لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شغل سئو چیست؟ چقدر درآمد دارد؟

کسب و کارهای آنلاین برای موفقیت در میان دیگر رقبا و افزایش فروش محصولات و خدمات خود نیاز به سئو سایت دارند. برای افرادی که به حوزه دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند هستند، مهم است که بدانند شغل سئو چیست و یک فرد سئوکار در کشور ما چقدر درآمد دارد؟ میزان درآمد یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که در فرایند انتخاب شغل تأثیر می‌گذارد. ما در ادامه این مقاله از لاک پشت قصد داریم تا توضیح دهیم که اصلا شغل سئو چیست و سپس درباره عوامل تأثیرگذار بر حقوق سئوکار صحبت می‌کنیم.

شغل سئو چیست؟ چقدر درآمد دارد؟
راهنمای مطالعه

شغل سئو چیست؟

در حال حاضر بیشتر کسب و کارها به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند؛ حتی آن‌هایی که به شکل فیزیکی فعالیت می‌کنند، برای فروش محصولات یا خدمات خود یک وب‌سایت ایجاد کرده‌اند تا امکان ارائه خدمات آنلاین را برای مشتریانشان فراهم کرده باشند. از این رو برای رسیدن به جایگاه‌های برتر در موتورهای جستجو، رقابت بسیار بالایی بین مشاغل آنلاین وجود دارد. زمانی که یک کسب و کار بتواند به جایگاهی برتر در موتورهای جستجو دست پیدا کند، سود بیشتری از فروش به دست خواهد آورد. اهمیت رسیدن به این جایگاه باعث شده تا نیاز به استفاده از خدماتی مانند خدمات سئو در اصفهان باشد.

متخصص سئو که در کشور ما به آن سئوکار هم گفته می‌شود، فردی است که برای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو تلاش می‌کند تا رتبه سایت را بالا ببرد و باعث بهبود تجربه کاربری شود. او تلاش می‌کند تا با به کارگیری تکنیک‌هایی، میزان ترافیک وب‌سایت را افزایش دهد. حال که فهمیدیم، شغل سئو چیست در ادامه به بررسی میزان درآمد از این شغل می‌پردازیم.

مهارت‌ های مورد نیاز برای یک متخصص سئو

شما برای آن که بتوانید به عنوان یک متخصص سئو، درآمد خوبی داشته باشید، لازم است در کنار داشتن اعتماد به نفس، برای کسب مهارت‌های زیر تلاش کنید:

متخصص سئو به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

 • آنالیز سرچ کنسول
 • کیورد ریسرچ اصولی
 • تدوین استراتژی محتوا
 • کمپین Off Page
 • درک صحیح از استراتژی سئو
 • آنالیز حرفه‌ای و تخصصی سایت
 • لینک سازی داخلی و خارجی به صورت اصولی
 • آشنایی کامل با الگوریتم‌های گوگل
 • تحلیل تخصصی رقبا

درآمد سئو کار چقدر است؟

وب‌سایت‌ها تنها با بهینه‌سازی اصولی می‌توانند به رتبه‌های بالا در نتایج جستجوی گوگل دست پیدا کنند و برای این کار به یک سئوکار حرفه‌ای نیاز دارند. یک متخصص سئو از سه روش می‌تواند کسب درآمد کند که در هر کدام میزان درآمد متفاوت است. این سه روش عبارت‌اند از:

درآمد سئوکار چقدر است؟

 • متخصص فریلنسر سئو که بستگی به تعداد پروژه‌ها و حجم آن‌ها، درآمد او می‌تواند از ماهیانه 3 تا 30 میلیون تفاوت داشته باشد.
 • از طریق استخدام سئو کار در شرکت‌های مختلف که معمولا به میزان اداره کار حقوق پرداخت می‌شود یا به صورت پورسانتی، از پروژه‌هایی که انجام می‌دهد یا برای شرکت آورده است، سهم دریافت می‌کند.
 • کارشناسان سئو صاحب تیم یا شرکت که درآمد بیشتری از دو گزینه قبلی دارد؛ اما مواردی مانند اجاره شرکت، دریافت پروژه و دیگر مسئولیت‌ها هم به عهده خودش خواهد بود.

درآمد سئوکار از طریق استخدام در شرکت‌های مختلف چقدر است؟

متخصص سئو می‌تواند بعد از آن که مهارت‌های لازم را در زمینه بهینه‌سازی سایت‌ها را کسب کرد و به اندازه کافی در این راه تجربه به دست آورد، برای استخدام شرکت‌های مختلف اقدام کند. همکاری با شرکت‌ها از امنیت شغلی خوبی برخوردار است.

درآمد سئو از طریق استخدام در شرکت ها چقدر است؟

میزان حقوق کارمندی سئوکار به عملکرد رقبا، نوع فعالیت شرکت و میزان سختی کلمات کلیدی بستگی دارد. زمانی که شما به عنوان متخصص سئو یک شرکت استخدام شوید، به صورت ماهیانه، حقوق دریافت خواهید کرد.

درآمد کارشناس سئو در سال 1402

بر اساس آمار ارائه شده در سایت‌های تخصصی و کاریابی، در شهریور 1402 پایین‌ترین درآمد برای یک سئوکار برابر با 11 میلیون اعلام شده است. البته همه شرکت‌ها بعد از مدتی حقوق کارمندان خود را بسته به نوع کاری که انجام می‌‌دهند، افزایش خواهند داد.

میزان درآمد کارشناس سئو در سال جاری چقدر است؟

بر اساس سایت جاب‌ویژن، میانگین حقوق کارشناس سئو با سابقه کم‌تر از دو سال برابر با ده میلیون تومان در ماه است. توانایی‌های فرد و مسئولیت‌های او در بالا یا پایین‌تر شدن این مقدار تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت. عامل دیگری که در میزان حقوق دریافتی کارشناس سئو تأثیر می‌گذارد، میانگین سال‌های تجربه کاری اوست.

البته میانگین این حقوق در شهرهای مختلف نیز متفاوت است. برای مثال بر اساس سایت جاب ویژن، میانگین حقوق کارشناس ارشد سئو با سابقه کار بیشتر از دو سال در شهر تهران در حدود 12 تا 16 میلیون تومان است؛ اما ممکن است در شیراز یا تبریز این رقم کمتر باشد.

همچنین بخوانید: کارشناس سئو کیست

میزان درآمد مدیر سئو چقدر است؟

مدیر سئو کسی است که وظیفه مدیریت و نظارت بر کار گروه سئو را به عهده دارد و با ایجاد هماهنگی بین اعضای گروه، برای رسیدن به هدف مورد نظر تلاش می‌کند. اصولاً مدیر سئو بر تیم‌های کارشناس سئو نظارت دارد.

در تعیین میزان حقوق مدیر سئو، عواملی مانند رزومه، میزان مسئولیت، مقدار توانایی فرد و همچنین میزان سختی پروژه و اهمیت آن تأثیرگذار است. میانگین حقوق مدیر سئو بر اساس سایت جاب ویژن برابر با 20 میلیون تومان در ماه است.

میزان درآمد سئوکار فریلنسر چقدر است؟

فریلنسر به کسی گفته می‌شود که فعالیت‌های یک شرکت را به صورت پروژه‌ای در دست می‌گیرد، بدون این که در شرکت حضور داشته باشد. برای مثال شما می‌توانید به عنوان سئوکار فریلنسر، برای یک شرکت در خانه خود به صورت روزانه، دو ساعت زمان بگذارید و در عین حال به دیگر کارهای خود برسید.

میزان درآمد سئوکار فریلنسر چقدر است؟

درآمد یک سئو کار فریلنسر در طول ماه متفاوت است و به میزان کاری که در طول ماه انجام می‌دهد و نوع پروژه بستگی دارد. درآمد سئو کار فریلنسر می‌تواند بین 5 تا 50 میلیون تومان متفاوت باشد. درصورت داشتن دانش و اعتماد ‌به نفس کافی، می‌توانند درآمد ماهیانه خوبی داشته باشند.

بررسی عوامل تأثیرگذار در درآمد سئوکار

عوامل مختلفی در میزان حقوق کارشناسان سئو در کشور ما تأثیر می‌گذارد که سه مورد از مهم‌ترین آن‌ها را در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

بررسی عوامل تأثیرگذار در درآمد سئوکار

سختی کلمات کلیدی

هر چقدر میزان رقابت برای کلمات کلیدی بیشتر باشد، برای کسب رتبه در نتایج گوگل، باید زحمت بیشتری کشید. از این رو سختی کلمات کلیدی بر درآمد سئوکار تأثیر مستقیم می‌گذارد. این که شما به عنوان یک سئوکار، بهینه‌سازی چه نوع وب‌سایتی را به عهده می‌گیرید، بر میزان درآمد شما تأثیر خواهد گذاشت.

میزان رقابت

اگر رقابت بالایی در حوزه فعالیت وب‌سایت وجود داشته باشد، به دست‌آوردن رتبه در نتایج جستجوی گوگل کار سخت‌تری خواهد بود. از این رو این که رقبا چه عملکردی از خود نشان می‌دهند در میزان درآمد سئوکار تأثیر مستقیم می‌گذارد.

تعداد کلمات کلیدی

بر اساس نوع فعالیت هر وب‌سایت، به ازای هر کلمه کلیدی، یک مبلغ مشخصی در نظر گرفته می‌شود. از این رو تعداد کلمات کلیدی روی درآمد سئوکار تأثیر می‌گذارد.

درآمد دلاری از سئو

درآمد دلاری از راه سئو امکان‌پذیر است و مقدار آن نسبت به درآمد از راه فریلنسینگ و استخدامی شرکت‌ها بسیار بالاتر خواهد بود. برای کسب درآمد دلاری از راه سئو باید به فکر همکاری با شرکت‌های دیجیتال مارکتینگ در وب انگلیسی باشید.

کسب درآمد دلاری از طریق این روش در حوزه سئو، جزء مطمئن‌ترین و بهترین روش است. از عوامل تأثیرگذار در میزان درآمد دلاری می‌توان به تعداد پروژه‌ها، حوزه فعالیت شرکت و میزان تخصص و مهارت فرد اشاره کرد. درآمد دلاری کارشناسان سئو از 200 دلار به بالاست.

مقدار درآمد متخصصان سئو در خارج از کشور

فعالیت در حوزه سئو جزء مشاغلی است که هم در داخل کشور و هم در خارج از آن طرفداران زیادی دارد و بازار کار بسیار خوبی برای آن تعریف شده است. متخصصان سئو در خارج از کشور، درآمدی بین 40000 دلار تا 60000 دلار در سال دارند. اگر شما به دنبال درآمد دلاری هستید، می‌توانید از داخل کشور نیز برای سئو سایت‌های خارجی اقدام کنید.

تفاوت درآمد سئوکار در تهران با دیگر شهرستان‌ها

پیش از این گفتیم، سئو سایت یکی از مشاغلی است که شما می‌توانید در خانه انجام دهید و اصلاً محدود به زمان و مکان خاصی نیست. این مسئله باعث شده تا افراد زیادی برای این شغل درخواست دهند. شما می‌توانید کار سئو را به طور فریلنسری برای تهران و دیگر شهرستان‌ها انجام دهید.

البته معمولاً مقدار درآمد سئوکار در تهران نسبت به دیگر شهرستان‌ها بیشتر است. با این وجود شما با داشتن دانش و تخصص کافی و کسب اعتبار می‌توانید در جهت افزایش درآمد خود تلاش کنید.

در نهایت باید بگوییم …

در این مقاله به طور کامل متوجه شدیم که شغل سئو چیست و چه میزان درآمدی دارد. عوامل مختلفی بر حقوق سئوکاران تأثیر می‌گذارد و مهم‌ترین عامل این است که شما به عنوان یک سئوکار در کدام بخش فعالیت می‌کنید؟ آیا یک سئوکار فریلنسر هستید یا این که به عنوان مدیر سئو فعالیت می‌کنید یا تنها کارمند سئو یک شرکت هستید؟ عوامل دیگری نیز بر روی حقوق سئوکار تأثیر می‌گذارد که در بالا به طور کامل آن‌ها را مورد بررسی قرار دادیم.

سؤالات متداول

درآمد سئوکار چگونه محاسبه می‌شود؟

رزومه، میزان مهارت‌ها و تخصص او در مقدار درآمد یک سئو کار تأثیر می‌گذارد.

آیا میزان درآمد سئو در تهران با دیگر شهرستان‌ها تفاوت دارد؟

بله. معمولاً حقوق سئوکار در تهران نسبت به دیگر شهرها بالاتر است.

میانگین حقوق سئو کار در خارج از ایران چقدر است؟

یک سئوکار در خارج از کشور بین 40000 تا 60000 دلار درآمد کسب می‌کند.

به این مقاله امتیاز دهید.

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سه =