرا باید برای وبسایت و شبکه های اجتماعی محتوا تولید کرد؟ می دانید حتی اگر یک کسب و کار نوپا و کوچک داشته باشید با تولید محتوای درست می توانید با کسب و کارهای بزرگ و با سابقه وارد میدان رقابت شوید و حتی از آن ها پیشی بگیرید؟
یکی از مهم ترین فاکتور های گوگل برای رتبه بندی وبسایت ها محتوا است. در مورد تولید محتوا با کیفیت و مناسب برای وبسایت نکاتی وجود دارد که توجه به آن ها می تواند در موفقیت و تاثیر گذار بودن محتوا نقش داشته باشد.

8min
راهنمای مطالعه

محتوا آنقدر معنای گسترده ای دارد که از هر شخصی سوال کنید، منظور از تولید محتوا چیست؟ برداشت خودش را بیان می کند که هرکدام به نوع خود درست است. اما شاید کامل و واضح نباشد. در ادامه در مورد تعریف محتوا، تولید محتوا، مزایا و تاثیر شگفت انگیز آن در رشد کسب و کارها و سئوی سایت توضیحات بیش تری را بیان می کنیم تا شما به یک اطلاعات کامل و قابل درک از  محتوا برسید.

همه ما هر روزه با محتوا های گوناگونی سر و کار داریم. وقتی وارد اینستاگرام می شوید و پست ها و استوری های موجود را می بینید که هر کدام می توانند باعث بروز حس خوشایند و یا ناخوشایندی در شما شوند، یعنی شما در حال مشاهده محتوا هستید.  مطالب سایت ها که با مطالعه آن ها اطلاعاتی به دست می آورید، پادکست که هنگام برگشت از محل کار در خیابان گوش می‌ دهید، کلیپی که در آپارات یا یوتیوب می بینید، کتاب‌ های PDFعکس های اینفوگرافی یا هر چیز مشابه دیگری که در دنیای مجازی و حتی دنیای واقعی وجود دارد، محتوا محسوب می شود.
بنابراین محتوا چیزی است که در دنیای دیجیتال و دنیای غیردیجیتال، شما با مشاهده آن می توانید اطلاعاتی به دست آورید. به این ترتیب اگر محتوا جذاب باشد به راحتی می تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند.

تاثیر تولید محتوا

منظور از تولید محتوا چیست؟

این روزها با روی کار آمدن اینستاگرام همه ما هر روز در حال تولید محتوا هستیم، انتشار عکس غذا ها ، آموزش مهارت ها، پست های خنده دار، یعنی تولید محتوا. اما شاید همه ما به چشم حرفه و شغل به این موضوع نگاه نمی کنیم. در این میان، افرادی می توانند در زمینه تولید محتوا موفق باشند و از آن کسب درآمد کنند که مخاطبان خود را به خوبی بشناسند و با اصول تولید محتوای مناسب و با کیفیت آشنا باشند. شاید به خاطر مطالبی که گفته شد به این نتیجه رسیده باشید که تولید محتوا کار بسیار ساده ای است. و برایتان سوال پیش آمده باشد که چرا برخی از افراد برای رشد و توسعه کسب و کار خود به دنبال کارشناسان حرفه ای برای تولید محتوا هستند؟

در پاسخ این سوال باید بگوییم که محتوا برای اینکه دارای ارزش باشد باید بر اساس اصول و قوائدی تولید شود که بتواند در میان انبوه مطالب و محتوا ها توجه مخاطبانش را به خود جلب کند. در این صورت می توان با استفاده از این تکنیک درآمد بیش تری به دست آورد. محتوا در قالب های مختلف و متفاوتی مانند محتوای متنی، گرافیکی، ویدئویی و تصویری و صوتی وجود دارد. بیش تر ما زمانی که از محتوا صحبت می شود در نظرمان مطالب و مقالات نقش می بندد در صورتی که یک تصویر تبلیغاتی از یک محصول نیز محتوا به حساب می آید به عبارت دیگر تمامی فیلم ها، فایل های ویدئویی و صوتی و تصاویر که برای انسان ها قابل درک باشند، نوعی محتوا هستند. که در راستای بازاریابی می توان از تمامی قالب ها استفاده کرد.

تاریخچه و سیر تولید محتوا

اولین محتوا ها توسط انسان های نخستین، روی دیوار ها به شکل نقاشی تولید شد. اما منظور ما از تاریخچه تولید محتوا زمانی است که تولید محتوا با رشد کسب و کار و درآمدزایی عجین شد. وقتی که مشاغل به این نتیجه رسیدند که تنها تبلیغ سودی در پی نخواهد داشت و باید با جامعه هدف خود در ارتباط باشند و به این صورت مفهوم درآمدزایی به خود گرفت.

تولید محتوا در روزنامه ها و مجلات

شرکت کشاورزی جان دیر، شروع به چاپ مجالاتی کرد که در آن ها مقالات آموزشی و خبری با عکس های بزرگ و جذاب و منحصربه فرد در زمینه کشاورزی را منتشر می کرد.  این شرکت علاوه بر این مطالب مفیدی که در زمینه کشاورزی تولید و منتشر می کرد، محصولات تولیدی شرکتش را نیز معرفی می کرد. البته هنوز هم کماکان این مجلات وجود دارد و کشاورزان مخاطب آن هستند. رفته رفته مجلات و روزنامه های بسیاری با محتوا های جذاب و مخاطب پسند توسط مشاغل تولید شد. در کشور خودمان نیز مجلاتی مثل دانستنی ها و خانواده سبز همچنان طرفدار دارد. اما با روی کار آمدن تلویزیون و شبکه های اجتماعی از جذابیت مجلات کاسته شده است.

تولید محتوا در رادیو و تلویزیون

از حدود دهه 1390 شمسی تقریبا هر خانه یک رادیو داشت و تولید محتوای صوتی در رادیو نیز انجام می شد. کم کم تلویزیون روی کار آمد و تولید محتوای تصویری به همراه صوت نیز رایج شد. در ابتدا بیشتر در تلویزیون شاهد  محتوا های تبلیغاتی بودیم. به مرور بازاریابی محتوا نیز شکل گرفت که در آن علاوه بر تولید محتوا، محصول یا خدماتی معرفی می شد. برای مثال در یک سریال پرطرفدار از خرید محصولات لبنی از برند خاصی نام برده می شد. تا مدت‌ ها پویش های تبلیغاتی، مردم و مشاغل را بسیار به خود علاقمند کرده تا این که اینترنت از راه رسید.

تولید محتوا در اینترنت و شبکه های اجتماعی

وقتی اینترنت آمد تازه فهمیدیم چقدر جهان بدون اینترنت خسته کننده بود. در ابتدای کار بسیار دور از ذهن بود که اینترنت به این اندازه گسترش پیدا کند که حتی بر روی سبک زندگی افراد، شغل و کسب درآمدشان موثر باشد. عصر اینترنت باعث شد وبلاگ ها گسترش پیدا کنند و مقالات زیادی نوشته و منتشر شود. با گذشت زمان، انبوهی از محتوا ها به صورت متنی و تصویری در فضای اینترنت قرار داده شد. در نتیجه یافتن اطلاعات مورد نظر برای کاربران سخت شد بنابراین موتور های جست و جو مانند یاهو و گوگل شکل گرفتند. مردم در موتور جستجو هر چیزی که نیاز داشتند جست و جو می کردند، مانند «مراحل تولید محتوا» بدیهی است که در این جهان سایتی برنده است که محتوای باکیفیت و کاملی ارائه داده باشد.
اما شبکه های اجتماعی لطف را در حق کسب و کار ها تمام کردند و این بستر را فراهم کردند تا صاحبان مشاغل بتوانند با انتشار محتوای مرتبط و مفید، با مخاطبان خود تعامل بیشتری برقرار کنند.

بازاریابی بر مبنای محتوا و مزایای آن

حال در عصری به سر می بریم که کمتر فعالیتی پیدا می ‌شود که سایت انحصاری یا حداقل حسابی در شبکه‌ های اجتماعی نداشته باشد. بازاریابی محتوا با تولید محتوای جذاب و گیرا، اساس و پایه استراتژی جذب مشتریان آماده خرید، محسوب می شود. هدف اصلی بازاریابی بر مبنای محتوا، جذب مشتریان جدید و تبدیل آن ها به مشتریان وفادار و همیشگی است.

مزایای بازاریابی محتوا

 • افزایش امکان دیده شدن کسب و کار شما
 • یک روش کم هزینه
 • ایجاد روابط پایدار با مخاطبان
 • برندینگ
 • جلب اعتماد مشتریان بالفعل و بالقوه
 • نتایج و عملکرد قابل تحلیل
 • معرفی شما به عنوان یک متخصص در صنعت
 • افزایش میزان بازدید سایت
 • راهنمای مشتریان در گرفتن تصمیم برای خرید
 • ارزش آفرینی برای سایت

تفاوت تولید محتوا با تبلیغات

به منظور آگاهی از تفاوت تولید محتوا با تبلیغات به یک مرز مشخص میان این دو مسئله احتیاج داریم.
تبلیغ یک پیغام یکطرفه محسوب می شود که به درستی مستقیما به مخاطب گفته می شود. هدف تبلیغات می تواند یک کالای ساده یا حتی یک اعتقاد دینی و سیاسی باشد.
تنظیم و ارائه محتوا یکی از گام های زنجیره بازاریابی بر مبنای محتوا می باشد و شیوه ای به منظور ایجاد تعامل و ارتباط دوطرفه و همیشگی با جامعه هدف است. در مجموع اکثر اوقات تولید محتوا با هدف درآمدزایی بی واسطه از خود محتوا یا غیر مستقیم (بازاریابی برای کالا یا خدمات) می باشد. برای نمونه وقتی ما یک بیلبورد تبلیغاتی خوراکی می بینیم با یک برند آن خوراکی فقط آشنا می ‌شویم (در واقع صرفا بیلبورد با ما حرف می زند و ارتباط یکطرفه است) اما وقتی در شبکه های اجتماعی صفحات آن برند را دنبال کنیم و پست های جذابی و ترغیب کننده ای از آن خوراکی ببینیم، زیر آن پست ها نظر بنویسیم و بهتر با آن برند و محصولاتش ارتباط (دو طرفه) را برقرار می کنیم.

چرا تولید محتوا با ارزش است؟

 حتما جمله معروف ” محتوا پادشاه است” را شنیده اید.  رمز موفقیت محتوا نیز در همین جمله است. در عصر حال اکثر فعالیت ها با ارائه اطلاعات در مورد کالاها  و یا خدمات خود در اینترنت و با داشتن وبسایت تخصصی فعالیت خود را پیش می برند. به منظور معرفی بهتر و کامل خود و جذب مشتریان، این مشاغل معرفی خودشان و محصولاتشان را با تولید محتوا انجام می دهند. با تولید محتوا این امکان برای کسب و کار ها وجود دارد که با مجموعه وسیع تری از جامعه هدف خود رو به رو شوند و فعالیت خود را به آن ها معرفی نمایند. بهترین رویداد وقتی برای شما و فعالیت شما رخ می دهد که شما قادر به برقراری ارتباط دوسویه با مخاطبین خود داشته باشید، برند و محصولات خود را برای آن ها محبوب کنید و کالا ها یا خدمات خود را به آن ها بفروشید. البته در ابتدا محتوایی با ارزش است که بتواند در مخاطب احساس نیاز کند تا مخاطبان خواستار آن شوند.

به عبارتی:

 • تولید محتوا به فعالیت شما هویت می بخشد.
 • کاربران به شما و کسب و کارتان بیشتر اعتماد می کنند.
 • به جهت گیری و هدایت مخاطب بازدیدکنندگان کمک می کند.
 • به واسطه ادرس دهی و لینک دهی ارتباط بهتری با مخاطبان برقرار می کند.

کسب درآمد از تولید محتوا

تولید محتوا خود یک شغل است که به شکل های مختلفی می توان از طریق آن به درآمد رسید اما برای رسیدن به درآمد باید با سیاست محتوا و بازاریابی محتوا آشنا بود. حال می توانید یک فریلنسر دورکار یا یک کارمند در دولت باشید و به تولید انواع محتوا در بستر های مختلف بسته به مهارت خود بپردازید.

دو گروه کلی برای درآمدزایی از طریق محتوا وجود دارد:

گروه اول افرادی هستند که محتوا را در قالب محصول نهایی ارائه می دهد و چیزی که برای فروش دارند، همان محتوا می باشد. فعالیت هایی مانند فروش مستقیم محتوا، فروش دسترسی به محتوا (مانند سایت آموزشی که محتوا های تولیدی خود را می فروشد) و جذب اسپانسر در این گروه قرار می گیرد.

برای گروه دوم که تبلیغات به شمار می آید، محتوا وسیله ای برای جذب مخاطب محسوب می شود و در آخر، این مخاطبان باید به شیوه های گوناگونی به منبع درآمد و وسیله ارزش آفرینی تبدیل شوند.

اکنون شاید تصور کنید که شما هم می توانید محتوا تولید کنید؛ اما برای تولید محتوا باید در مورد موضوع مربوط اطالاعات کافی و خلاقیت داشته باشید. و با مواردی مانند علم نویسندگی، کپی ‌رایتینگ، طراحی و سئو آشنا باشید.

اثر تولید محتوا بر رشد کسب و کار

همه ما هر روز هر چیزی که نیاز داریم اول در اینترنت سرچ می کنیم و در فهرست ارائه شده، معمولا در همان اولین لینک ها به نیاز خودمان می رسیم. در واقع به همین خاطر بیشتر کسب و کار ها با تولید محتوای ارزشمند بر سر رتبه اول جستجو در گوگل رقابت می کنند.

محتوا از دو طریق می تواند روی رشد کسب و کار ما موثر باشد:

 • از راه سئو و بهینه سازی وبسایت
 • در نظر گرفتن کلیه فنون و اصول بازاریابی

سئو در حقیقت رسیدن به یک رتبه برتر و ویژه و یا جایگاه مناسب در صفحه اول گوگل می باشد. بیش از 50 درصد از استراتژی سئوی سایت به نوشتن محتوای هدفمند، یونیک، باکیفیت و مناسب با کلمات کلیدی مرتبط است. اگر محتوای شما با کلمات کلیدی که کاربران جستجو می کنند مرتبط باشد و آن کلمات کلیدی در محتوا به درستی استفاده شده باشد، گوگل محتوای ما را تایید کرده و جایگاه خوبی می دهد. کماکان برای گوگل تولید محتوای متنی با ارزش تر است و در سئو سایت نیز نقش پر رنگ تری دارد. اما دقت کنید در تولید محتوا صرفا به فکر رضایت گوگل و گرفتن رتبه نباشید و اولویت شما پاسخگویی به نیاز کاربر باشد.
بنابراین اگر می خواهید برای درآمدزایی سایتی راه اندازی کنید، تولید محتوا را برای موفقیت کسب و کارتان جدی بگیرید.

مراحل تولید محتوا

پروسه تولید محتوا باید بر اساس اصول و چهارچوب مشخصی انجام شود. مراحل تولید محتوا به صورت زیر است:

انتخاب موضوع
در گام اول تولید محتوا، باید موضوع مناسب و مرتبط با زمینه فعالیت وب سایت خود (چه فروشگاهی چه تبلیغاتی و شخصی) انتخاب کنید. این کار در جذب بهتر و بیشتر بازدیدکنندگان سایت شما موثر است.

تعیین هدف محتوا
باید هدف خود را از تنظیم و ارائه محتوا مشخص کنید. هدف شما از انتشار این اطلاعات و ایده ها چیست و چرا می خواهید دیگران مطلع شوند؟ پس از توزیع این اطلاعات انتظار دارید مخاطب شما چه واکنشی نشان دهد یا احساسش نسبت به موضوع چه باشد؟

شناسایی مخاطبان محتوا و درنظر گرفتن نیاز آن ها
باید برای خود روشن کنید که این محتوا را قرار است چه قشری از مردم ببینند یا بشنوند؟ برای نمونه این اطلاعات قرار است برای دانشجویان توزیع شود؟ یا اطلاعات مربوط به مادران و فرزندان و یا قشر دیگری از مردم است؟ علاوه بر شناخت مخاطبان باید نیاز آن ها را نیز بدانید تا متوجه شوید این محتوا می تواند بخشی یا تمام نیاز های مخاطب در زمینه مرتبط با محتوا برطرف نماید یا خیر. در واقع محتوا باید به گونه ای باشد که مخاطب با خواند آن پاسخی برای نیاز خود پیدا کند در غیراینصورت کاربر احساس می کند وقتش به هدر رفته است و دیگر وارد سایت شما نمی شود.

انتخاب کانال مناسب برای انتشار محتوا

یکی از مراحلی که باید در تولید محتوا در نظر بگیرید این است که قصد دارید محتوای خود را از چه طریقی انتشار دهید تا مخاطبان ببینند؟ برای نمونه میخواهید در توییتر به عنوان یک پست درج کنید یا قصد دارید کامل تر در مورد آن بحث کنید و بهتر است در قالب یک مقاله توزیع کنید.

فرم محتوا (صوتی، تصویری، متنی و…)

می خواهید محتوای شما در چه قالبی باشد؟ برای مثال تصمیم دارید محتوای تصویر به صورت عکس اینفوگرافی باشد یا تمایل دارید محتوای شما به صورت پادکست باشد و…

نکته: انتخاب فرم بستگی به مخاطبان شما دارند باید ببینید جامعه هدف شما چه فرم محتوایی را بیشتر می پسندند. برای مثال مخاطب اگر کودک و نوجوان باشد تصاویر گرافیکی و بصری جذاب را بیشتر می پسندند. البته برای بزرگسالان هم نباید محتوای متنی یکنواخت و خسته کننده باشد و باید به همراه تصاویری زیبا باشد.

چه مشاغلی به تولید محتوا نیاز دارند؟

حال شاید با خود بپرسید آیا شغل من هم به تولید محتوا نیاز دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در واقع در عصر دیجیتال همه کسب و کار ها برای درآمد زایی و پیشرفت به تولید محتوای ارزشمند و خاص نیاز دارند.

بنابراین بهتر است هر کسب‌وکاری که دارید از تولید محتوا غافل نشوید، البته نیاز نیست که حتما در همه بستر ها فعالیت داشته باشید که برای شما وقت گیر باشد. شما می توانید بسته به موضوع فعالیت خود و شناختی که از مخاطبین خود دارید یک یا دو کانال را برای تولید محتوا انتخاب کنید. در این زمینه می توانید روی تیم لاک پشت حساب باز کنید تا به شما مشاوره دهند که مخاطبان شما چه قشری هستند و بهتر است در چه کانالی حضور شما پر رنگ باشد.

تولید محتوا در لاک پشت

در آخر با توجه به موارد گفته شده؛ حالا برای شما مقدور است که محتوا تولید کنید یا خیر؟

در صورتی که امکان پذیر است امیدواریم این مطلب توانسته باشد راهنمای خوبی برای شما باشد اما اگر فکر می کنید که بهتر است پروسه تولید محتوا را به تیم متخصصی بسپارید، ما در تیم لاک پشت مفتخریم این کار را با رعایت نکات سئو و به کارگیری کلمات کلیدی رقابتی برای شما انجام دهیم. در صورتی که به اطلاعات بیشتر و یا مشاوره رایگان در این زمینه نیاز دارید، کارشناسان مجموعه لاک پشت در خدمت شما هستند.

چرا لاک پشت؟

 • تیم تولید محتوای لاک پشت در تولید محتوا هرگز کپی نمی کنند.
 • به روان و خوانا بودن متن دقت می شود.
 • محتوا های تولید شده در این مجموعه ترکیبی از ترجمه، تالیف و بازنویسی است.
 • تیتر بندی درستی در متن لحاظ می شود.
 • کل محتوا های نوشته شده برای سایت، توسط تیم بازبینی لاک پشت از لحاظ سئو توسط ویراستار متخصص سدو بررسی و ویرایش می شود.
 • مطالب به همراه تصاویر باکیفیت و مرتبط ارائه می شود.
 • علائم نگارشی به درستی رعایت می شود.

تعرفه تولید محتوا در اصفهان

هزینه تولید محتوا در اصفهان مانند سایر شهر ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول از همه تعرفه تولید محتوای متنی به تعداد کلمات مقاله وابسته است. حال اگر محتوا صرفا از طریق ترجمه تولید شده باشد نرخ هر کلمه با محتوای متنی عادی بازنویسی و تالیفی متفاوت است. تردید نداشته باشید که هزینه کردن برای تولید محتوا در مقابل پیشرفت و سودی که برای کسب و کار شما خواهد داشت، ناچیز خواهد بود. برای دریافت نرخ تولید محتوا در لاک پشت، با مشاوران ما در تماس باشید و خواسته هایتان را بگویید تا با در نظر گرفتن همه جوانب قیمت نهایی و معقولی را به شما اعلام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .