لوگو گروه طراحی سایت و سئو لاک پشت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

6 تفاوت بازاریابی و تبلیغات

یکی از مسائل مهمی که درک آن در موفقیت صاحبان کسب و کارها تأثیر می‌گذارد، این است که بازاریابی و تبلیغات چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ خیلی از کسب و کارها این دو مفهوم را یکی می‌دانند و تفاوتی برای آن‌ها قائل نیستند؛ زیرا ارتباطی بسیار نزدیک، بین این دو مفهوم وجود دارد. اهمیت این مسئله و تأثیر آن در میزان موفقیت کسب و کارهای بزرگ و کوچک از منظر تلاش برای جلب توجه مشتریان و دریافت سود بیشتر، باعث شده تا ما در این مقاله از لاک پشت بخواهیم درباره 6 تفاوت بازاریابی و تبلیغات صحبت کنیم.

تفاوت بازاریابی و تبلیغات
راهنمای مطالعه

بازاریابی چیست؟

قبل از این که به بررسی تفاوت های بازاریابی و تبلیغات بپردازیم، بهتر است در ابتدا توضیح دهیم که اصلاً بازاریابی چیست؟ به مجموعه کارهایی که انجام می‌گیرد تا کسب و کارها توجه بازار هدف و مشتریان بالقوه را جذب کنند، بازاریابی گفته می‌شود.

بازاریابی چیست؟ و چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟

سه مسئله مهم در بازاریابی مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 • کسب و کار می‌خواهد چه ارزشی را خلق کند؟
 • چه مسیری را باید برای اطلاع‌ رسانی انتخاب کنیم؟
 • شما چه مسئولیتی را بر عهده دارید؟

کارهای مختلفی را برای پاسخگویی به این مسائل می‌توان انجام داد؛ زیرا بازاریابی موضوعات گسترده‌ای را در برمی‌گیرد و گستردگی این مبحث به اندازه‌ای است که گفته می‌شود «تبلیغات جزئی از بازاریابی است». در حالت کلی بازاریابی به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که آن را با جمع‌آوری اطلاعات و تحقیق بازار آغاز می‌کنند تا بتوان یک استراتژی برای هدایت راه‌های ارتباطی تدوین کرد.

تبلیغات چیست؟

تبلیغات شامل مجموعه کارهایی می‌شود که شما برای معرفی محصولات یا خدمات کسب و کار خود به مشتریان کنونی و بالقوه انجام می‌دهید. برای انجام این کارها لازم است که پول پرداخت کنید؛ به عبارت دیگر، تبلیغات یک عنصر مهم بازاریابی است که شما برای جلب‌ توجه مخاطبان بیشتر، پول پرداخت می‌کنید.

تبلیغات چیست؟ و چه تفاوتی با بازاریابی دارد؟

بهتر است بدانید که تبلیغات یک کانال یک‌ طرفه است که در آن تنها محصول یا خدمات را معرفی می‌کنند. کسب و کارها در تبلیغات به دنبال جلب‌ توجه هر چه بیشتر مشتریان هستند. از کانال‌های پرطرف‌دار تبلیغات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رادیو
 • تلویزیون
 • آنلاین
 • چاپی
 • محیطی
 • درون فروشگاهی

کدام یک مهم‌تر است؟ تبلیغات یا بازاریابی؟

گفتیم که تبلیغات بخشی از بازاریابی است و نمی‌تواند جدای از آن باشد. کسب و کارها از تبلیغات استفاده می‌کنند تا خدمات و محصولات خود را به دیگران معرفی کرده و استراتژی‌های لازم را برای چگونگی این معرفی تدوین کنند. این که شما چگونه باید این تبلیغات را انجام دهید، بر عهده بخش بازاریابی است.

تبلیغات مهم تر است یا بازاریابی؟

برای درک بهتر می‌توانید یک کیک تولد بزرگ را تصور کنید که تبلیغات برشی از این کیک است. شما برای این که بتوانید به بیشترین هماهنگی در کسب و کار خود برسید لازم است تا از دیگر بخش‌های بازاریابی استفاده کنید؛ بنابراین نمی‌توان گفت که بازاریابی مهم‌تر است یا تبلیغات! زیرا استفاده از هر دو به شکل صحیح برای موفقیت هر کسب و کاری الزامی است.

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

حال در این بخش می‌خواهیم به بررسی این مسئله بپردازیم که تفاوت بازاریابی و تبلیغات چیست؟ در ادامه شش تفاوت مهم این دو مفهوم را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

بررسی ۶ تفاوت بازاریابی و تبلیغات توسط تیم آژانس ایده لاک پشت

1- تفاوت میزان سرمایه لازم برای بازاریابی و تبلیغات

برای انجام تبلیغات لازم است پولی پرداخت شود. بدون هزینه، کاری نمی‌توان انجام داد. این هزینه با توجه به نوع تبلیغات و کانالی که در آن منتشر می‌شود، متفاوت است. در محاسبه هزینه تبلیغ موارد مختلفی را مانند هزینه هدیه‌ها، نویسنده متن تبلیغ، اینفلوئنسر و موارد دیگر مورد بررسی قرار می‌دهند.

بازاریابی شامل موارد مختلفی می‌شود و از این رو نوع هزینه کردن در آن متفاوت است. در محاسبه هزینه‌های بازاریابی هزینه استخدام افراد و تهیه ابزار مورد نیاز را در نظر می‌گیرند. خود تبلیغات بسیار گران‌ قیمت است؛ اما بازاریابی هم شامل هزینه‌هایی می‌شود.

2- تفاوت تکنیک‌ های مورد استفاده در بازاریابی و تبلیغات

هدف کلی تبلیغات همان هدف بازاریابی است؛ اما در نگاهی دقیق‌تر، هدف‌های کوچک آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارند. از این رو برای رسیدن به هدف‌های هر دو باید تکنیک‌های مختلفی به کار گرفته شوند. از جمله تکنیک‌های بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تکنیک‌های مختلف تبلیغات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • تبلیغات سنتی
 • تبلیغات خرده‌ فروشی‌ها
 • تبلیغات دیجیتال

3- تفاوت در مسئولیت‌ های بازاریابی و تبلیغات

دیگر تفاوت بازاریابی و تبلیغات به مسئولیت‌ها در هر کدام مربوط می‌شود. مسئولیت‌های بازاریابی در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرند:

بررسی موضوعات روز و رقبا

یک تیم بازاریابی باید مسئولیت خود را با دیگر رقبا مقایسه کند و این که ببیند در کجای این مسیر قرار گرفته است. همچنین باید بررسی کند تا ببیند کدام موضوعات در راس قرار دارند. در حالت کلی تیم بازاریابی باید همه موارد را مورد بررسی قرار دهد تا بداند که یک کسب و کار را در کدام مسیر باید هدایت کند.

تعیین بودجه

یک تیم بازاریابی نباید بیش از اندازه هزینه کند. بلکه باید متناسب با نیاز خود و به شکل کاملاً اصولی، نیازش را برطرف نماید. بازاریاب‌ها وظیفه دارند تا بودجه لازم برای پیشبرد همه اهداف را به طور دقیق محاسبه کنند.

تدوین استراتژی

برای رسیدن به اهداف در بازاریابی لازم است تا بررسی شود که چه اتفاقاتی در بازار رخ می‌دهد و سپس یک استراتژی مشخص، برای انجام برنامه‌ها تدوین شود. برای مثال اگر به سراغ بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ بروید، نیاز به تدوین استراتژی سئو خواهید داشت. شما می‌توانید برای استفاده از خدمات سئو در اصفهان با ما در آژانس ایده لاک پشت تماس بگیرید.

مسئولیت‌های مربوط به تبلیغات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بررسی مشتریان: تبلیغات باید متناسب با مشتریان انجام شود، یعنی هر چقدر که مشتریان خود را بهتر بشناسید، می‌توانید تبلیغات بهتری انجام دهید.
 • تولید محتوای خلاقانه: اهمیتی ندارد که در کدام رسانه باید تبلیغ کنید، ابتدا باید تحقیقات کاملی انجام دهید و سپس محتوای جذاب برای مشتریان خود خلق کنید.
 • خرید رسانه: در مسیر تبلیغاتی لازم است بدانید که قرار است کدام رسانه‌ها، تبلیغات شما را نشان دهند.

4- تفاوت بازاریابی و تبلیغات از نظر نحوه سنجش موفقیت

شما هم در تبلیغات و هم در بازاریابی باید اقدامات خود را مورد سنجش قرار دهید و میزان موفقیت خود را ارزیابی کنید. با انجام این کار فعالیت‌های شما، نتیجه‌ بخشی بیشتری خواهند داشت. از جمله شاخص‌های سنجش عملکرد برای بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سهم بازار
 • میزان رضایت مشتری
 • نرخ بازگشت سرمایه
 • میزان فروش فصلی و سالانه
 • شاخص خالص مروجان
 • ارزش طول عمر مشتری

ازجمله شاخص‌های سنجش عملکرد تبلیغات عبارت‌اند از:

 • نرخ تعامل
 • نرخ تبدیل
 • نرخ بازگشت هزینه تبلیغات
 • تعداد بازدیدهای تکراری و بازدیدهای منحصربه فرد

5- تفاوت اهداف خرد بازاریابی و تبلیغات

هدف بازاریابی و تبلیغات یکی است؛ اما در اهداف کوتاه‌ مدت یا خرد با یکدیگر تفاوت دارند که در جدول زیر نشان داده شده است.

تبلیغاتبازاریابی
بازگرداندن کاربران به سایت و تشویق کردن آن‌ها برای خرید

نمایش کسب و کار به عنوان یکی از پیشروهای صنعت

تشویق کردن مشتریان فعلی برای خرید دوباره

راضی نگه داشتن مشتریان وفادار

جلب نظر مشتریانی که می‌خواهند برای اولین بار خرید کنند.

جذب کردن مشتریان جدید

جذب کردن مشتریان علاقه‌مند

بازگرداندن مشتری

توسعه دادن محصول یا خدمات

ایجاد کردن موقعیت‌های متفاوت برای فروش

آنالیز نتایج بازاریابی در همه ابعاد

6- تفاوت بازاریابی و تبلیغات از نظر میزان اثر بخشی

دیگر تفاوت بازاریابی و تبلیغات به نتیجه‌ بخشی آن‌ها مربوط می‌شود؛ یعنی چقدر زمان می‌برد تا هر کدام اثر کنند. از آن جهت که تبلیغات زیرمجموعه‌ای از بازاریابی است، کاملاً طبیعی است که زودتر به نتیجه برسد. فعالیت‌هایی که در فرایند بازاریابی انجام می‌شوند، بلند مدت هستند و برای آماده‌سازی برند در آینده تلاش می‌کنند. برای بررسی میزان اثر بخشی فرایندهای بازاریابی لازم است تا صبر بیشتری داشته باشید؛ اما نتیجه تبلیغات سریع‌تر مشخص می‌شود.

در نهایت باید بگوییم …

مقایسه بازاریابی و تبلیغات کاری دشوار است و نمی‌توان پاسخ مناسبی برای این سؤال که بازاریابی مهم‌تر است یا تبلیغات و کدام یک می‌توانند سودآوری بیشتری داشته باشند؟ پیدا کرد. ما در تمام طول مقاله اشاره کردیم که بازاریابی طیف‌های گسترده‌ای را شامل می‌شود که تبلیغات یکی از این طیف‌هاست و به عنوان زیرمجموعه بازاریابی شناخته می‌شود.

همچنین 6 تفاوت اصلی بازاریابی و تبلیغات را مورد بررسی قرار دادیم و به این نتیجه رسیدیم که هر دو هدف یکسانی را دنبال می‌کنند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در زمینه بازاریابی اینترنتی و تبلیغات آنلاین برای کمک به رشد وبسایت خود، با ما در لاک پشت تماس بگیرید.

سوالات متداول

هدف از تبلیغات چیست؟

در تبلیغات محصولات یا خدمات یک کسب و کار را به مشتریان کنونی و بالقوه معرفی می‌کنند.

بازاریابی برای چه اهدافی مناسب‌تر است؟

برای رسیدن به اهداف بلند مدت مانند برندینگ و یافتن مشتریان وفادار، از بازاریابی استفاده می‌شود.

آیا تبلیغات مهم‌تر است یا بازاریابی؟

هر دو برای موفقیت یک کسب و کار به یک اندازه اهمیت دارند؛ اما مدت زمان رسیدن به نتیجه در آنها متفاوت است.

به این مقاله امتیاز دهید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 2 =